XMMS 1.2.5 - en to th translation catalogue (757 entries)

en: Echo Plugin %s
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹àÊÕÂ§ Echo %s

en: Echo Plugin
    By Johan Levin 1999.
    
    Surround echo by Carl van Schaik 1999
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹àÊÕÂ§ Echo 
    â´Â Johan Levin 1999.
    
    àÊÕÂ§ echo ÃÍº·ÔÈ·Ò§ â´Â Carl van Schaik 1999

en: About Echo Plugin
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº »ÅÑê¡ÍÔ¹ Echo

en: Ok
th: µ¡Å§

en: Configure Echo
th: »ÃÑºáµè§àÊÕÂ§ Echo

en: Delay: (ms)
th: Ë¹èÇ§àÇÅÒ: (ms)

en: Feedback: (%)
th: ÂéÍ¹¡ÅÑº: (%)

en: Volume: (%)
th: ÃÐ´ÑºàÊÕÂ§: (%)

en: Surround echo
th: àÊÕÂ§ echo ÃÍº·ÔÈ·Ò§

en: Cancel
th: Â¡àÅÔ¡

en: Apply
th: ÁÕ¼Å·Ñ¹·Õ

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin 1999.
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ Extra Stereo 
    
    â´Â Johan Levin 1999.

en: Extra Stereo Plugin %s
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ Extra Stereo %s

en: About Extra Stereo Plugin
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº»ÅÑê¡ÍÔ¹ Extra Stereo

en: Configure Extra Stereo
th: »ÃÑº¤èÒ Extra Stereo

en: Effect intensity:
th: áÍ¿à¿ç¤ ÃÐ´Ñº¤ÇÒÁà¢éÁ:

en: About Voice Removal Plugin
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº »ÅÑê¡ÍÔ¹ Voice Removal

en: XMMS Voice Removal Plugin
    
    A simple voice removal plugin by Anders Carlsson <andersca@gnu.org>
th: XMMS Voice Removal Plugin
    
    »ÅÑê¡ÍÔ¹áÂ¡àÊÕÂ§ÃéÍ§ â´Â  by Anders Carlsson <andersca@gnu.org>

en: Voice removal plugin %s
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ Voice removal %s

en: About
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº

en: XMMS IRman Plugin:
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ XMMS IRman :

en: Created by Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Control XMMS with your TV / VCR / Stereo remote 
    IRman page - http://www.evation.com/irman/
th: ÊÃéÒ§â´Â Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    ¤Çº¤ØÁ XMMS ´éÇÂ ÃÕâÁµ TV / VCR / Stereo ¢Í§¤Ø³ 
    IRman page - http://www.evation.com/irman/

en: Play
th: àÅè¹

en: Stop
th: ËÂØ´

en: Pause
th: ËÂØ´ªÑèÇ¤ÃÒÇ

en: Prev
th: ¡èÍ¹Ë¹éÒ

en: Next
th: ¶Ñ´ä»

en: Vol +
th: + àÊÕÂ§

en: Seek -5s
th: Seek -5 ÇÔ¹Ò·Õ

en: Seek +5s
th: Seek +5 ÇÔ¹Ò·Õ

en: Vol -
th: - àÊÕÂ§

en: Shuffle
th: àÅè¹ÊØèÁ

en: Repeat
th: àÅè¹Ç¹

en: Playlist
th: ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

en: `%s' Button Setup
th: »ØèÁµÑé§¤èÒ `%s'

en: Enter code or use remote
th: ãÊèâ¤ê´ ËÃ×Í ãªéÃÕâÁµ

en: XMMS IRman Configuration
th: »ÃÑº¤èÒ XMMS IRman

en: Device:
th: ÍØ»¡Ã³ì :

en: Device:
th: ÍØ»¡Ã³ì :

en: IR code length:
th: ¤ÇÒÁÂÒÇ â¤êµ IR:

en: Controls:
th: ¤Çº¤ØÁ :

en: Playlists:
th: ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§ :

en: General
th: ¾×é¹°Ò¹

en: IRman Control %s
th: IRman ¤Çº¤ØÁ %s

en: unable to open port `%s' (%s)
th: äÁèÊÒÁÒÃ¶à»Ô´¾ÍÃìµ `%s' (%s)

en: About Joystick Driver
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº ä´Ãì¿àÇÍÃì Joystick

en: Joystick Control Plugin
    
    Created by Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
    http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
    5+ button support by Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
    Control XMMS with one or two joysticks.
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹¤Çº¤ØÁ Joystick
    
     ÊÃéÒ§â´Â Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
     http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
     5+ button support by Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
    ¤Çº¤ØÁ XMMS ´éÇÂ 1 ËÃ×Í 2  joysticks.

en: Play/Pause
th: àÅè¹/ËÂØ´ªÑèÇ¤ÃÒÇ

en: Next Track
th: á·Ãç¤ ¶Ñ´ä»

en: Prev Track
th: á·Ãç¤¡èÍ¹Ë¹éÒ

en: Fwd 5 tracks
th: ä»Ë¹éÒ 5 á·Ãç¤

en: Back 5 tracks
th: ¡ÅÑº 5 á·Ãç¤

en: Volume Up
th: à¾ÔèÁÃÐ´ÑºàÊÕÂ§

en: Volume Down
th: Å´ÃÐ´ÑºàÊÕÂ§

en: Forward 5s
th: ä»Ë¹éÒ 5 ÇÔ¹Ò·Õ

en: Rewind 5s
th: ¡ÅÑºËÅÑ§ 5 ÇÔ¹Ò·Õ

en: Alternate
th: ·Ò§àÅ×Í¡Í×è¹

en: Nothing
th: äÁèÁÕÍÐäÃ

en: XMMS Joystick Configuration
th: »ÃÑº¤èÒ XMMS Joystick

note: --------------------------------------------------
en: Devices:
th: ÍØ»¡Ã³ì :

note: ------------------------------
en: Joystick 1:
th: ¨ÍÂÊµÔ¡ 1 :

note: ------------------------------
en: Joystick 2:
th: ¨ÍÂÊµÔ¡ 2 :

note: ------------------------------
en: Sensitivity (10-32767):
th: ¡ÒÃµÍºÊ¹Í§ (10-32767):

note: --------------------------------------------------
en: Directionals:
th: ·ÔÈ·Ò§ :

note: --------------------------------------------------
en: Directionals (alternate):
th: ·ÔÈ·Ò§ (µÑÇàÅ×Í¡):

note: --------------------------------------------------
en: Buttons:
th: »ØèÁ :

en: Button %d:
th: »ØèÁ %d:

en: Joystick Control %s
th: ¤Çº¤ØÁ Joystick %s

en: Joystick Control
th: ¤Çº¤ØÁ Joystick

en: 
    Joystick Control: error reading
th: 
    ¡ÒÃ¤Çº¤ØÁ Joystick: à¡Ô´¢éÍ¼Ô´¾ÅÒ´ÃÐËÇèÒ§¡ÒÃÍèÒ¹

en: Song Change %s
th: à»ÅÕèÂ¹à¾Å§ %s

en: Song Change Configuration
th: »ÃÑº¤èÒ¡ÒÃà»ÅÕèÂ¹à¾Å§

en: Song change
th: à»ÅÕèÂ¹à¾Å§

en: Playlist end
th: ¨ºÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

en: Shell-command to run when xmms changes song.  It can optionally include the string %%s which will be replaced by the new song title.
th: ¤ÓÊÑè§·Õèãªéà¾Á×èÍÁÕ¡ÒÃà»ÅÕèÂ¹à¾Å§.  «Öè§ÊÒÁÒÃ¶ÃÇÁà»ç¹ªØ´  %%s «Öè§¨Ðá·¹·Õè´éÇÂª×èÍà¾Å§ãËÁè.

en: Command:
th: ¤ÓÊÑè§

en: Shell-command to run when xmms reaches the end of the playlist.
th: ¤ÓÊÑè§·Õè¨Ðãªé§Ò¹àÁ×èÍÊÔé¹ÊØ´ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

en: CD Audio Player %s
th: µÑÇàÅè¹ CD  %s

en: CD Audio Track %02u
th: á·Ãç¤ CD ·Õè  %02u

en: Warning
th: ¤Óàµ×Í¹

en: The SHA-1 hash function failed to properly
    generate a test key.  As such, Xmms will
    not be able to contact a CD Index server.
th:  SHA-1 ¿Ñ§ªÑè¹ hash ÅéÁàËÅÇ
    ã¹¡ÒÃÊÃéÒ§¤ÕÂì·´ÊÍº   , Xmms ¨ÐäÁè
    ÊÒÁÒÃ¶µÔ´µèÍ   CD à«ÔÃì¿àÇÍÃì.

en: (unknown)
th: (äÁè·ÃÒº)

en: CD Audio Player Configuration
th: »ÃÑº¤èÒ µÑÇàÅè¹ CD

en: Directory:
th: ä´àÃç¡·ÍÃÕè

note: * Volume config
en: Volume setting:
th: ¡ÓË¹´¤èÒ ÃÐ´ÑºàÊÕ§

en: OSS Mixer
th: OSS ÁÔ¡à«ÍÃì

en: CDROM drive
th: ä´Ãì¿ «Õ´ÕÃÍÁ

en: Device
th: ÍØ»¡Ã³ì

en: Use CDDB
th: ãªé CDDB

en: Get server list
th: ÃÑºÃÒÂ¡ÒÃàÇÔÃì¿àÇÍÃì

en: Show network window
th: áÊ´§ Ë¹éÒµèÒ§à¤Ã×Í¢èÒÂ

en: CDDB server:
th: à«ÔÃì¿àÇÍÃì CDDB :

note: * CDindex
en: CD Index:
th: ´Ñª¹Õ CD :

en: Use CD Index
th: ãªé´Ñª¹Õ CD

en: CD Index server:
th: à«ÔÃì¿àÇÍÃì ´Ñª¹Õ CD :

note: * Track names
en: Track names:
th: ª×èÍá·Ã¡ :

en: Override generic titles
th: ãªéá·¹äµàµÔéÅ à´ÔÁ

en: Name format:
th: ª×èÍÃÙ»áºº :

en: CD Info
th: ¢éÍÁÙÅ «Õ´Õ

en: Huffman decode error.
th: ¡ÒÃ¶Í´ÃËÑÊ Huffman. ¼Ô´¾ÅÒ´

en: Error opening audio for idcin.
th: à¡Ô´¢éÍ¼Ô´¾ÅÒ´ÊÓËÃÑº¡ÒÃà»Ô´à¾Å§  idcin.

en: IDCin Play
th: àÅè¹ IDCin

en: About mikmod plugin
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº»ÅÑê¡ÍÔ¹ mikmod

en: Mikmod Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Ported to xmms by J. Nick Koston
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ Mikmod
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    ¾ÍÃìµà¢éÒ xmms â´Â J. Nick Koston

en: MikMod Player %s
th: µÑÇàÅè¹ MikMod %s

en: Couldn't load mod
th: äÁèÊÒÁÒÃ¶âËÅ´âÁ´ÙÅ

en: MikMod Configuration
th: »ÃÑº¤èÒ MikMod

en: Resolution:
th: ¤ÇÒÁÅÐàÍÕÂ´

en: 16 bit
th: 16  ºÔµ

en: 8 bit
th: 8 ºÔµ

en: Channels:
th: ªèÍ§ :

en: Stereo
th: ÊàµÍÃìÃÔâÍ

en: Mono
th: âÁâ¹

en: Down sample:
th: ÇÒ§ µÑÇÍÂèÒ§:

en: 1:1 (44 kHz)
th: 1:1 (44 ¡ÔâÅàÎÔÃìµ)

en: 1:2 (22 kHz)
th: 1:2 (22 ¡ÔâÅàÎÔÃìµ)

en: 1:4 (11 kHz)
th: 1:4 (11 ¡ÔâÅàÎÔÃìµ)

en: Look for hidden patterns in modules
th: ÁÍ§ËÒÃÙ»áºº·Õè«èÍ¹ÍÂÙèã¹âÁ´ÙÅ

en: Use surround mixing
th: ãªé¡ÒÃÁÔ¡«ìáººÃÍº·ÔÈ·Ò§

en: Force volume fade at the end of the module
th: ÃÕèàÊÕÂ§Å§àÁ×èÍÊÔé¹ÊØ´âÁ´ÙÅ

en: Use interpolation
th: ãªé interpolation

en: Default panning separation
th: ¤èÒÁÒµÃ°Ò¹ ¡ÒÃáÂ¡àÊÕÂ§«éÒÂ ¢ÇÒ

en: Quality
th: ¤Ø³ÀÒ¾

en: Options
th: µÑÇàÅ×Í¡

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
th: ãËéàÅ×Í¡ä´àÃç¤·ÍÃÕèÊÓËÃÑºà¡çº MPEG  :

en: MPG123 Configuration
th: »ÃÑº¤èÒ MPEG 123`

en: Stereo (if available)
th: ÊàµÍÃìÃÔâÍ (¶éÒÁÕ)

en: Decoder:
th: µÑÇ¶Í´ÃËÑÊ:

en: Enable Automatic detection
th: ¡ÓË¹´¡ÒÃµÃÇ¨¨ÑºÍÑµâ¹ÁÑµÔ

en: use 3DNow! optimized decoder
th: ãªé¤èÒ·ÕèàËÁÒÐÊÁ¢Í§ 3DNow! ¡ÑºµÑÇ¶Í´ÃËÑÊ

en: use FPU decoder
th: ãªé  µÑÇ¶Í´ÃËÑÊ FPU

en: Detect files by content (instead of file extention)
th: µÃÇ¨ÊÍºá¿éÁµÒÁ¢éÍÁÙÅÀÒÂã¹ (´Ù¨Ò¡¹ÒÁÊ¡ØÅ)

en: Decoder
th: µÑÇ¶Í´ÃËÑÊ

en: Buffering:
th: ¡ÒÃÊÐÊÁ:

en: Buffer size (kb):
th: ¢¹Ò´¤ÇÒÁ¨ÓÊÐÊÁ (¡ÔâÅäºµì):

en: Pre-buffer (percent):
th: àµÃÕÂÁÊÐÊÁ (%):

note: * Proxy config.
en: Proxy:
th: ¾ÃêÍ¡«Õè:

en: Use proxy
th: ãªé¾ÃêÍ¡«Õè

en: Host:
th: âÎÊ :

en: Port:
th: ¾ÍÃìµ :

en: Use authentication
th: ãªé authentication

en: Username:
th: ª×èÍ¼Ùéãªé :

en: Password:
th: ÃËÑÊ¼èÒ¹ :

note: * Save to disk config.
en: Save stream to disk:
th: ºÑ¹·Ö¡Å§á¼è¹´ÔÊ¡ì :

en: Save stream to disk
th: ºÑ¹·Ö¡Å§á¼è¹´ÔÊ¡ì :

en: Path:
th: ¾Ò¸:

en: Browse
th: ¤é¹ËÒ

en: Enable SHOUT/Icecast title streaming
th: ¡ÓË¹´ãËé SHOUT/Icecast title streaming

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
th: ¡ÓË¹´ãËé Icecast Metadata UDP Channel

en: Streaming
th: ÊµÃÕÁÁÔè§

en: ID3 Tags:
th: ¢éÍÁÙÅ ID3 :

en: Disable ID3V2 tags
th: äÁèãªé¢éÍÁÙÅ  ID3V2

en: ID3 format:
th: ÃÙ»áºº ID3

note: * Title page
en: Title
th: ª×èÍà¾Å§

en: File Info
th: ¢éÍÁÙÅ¢Í§á¿éÁ

en: Couldn't write tag!
th: äÁèÊÒÁÒÃ¶à¢ÕÂ¹¢éÍÁÙÅä´é

en: Couldn't remove tag!
th: äÁèÊÒÁÒÃ¶Åº¢éÍÁÙÅä´é

en: No tag to remove!
th: äÁèÁÕ¢éÍÁÙÅ·Õè¨ÐÅº !

en: Dual channel
th: ªèÍ§¤Ùè

en: Single channel
th: ªèÍ§à´ÕèÂÇ

en: Bitrate: %d kb/s
th: ÍÑµÃÒºÔµ: %d ¡ÔâÅºÔµ/ÇÔ¹Ò·Õ

en: Samplerate: %ld Hz
th: ÍÑµÃÒ¡ÒÃÊØèÁµÑÇÍÂèÒ§: %ld àÎÔÃìµ

en: None
th: äÁèÁÕ

en: No
th: äÁè

en: Yes
th: ãªè

en: Filename:
th: ª×èÍá¿éÁ :

en: ID3 Tag:
th: ¢éÍÁÙÅ ID3:

en: Title:
th: ª×èÍà¾Å§ :

en: Artist:
th: ÈÔÅ»Ô¹ :

en: Album:
th: ÍÑÅºÑÁ :

en: Comment:
th: ËÁÒÂàËµØ :

en: Year:
th: »Õ :

en: Track number:
th: á·Ãç¤ ·Õè :

en: Genre:
th: »ÃÐàÀ·´¹µÃÕ:

en: Save
th: ºÑ¹·Ö¡

en: Remove ID3
th: Åº¢éÍÁÙÅ ID3

en: MPEG Info:
th: ¢éÍÁÙÅ MPEG:

en: File Info - %s
th: ¢éÍÁÙÅ¢Í§á¿éÁ - %s

en: Bitrate: Variable,
    avg. bitrate: %d kb/s
th: ÍÑµÃÒºÔµ: µÑÇá»Ã,
    à©ÅÕèÂ. ÍÑµÃÒ: %d ¡ÔâÅºÔµ/ÇÔ¹Ò·Õ

en: %s
    Error protection: %s
    Copyright: %s
    Original: %s
    Emphasis: %s
th: %s
    ¡ÒÃ»éÍ§¡Ñ¹ ¼Ô´¾ÅÒ´: %s
    ÅÔ¢ÊÔ·¸Ôì: %s
    µé¹©ºÑº: %s
    Emphasis: %s

en: %d frames
    Filesize: %lu B
th: %d à¿ÃÁ
    ¢¹Ò´á¿éÁ: %lu äºµì

en: Error
th: ¼Ô´¾ÅÒ´

en: LOOKING UP %s
th: ¡ÓÅÑ§ËÒ %s

en: Couldn't look up host %s
th: ËÒâÎÊµì %s äÁèà¨Í

en: CONNECTING TO %s:%d
th: ¡ÓÅÑ§µÔ´µèÍä»ÂÑ§ %s:%d

en: Couldn't connect to host %s
th: äÁèÊÒÁÒÃ¶µÔ´µèÍä»ÂÑ§ %s

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
th: µÔ´µèÍä´éáÅéÇ: ¡ÃØ³ÒÃÍ¡ÒÃµÍº¡ÅÑº

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
th: äÁèÊÒÁÒÃ¶µÔ´µèÍä»ÂÑ§ âÎÊµì %s
    à¾ÃÒÐ: %s

en: PRE-BUFFERING: %dKB/%dKB
th: àÃÔèÁÊÐÊÁ¢éÍÁÙÅ: %d¡ÔâÅäºµì/%d¡ÔâÅäºµì

en:  (Remix)
th:  (ÃÕÁÔ¡«ì)

en:  (Cover)
th:  (¤ÃÍº¤ÅØÁ)

en: Blues
th: ºÅÙ

en: Classic Rock
th: ¤ÅÒÊÊÔ¡ÃçÍ¤

en: Country
th: ¤Ñ¹·ÃÕÂì

en: Dance
th: á´ç«

en: Disco
th: ´ÔÊâ¡é

en: Funk
th: ¿ÃÑé§

en: Grunge
th: ¡ÃÑè§

en: Hip-Hop
th: ÎÔ» - ÎÍ»

en: Jazz
th: á¨ê´

en: Metal
th: àÁ·ÑÅ

en: New Age
th: ¹ÔÇàÍ¨

en: Oldies
th: âÍÅ´Õé

en: Other
th: Í×è¹æ

en: Pop
th: »êÍº

en: R&B
th: ÍÒÃì &ºÕ

en: Rap
th: áÃê»

en: Reggae
th: áÃê¤à¡é

en: Rock
th: ÃçÍ¤

en: Techno
th: à·¤â¹

en: Industrial
th: ÍÔ¹´ÑÊàÃÕÂÅ

en: Alternative
th: ÍÑÅà·ÍÃì

en: Death Metal
th: à´·àÁ··ÑÅ

en: Pranks
th: ¾Ñé§

en: Soundtrack
th: à¾Å§»ÃÐ¡Íº

en: Euro-Techno
th: ÂÙâÃ à·¤â¹

en: Ambient
th: ÍÑÁàºÕèÂ¹

en: Trip-Hop
th: ·ÃÔ» - ÎÍ¾

en: Vocal
th: âÇ¤ÑÅ

en: Jazz+Funk
th: á¨êÊ+¿Ñè§

en: Fusion
th: ¿ÔÇªÑè¹

en: Trance
th: ·ÃÒ¹«ì

en: Classical
th: ¤ÅÒÊÊÔ¤

en: Instrumental
th: ÍÔ¹·ÃÙàÁ¹µì

en: Acid
th: àÍ«Ô´

en: House
th: àÎÒÊì

en: Game
th: à¡Á

en: Sound Clip
th: ¤ÅÔº àÊÕÂ§

en: Gospel
th: º·ÊÇ´

en: Noise
th: àÊÕÂ§´Ñ§

en: Bass
th: àºÊ

en: Soul
th: â«Å

en: Punk
th: ¾Ñé§

en: Space
th: Êà»«

en: Meditative
th: àÁ´Ôàµ·Õº

en: Instrumental Pop
th: ÍÔ¹·ÃÙàÁ¹µì »êÍ»

en: Instrumental Rock
th: ÍÔ¹·ÃÙàÁ¹µì ÃçÍ¤

en: Ethnic
th: ÍÕ·¹Ô¤

en: Gothic
th: â¡¹Ô¤

en: Darkwave
th: ´ÒÃì¤àÇ¿

en: Techno-Industrial
th: à·¤â¹-ÍÔ¹´ÑÊà·ÃÕÂÅ

en: Electronic
th: ÍÔàÅ¤â·Ã¹Ô¤

en: Pop-Folk
th: »êÍ»-â¿Ãì¤

en: Eurodance
th: ÂÙâÃà´¹«ì

en: Dream
th: ´ÃÕÁ

en: Southern Rock
th: à«Òà·ÔÃì¹ÃçÍ¤

en: Comedy
th: ¤ÑÁàÁ´Õ

en: Cult
th: ¤ÑÅµì

en: Gangsta Rap
th: á¡ê§ÊµÒ áÃ¿

en: Top 40
th: ·Í» 40

en: Christian Rap
th: ¤ÃÔÊµìàµÕÂ¹ áÃ»

en: Pop/Funk
th: »êÍ»/¿Ñé§

en: Jungle
th: ¨Ñ§à¡ÔéÅ

en: Native American
th: à¹·Õ¾ ÍàÁÃÔ¡Ñ¹

en: Cabaret
th: ¤ÒºÒàÃçµ

en: New Wave
th: ¹ÔÇàÇç¿

en: Psychedelic
th: ä«à¤´ÕÅÔ¤

en: Rave
th: ÃÒ¿

en: Showtunes
th: â«Çì·Ù¹Êì

en: Trailer
th: à·ÃÅàÅÍÃì

en: Lo-Fi
th: âÅ-ä¿

en: Tribal
th: ä·ÃºÒÅ

en: Acid Punk
th: àÍ«Ô´ ¾Ñé§

en: Acid Jazz
th: àÍ«Ô´á¨êÊ

en: Polka
th: â¾Å¤Ò

en: Retro
th: àÃâ·Ã

en: Musical
th: ÁÔÇÊÔ¤¤ÑÅ

en: Rock & Roll
th: ÃçÍ¤ & âÃÅÅì

en: Hard Rock
th: ÎÒÃì´ÃçÍ¤

en: Folk
th: â¿Åì¤

en: Folk/Rock
th: â¿Åì¤/ÃçÍ¤

en: National Folk
th: à¹ªÑè¹à¹Å â¿Åì¤

en: Swing
th: ÊÇÔ§

en: Fast-Fusion
th: ¿ÒÊ·ì-¿ÔÇªÑè¹

en: Bebob
th: ºÔê»»êÍ»

en: Latin
th: ÅÒµÔ¹

en: Revival
th: ÃÕÇÔÇÑÅ

en: Celtic
th: «ÕÅµÔ¤

en: Bluegrass
th: ºÅÙ¡ÅÒÊ

en: Avantgarde
th: ÍàÇ¹à¡Ã´

en: Gothic Rock
th: â¡µÔ¡ ÃçÍ¤

en: Progressive Rock
th: â»Ãá¡ÃÊ«Õ¾ ÃçÍ¤

en: Psychedelic Rock
th: ä«à¤´ÔÅÔ¤ ÃçÍ¤

en: Symphonic Rock
th: «ÔÁâ¿¹Ô¤ ÃçÍ¤

en: Slow Rock
th: ÊâÅÇìÃçÍ¤

en: Big Band
th: ºÔê¡áº¹

en: Chorus
th: â¤ÃÑÊ

en: Easy Listening
th: ÍÕÊ«Õ ÅÔ««Öè¹¹Ôè§

en: Acoustic
th: Í¤ÅÙÊµÔ¤

en: Humour
th: ÎÙàÁÍÃì

en: Speech
th: Ê»Õ«

en: Chanson
th: «Ò¹«Ñ¹

en: Opera
th: âÍà»ÃèÒ

en: Chamber Music
th: «ÑÁàºÍÃì ÁÔÇÊÔ¤

en: Sonata
th: â«¹ÒµÒ

en: Symphony
th: «ÔÁâ¿¹Õè

en: Booty Bass
th: ºÙµµÕéàºÊ

en: Primus
th: ä¿ÃÁÑÊ

en: Porn Groove
th: ¾ÍÃì¹¡ÃÙê¿

en: Satire
th: «ÒµÕé

en: Slow Jam
th: ÊâÅÇìá¨Á

en: Club
th: ¤ÅÑº

en: Tango
th: à·§â¡

en: Samba
th: á«ÁºéÒ

en: Folklore
th: â¿Åì¤àÅÍÃì

en: Ballad
th: ºÍÅÅÑ´

en: Power Ballad
th: à¾ÒàÇÍÃìºÍÅÅÑ´

en: Rhythmic Soul
th: ÃÔ··ÖèÁÁÔ¤ â«Å

en: Freestyle
th: ¿ÃÕÊäµÅì

en: Duet
th: à´ÕÂµ

en: Punk Rock
th: ¾Ñé§ÃçÍ¤

en: Drum Solo
th: âÇâÅ ¡ÅÍ§

en: A Cappella
th: àÍ ¤Ñ¾¾ÔÅÅÒ

en: Euro-House
th: ÂÙâÃ-àÎÒÊì

en: Dance Hall
th: á´¹«ì ÎÍÅ

en: Goa
th: ¡ÑÇ

en: Drum & Bass
th: ¡ÅÍ§ & àºÊ

en: Club-House
th: ¤ÅÑº - àÎÒÊì

en: Hardcore
th: ÎÒÃì´¤ÍÃì

en: Terror
th: à·ÍÃìàÃÍÃì

en: Indie
th: ÍÔ¹´Õé

en: BritPop
th: ºÃÔµ»êÍ»

en: Negerpunk
th: à¹à¡ÍÃì¾Ñé§

en: Polsk Punk
th: ¾ÍÅì¤ ¾Ñé§

en: Beat
th: ºÕµ

en: Christian Gangsta Rap
th: ¤ÃÔÊµìàµÕÂ¹ á¡ê§ÊµÒ áÃ¿

en: Heavy Metal
th: àÎ¿ÇÕàÁ··ÑÅ

en: Black Metal
th: áºÅç¤àÁ··ÑÅ

en: Crossover
th: ¤ÅÍÊâÍàÇÍÃì

en: Contemporary Christian
th: ¤Í¹à·Á¾ÍÃÒÃÕè ¤ÅÔÊµìàµÕÂ¹

en: Christian Rock
th: ¤ÃÔÊµìàµÕÂ¹ÃçÍ¤

en: Merengue
th: àÁÍàÃ§

en: Salsa
th: «ÒÅ«Ò

en: Thrash Metal
th: ·ÃÑ«àÁ··ÑÅ

en: Anime
th: àÍ¹ÔÁÕ

en: JPop
th: à¨»êÍ»

en: Synthpop
th: «Ô¹·ÖÁ»êÍ»

en: About MPEG Layer 1/2/3 plugin
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº  MPEG Layer 1/2/3

en: mpg123 decoding engine by Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin by The XMMS team
th: µÑÇ¶Í´ÃËÑÊ mpg123  â´Â  Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    »ÅÑê¡ÍÔ¹ â´Â The XMMS team

en: MPEG Layer 1/2/3 Player %s
th: µÑÇàÅè¹ MPEG Layer 1/2/3  %s

en: About Tone Generator
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº Tone Generator

en: Tone Generator:
th: µÑÇÊÃéÒ§ â·¹:

en: Tone Generator %s
th: µÑÇÊÃéÒ§ â·¹ %s

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
th: àÅ×Í¡ä´àÃç¡·ÍÃÕèÊÓËÃÑºà¡çº  Ogg Vorbis streams:

en: Ogg Vorbis Configuration
th: ¡ÓË¹´¤èÒ Ogg Vorbis

note: Title config..
en: Ogg Vorbis Tags:
th: ¢éÍÁÙÅ Ogg Vorbis :

en: Title format:
th: ÃÙ»áºº ¢Í§ª×èÍà¾Å§:

en: An error occured:
    %s
th: à¡Ô´¢éÍ¼Ô´¾ÅÒ´ :
    %s

en: Error!
th: ¼Ô´¾ÅÒ´!

en: Failed to modify tag
th: ¡ÒÃá¡éä¢¢éÍÁÙÅÅéÁàËÅÇ

en: Ogg Vorbis Tag:
th: ¢éÍÁÙÅ Ogg Vorbis :

en: Date:
th: ÇÑ¹·Õè:

en: Description:
th: ÃÒÂÅÐàÍÕÂ´:

en: Location:
th: ·Õèà¡çº:

en: Version:
th: ÃØè¹:

en: ISRC number:
th: ¨Ó¹Ç¹ ISRC :

en: Organization:
th: Í§¤ì¡Ã:

en: Copyright:
th: ÅÔ¢ÊÔ·¸Ôì :

en: Remove Tag
th: Åº ¢éÍÁÙÅ

en: Ogg Vorbis Info:
th: ¢éÍÁÙÅ Ogg Vorbis :

en: Nominal bitrate: %d kbps
th: ÍÑµÃÒºÔµ : %d ¡ÔâÅºÔµ/ÇÔ¹Ò·Õ

en: Samplerate: %d Hz
th: ÍÑµÃÒ¡ÒÃÊØèÁµÑÇÍÂèÒ§: %d àÎÔÃìµ

en: Channels: %d
th: ªèÍ§ : %d

en: Length: %d:%.2d
th: ¤ÇÒÁÂÒÇ: %d:%.2d

en: File size: %d B
th: ¢¹Ò´á¿éÁ: %d äºµì

en: Ogg Vorbis Player %s
th: µÑÇàÅè¹ Ogg Vorbis %s

en: About Ogg Vorbis Plugin
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Plugin by Xiphophorus
    
    Original code by
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions from
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    
    Visit Xiphophorus at http://www.xiph.org/
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ Ogg Vorbis â´Â Xiphophorus
    
    µé¹©ºÑº â´Â
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions ¨Ò¡
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    H?ard Kv?en <havardk@xmms.org>
    
    µÔ´µÒÁ Xiphophorus ä´é·Õè  http://www.xiph.org/

en: Wave Player %s
th: µÑÇàÅè¹ Wave %s

en: OSS Driver %s
th: ä´Ãì¿àÇÍÃì OSS  %s

en: About OSS Driver
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº ä´Ãì¿àÇÍÃì OSS

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
th: ä´Ãì¿àÇÍÃì XMMS OSS 
    
     â»Ãá¡ÃÁ¹Õéà»ç¹¢Í§¿ÃÕ ·èÒ¹ÊÒÁÒÃ¶á¡éä¢ ËÃ×Í»ÃÑº»ØÃ§ä´é 
    ÀÒÂä´éà§×èÍ¹ä¢¢Í§ GNU 
    ËÇÑ§ÇèÒâ»Ãá¡ÃÁ¹ÕéÊÒÁÒÃ¶ãªé»ÃÐâÂª¹ìä´é áµèäÁèÃÑºÃÍ§¢éÍ¼Ô´¾ÅÒ´·Õèà¡Ô´¢Öé¹,
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: Default (%s)
th: ¤èÒÁÒµÃ°Ò¹ (%s)

en: Default
th: ¤èÒÁÒµÃ°Ò¹

en: OSS Driver configuration
th: ¡ÒÃ»ÃÑº¤èÒ ä´Ãì¿àÇÍÃì OSS

en: Audio device:
th: ÍØ»¡Ã³ìàÊÕÂ§

en: Use alternate device:
th: ãªé ÍØ»¡Ã³ìÍ×è¹

en: Mixer device:
th: ÍØ»¡Ã³ì»ÃÑºáµè§àÊÕÂ§

en: Devices
th: ÍØ»¡Ã³ì

en: Buffer size (ms):
th: ¢¹Ò´¢Í§¡ÒÃÊÐÊÁ¢éÍÁÙÅ (ms)

en: Buffering
th: ¡ÓÅÑ§ÊÐÊÁ¢éÍÁÙÅ

en: Mixer Settings:
th: ¡ÒÃµÑé§µèÒ ÁÔ¡à«ÍÃì

en: Volume controls Master not PCM
th: »ÃÑºàÊÕÂ§â´Âãªé Master äÁèãªè  PCM

en: Mixer
th: »ÃÑºáµè§àÊÕÂ§

en: Disk Writer Plugin %s
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ Disk Writer %s

en: You cannot use the Disk Writer plugin
    when you're running in realtime mode.
th: äÁèÊÒÁÒÃ¶ãªé»ÅÑê¡ÍÔ¹  Disk Writer
    ¢³ÐàÅè¹áºº àÃÕÂÅä·ÁìâËÁ´.

en: Select the directory where you want to store the output files:
th: àÅ×Í¡ä´àÃç¡·ÍÃÕèÊÓËÃÑº¡ÒÃºÑ¹·Ö¡¢éÍÁÙÅ :

en: Disk Writer Configuration
th: ¡ÒÃ»ÃÑº¤èÒ Disk Writer

en: About ESounD Plugin
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº»ÅÑê¡ÍÔ¹  ESounD

en: ESD Plugin configuration
th: ¡ÒÃ»ÃÑº¤èÒ »ÅÑê¡ÍÔ¹ ESD

en: Use remote host
th: ãªéÃÕâÁµâÎÊµì

en: Volume controls OSS mixer
th: ¤Çº¤ØÁàÊÕÂ§ OSS mixer

en: Server
th: à«ÔÃì¿àÇÍÃì

en: eSound Output Plugin %s
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ eSound Output  %s

en: Solaris audio plugin %s
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ Solaris audio %s

en: About Solaris Audio Driver
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº ä´Ãì¿àÇÍÃì Solaris Audio

en: XMMS Solaris Audio Driver
    
    Written by John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    with help from many contributors.
th: ä´Ã×¿àÇÍÃì XMMS Solaris Audio
    
    à¢ÕÂ¹â´Â John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    ÀÒÂãµé¡ÒÃªèÇÂàËÅ×Í¢Í§¼ÙéÃèÇÁ¾Ñ²¹Ò.

en: Default - %s
th: ¤èÒÁÒµÃ°Ò¹ - %s

en: Soundcard #%d - %s
th: «ÒÇ¡ÒÃì´ #%d - %s

en: Configure Solaris driver
th: »ÃÑº¤èÒ ä´Ãì¿àÇÍÃì Solaris

en: Always use AUDIODEV environment variable
th: ãªé µÑÇá»Ã AUDIODEV  àÊÁÍ

en: Output ports:
th: ¾ÍÃìµ Output :

en: Line out
th: äÅ¹ìàÍÒµì

en: Headphones
th: ËÙ¿Ñ§

en: Internal speaker
th: ÅÓâ¾§à¤Ã×èÍ§

en: Blur Scope %s
th: àºÅÍ Êâ¤º %s

en: Blur scope
th: àºÅÍÊâ¤º

en: Color Entry
th: ÊÕà¢éÒ

en: Options:
th: µÑÇàÅ×Í¡:

en: OpenGL Spectrum configuration
th: ¡ÒÃµÑé§¤èÒ OpenGL Êà»ç¤µÃÑÁ

en: 3DFX Fullscreen mode
th: âËÁ´àµçÁ¨Í 3DFX

en: OpenGL Spectrum analyzer
th: OpenGL Êà»ç¤µÃÑÁ analyzer

en: OpenGL Spectrum analyzer %s
th: OpenGL Êà»ç¤µÃÑÁ analyzer %s

en: Simple spectrum analyzer %s
th: Êà»ç¤µÃÑÁ  analyzer ÍÂèÒ§§èÒÂ %s

en: Spectrum analyzer
th: Êà»ç¤µÃÑÁ analyzer

en: xmms applet
th: áÍ»à¾Åµ xmms

en: Copyright (C) Anders Carlsson 1999), Hiroshi Takekawa 2001
th: Ê§Ç¹ÅÔ¢ÊÔ·¸Ôì (C) Anders Carlsson 1999), Hiroshi Takekawa 2001

en: About...
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº ...

en: Performer/Artist
th: ¾ÃÕ¿ÍÃìÁàÁÍÃì/ÈÔÅ»Ô¹

en: Album
th: ÍÑÅºÑÁ

en: Genre
th: »ÃÐàÀ·

en: File name
th: ª×èÍá¿éÁ

en: File path
th: ª×èÍ¾Ò¸

en: File extension
th: ¹ÒÁÊ¡ØÅ

en: Track name
th: ª×èÍá·Ãç¤

en: Track number
th: á·Ãç¤·Õè

en: Date
th: ÇÑ¹·Õè

en: Year
th: »Õ

en: Comment
th: ËÁÒÂàËµØ

en: %s: option `%s' is ambiguous
th: %s: µÑÇàÅ×Í¡  `%s' à»ç¹ ambiguous

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
th: %s: µÑÇàÅ×Í¡ `--%s' äÁèÍ¹Ø­ÒµµÑÇá»Ã

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
th: %s:µÑÇàÅ×Í¡ `%c%s' äÁèÍ¹Ø­ÒµµÑÇá»Ã

en: %s: option `%s' requires an argument
th: %s: µÑÇàÅ×Í¡ `%s' µéÍ§¡ÒÃ¤èÒµÑÇá»Ã

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
th: %s: äÁèÃÙé¨Ñ¡ µÑÇàÅ×Í¡ `--%s'

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
th: %s: äÁèÃÙé¨Ñ¡ µÑÇàÅ×Í¡ `%c%s'

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
th: %s: äÁèÁÕ µÑÇàÅ×Í¡ -- %c

en: %s: invalid option -- %c
th: %s:  µÑÇàÅ×Í¡ äÁè¶Ù¡µéÍ§ -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
th: %s: µÑÇàÅ×Í¡ µéÍ§¡ÒÃ¤èÒµÑÇá»Ã -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
th: %s: µÑÇàÅ×Í¡  `-W %s' à»ç¹ ambiguous

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
th: %s: µÑÇàÅ×Í¡ `-W %s' äÁèÍ¹Ø­ÒµÔµÑÇá»Ã

en: ERROR: Couldn't find %s
th: ¼Ô´¾ÅÒ´: äÁèÊÒÁÒÃ¶ËÒ %s

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
    --------
    
    -h, --help		Display this text and exit.
    -g, --geometry		Set the geometry (for example +20+20)
    -s, --session		Set the xmms session to use (Default: 0)
    -c, --command		Command to launch xmms (Default: xmms)
    -i, --icon		Set the icon to use when xmms is not running
    -n, --single		Only a single click is needed to start xmms
    -t, --title		Display song title when mouse is in window
    -v, --version		Display version information and exit
th: ãËéãªé: %s [µÑÇàÅ×Í¡]
    
    µÑÇàÅ×Í¡:
    --------
    
    -h, --help		áÊ´§¢éÍ¤ÇÒÁªèÇÂàÅ×Í¡¹Õé áÅéÇÍÍ¡.
    -g, --geometry		µÑé§¤èÒâ¤Ã§ÊÃéÒ§ (àªè¹ +20+20)
    -s, --session		µÑé§¤èÒ xmms à«çµªÑè¹ (¤èÒ»¡µÔ: 0)
    -c, --command		¤ÓÊÑè§ÊÓËÃÑºàÃÕÂ¡ xmms (¤èÒ»¡µÔ: xmms)
    -i, --icon		µÑé§¤èÒäÍ¤Í¹àÁ×èÍ xmms äÁèä´é·Ó§Ò¹
    -n, --single		ÊÓËÃÑº¡ÒÃ¤ÅÔê¡¤ÃÑé§à´ÕÂÇã¹¡ÒÃàÃÕÂ¡  xmms
    -t, --title		áÊ´§ª×èÍà¾Å§àÁ×èÍàÁÒÊìÍÂÙèº¹ÇÔ¹â´Çì
    -v, --version		áÊ´§ÃØè¹ áÅéÇÍÍ¡

en: Main Programming:
th: ¡ÒÃâ»Ãá¡ÃÁËÅÑ¡:

en: Additional Programming:
th: Ê¹ÑºÊ¹Ø¹ ¡ÒÃâ»Ãá¡ÃÁ

en: With Additional Help:
th: Ê¹ÑºÊ¹Ø¹ ªèÇÂàËÅ×Í

en: Homepage and Graphics:
th: âÎÁà¾¨ áÅÐ ¡ÃÒ¿Ô¡:

en: Support and Docs:
th: Ê¹ÑºÊ¹Ø¹ áÅÐ àÍ¡ÊÒÃ

en: Afrikaans:
th: ÍÑ¿¡Ò¹ÔÊ¶Ò¹:

en: Azerbaijani:
th: ÍÒà«ÍÃìäº¨Ñ¹

en: Brazilian Portuguese:
th: ºÅÒ«ÔÅ â»ÃµØà¡Ê:

en: Bulgarian:
th: àºÅàÂÕèÂÁ:

en: Catalan:
th: ¤µÒÅêÍ¡:

en: Chinese:
th: ¨Õ¹:

en: Croatian:
th: â¤ÃàÍà«ÕÂ:

en: Czech:
th: àªç¤:

en: Danish:
th: à´¹ÁÒÃì¡:

en: Dutch:
th: ´Ñª:

en: Esperanto:
th: àÍÊà¾ÍÃÑ¹âµ:

en: German:
th: àÂÍÃÁÑ¹:

en: Greek:
th: ¡ÃÕ¡:

en: French:
th: ¿ÃÑè§àÈÊ:

en: Galician:
th: ¡ÒÅÔàªÕèÂ¹:

en: Hungarian:
th: ÎÑ§¡ÒÃÕè:

en: Indonesian:
th: ÍÔ¹â´¹Õà«ÕÂ:

en: Irish:
th: äÍÃÔ«:

en: Italian:
th: ÍÔµÒàÅÕèÂ¹:

en: Japanese:
th: ­Õè»Øè¹:

en: Korean:
th: à¡ÒËÅÕ:

en: Lithuanian:
th: ÅÔâ·à¹ÕÂ:

en: Norwegian:
th: ¹ÍÃìàÇÂì:

en: Polish:
th: âºÅÔ«:

en: Portuguese:
th: â»ÃµØà¡Ê:

en: Romanian:
th: âÃÁÒà¹ÕÂ:

en: Russian:
th: ÃÑÊà«ÕÂ:

en: Serbian:
th: àªÍÃìàºÕÂ:

en: Slovak:
th: ÊâÅÇÑ¤:

en: Spanish:
th: Êà»¹:

en: Swedish:
th: ÊÇÕà´¹:

en: Thai:
th: ÀÒÉÒä·Â:

en: Supphachoke Suntiwichaya
th: ÈØÀâª¤ ÈÑ¹µÔÇÔªÂÐ

en: Turkish:
th: µØÃ¡Õ:

en: Ukrainian:
th: ÂÙà¤Ã¹:

en: Vietnamese:
th: àÇÕÂµ¹ÒÁ:

en: Walloon:
th: ÇÑÅÅÙ¹:

en: About XMMS
th: à¡ÕèÂÇ¡Ñº XMMS

en: XMMS %s - Cross platform multimedia player
th: XMMS ÃØè¹ %s - â»Ãá¡ÃÁÁÑÅµÔÁÕà´ÕÂäÁè¢Öé¹¡Ñºà¾Åµ¿ÍÃìÁ

en: Copyright (C) 1997-2002 4front Technologies
th: Ê§Ç¹ÅÔ¢ÊÔ·¸Ôì  1997-2002 4front Technologies

en: Credits
th: à¤Ã´Ôµ

en: Translators
th: ¼Ùéá»ÅÀÒÉÒ

note: * This is ugly. * Change the Cancel buttons caption to Close.
en: Close
th: »Ô´

en: PREAMP
th: ¾ÃÕáÍÁ»ì

en: 60HZ
th: 60 àÎÔÃìµ

en: 170HZ
th: 170 àÎÔÃìµ

en: 310HZ
th: 310 àÎÔÃìµ

en: 600HZ
th: 600 àÎÔÃìµ

en: 1KHZ
th: 1 ¡ÔâÅàÎÔÃìµ

en: 3KHZ
th: 3 ¡ÔâÅàÎÔÃìµ

en: 6KHZ
th: 6 ¡ÔâÅàÎÔÃìµ

en: 12KHZ
th: 12 ¡ÔâÅàÎÔÃìµ

en: 14KHZ
th: 14 ¡ÔâÅàÎÔÃìµ

en: 16KHZ
th: 16 ¡ÔâÅàÎÔÃìµ

en: /Load
th: /âËÅ´

en: /Load/Preset
th: /âËÅ´/¾ÃÕà«çµ

en: /Load/Auto-load preset
th: /âËÅ´/âËÅ´¾ÃÕà«çµáººÍÑµâ¹ÁÑµ

en: /Load/Default
th: /âËÅ´/¤èÒ»¡µÔ

en: /Load/-
th: /âËÅ´/-

en: /Load/Zero
th: /âËÅ´/ÈÙ¹Âì

en: /Load/From file
th: /âËÅ´/¨Ò¡á¿éÁ

en: /Load/From WinAMP EQF file
th: /âËÅ´/¨Ò¡ ÇÔ¹áÍÁ»ì EQF

en: /Import
th: /Êè§ÍÍ¡

en: /Import/WinAMP Presets
th: /Êè§ÍÍ¡/ÇÔ¹áÍÁ»ì¾ÃÕà«çµ

en: /Save
th: /ºÑ¹·Ö¡

en: /Save/Preset
th: /ºÑ¹·Ö¡/¾ÃÕà«çµ

en: /Save/Auto-load preset
th: /ºÑ¹·Ö¡/¾ÃÕà«çµÍÑµâ¹ÁÑµÔ

en: /Save/Default
th: /ºÑ¹·Ö¡/¤èÒ»¡µÔ

en: /Save/-
th: /ºÑ¹·Ö¡/-

en: /Save/To file
th: /ºÑ¹·Ö¡/à»ç¹á¿éÁ

en: /Save/To WinAMP EQF file
th: /ºÑ¹·Ö¡/à»ç¹á¿éÁ ÇÔ¹áÍÁ»ì EQF

en: /Delete
th: /Åº

en: /Delete/Preset
th: /Åº/¾ÃÕà«çµ

en: /Delete/Auto-load preset
th: /Åº/¾ÃÕà«çµÍÑµâ¹ÁÑµÔ

en: /Configure Equalizer
th: /»ÃÑºáµè§àÊÕÂ§

en: XMMS Equalizer
th: »ÃÑºáµè§àÊÕÂ§

en: Presets
th: ¾ÃÕà«çµ

en: Load preset
th: âËÅ´¾ÃÕà«çµ

en: Load auto-preset
th: âËÅ´¾ÃÕà«çµÍÑµâ¹ÁÑµÔ

en: Load equalizer preset
th: âËÅ´ ¾ÃÕà«çµ»ÃÑºàáµè§ÊÕÂ§

en: Import equalizer presets
th: Êè§ÍÍ¡ ¾ÃÕà«çµ»ÃÑºàáµè§ÊÕÂ§

en: Save preset
th: ºÑ¹·Ö¡¾ÃÕà«çµ

en: Save auto-preset
th: ºÑ¹·Ö¡ ¾ÃÕà«çµÍÑµâ¹ÁÑµÔ

en: Save equalizer preset
th: ºÑ¹·Ö¡ ¾ÃÕà«çµ»ÃÑºáµè§àÊÕÂ§

en: Delete preset
th: Åº¾ÃÕà«çµ

en: Delete
th: Åº

en: Delete auto-preset
th: Åº ¾ÃÕà«çµÍÑµâ¹ÁÑµÔ

en: Configure Equalizer
th: »ÃÑºáµè§àÊÕÂ§

en: Directory preset file:
th: ä´àÃç¡·ÍÃÕè à¡çº ¾ÃÕà«çµ

en: File preset extension:
th: ¹ÒÁÊ¡ØÅ¢Í§ ¾ÃÕà«çµ

en: /Preferences
th: /¡ÒÃ¡ÓË¹´¤Ø³ÊÁºÑµÔ

en: /Skin Browser
th: /µÑÇ¤é¹ËÒ Ê¡Ô¹

en: /Reload skin
th: /àÃÕÂ¡Ê¡Ô¹ÍÕ¡¤ÃÑé§

en: /Repeat
th: /àÅè¹Ç¹

en: /Shuffle
th: /àÅè¹ÊØèÁ

en: /No Playlist Advance
th: /»ÃÑºÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§àÍ§

en: /Time Elapsed
th: /áÊ´§àÇÅÒ·ÕèàÅè¹

en: /Time Remaining
th: /áÊ´§àÇÅÒ·ÕèàËÅ×Í

en: /Always On Top
th: /ÍÂÙèº¹ÊØ´àÊÁÍ

en: /Sticky
th: /ÍÂÙè¡Ñº·Õè

en: /WindowShade Mode
th: /¾Ñºà¡çº

en: /Playlist WindowShade Mode
th: /¾Ñºà¡çºË¹éÒµèÒ§ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

en: /Equalizer WindowShade Mode
th: /¾Ñºà¡çºË¹éÒµèÒ»ÃÑºáµè§àÊÕÂ§

en: /DoubleSize
th: /¢ÂÒÂË¹éÒµèÒ§ÊÍ§à·èÒ

en: /Easy Move
th: /àÅ×èÍ¹·Õè

en: /File Info
th: /¢éÍÁÙÅ¢Í§á¿éÁ

en: /Jump To File
th: /ä»·Õèá¿éÁ..

en: /Jump To Time
th: /ä»·ÕèàÇÅÒ..

en: /Autoscroll Songname
th: /ª×èÍà¾Å§ÇÔè§ÍÑµâ¹ÁÑµÔ

en: /Visualization Mode
th: /ÇÔªÇÅäÅà«ªÑè¹âËÁ´

en: /Visualization Mode/Analyzer
th: /ÇÔªÇÅäÅà«ªÑè¹âËÁ´/Í¹ÒäÅà«ÍÃì

en: /Visualization Mode/Scope
th: /ÇÔªÇÅäÅà«ªÑè¹âËÁ´/Êâ¤»

en: /Visualization Mode/Off
th: /ÇÔªÇÅäÅà«ªÑè¹âËÁ´/»Ô´

en: /Analyzer Mode
th: /Í¹ÒäÅà«ÍÃìâËÁ´

en: /Analyzer Mode/Normal
th: /Í¹ÒäÅà«ÍÃìâËÁ´/»¡µÔ

en: /Analyzer Mode/Fire
th: /Í¹ÒäÅà«ÍÃìâËÁ´/áººä¿

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
th: /Í¹ÒäÅà«ÍÃìâËÁ´/áººàÊé¹á¹Ç´Ôè§

en: /Analyzer Mode/-
th: /Í¹ÒäÅà«ÍÃìâËÁ´/-

en: /Analyzer Mode/Lines
th: /Í¹ÒäÅà«ÍÃìâËÁ´/áººàÊé¹

en: /Analyzer Mode/Bars
th: /Í¹ÒäÅà«ÍÃìâËÁ´/áººá·è§

en: /Analyzer Mode/Peaks
th: /Í¹ÒäÅà«ÍÃìâËÁ´/áºº¾Õ¤

en: /Scope Mode
th: /Êâ¤»âËÁ´

en: /Scope Mode/Dot Scope
th: /Êâ¤»âËÁ´/áºº¨Ø´

en: /Scope Mode/Line Scope
th: /Êâ¤»âËÁ´/áººàÊé¹

en: /Scope Mode/Solid Scope
th: /Êâ¤»âËÁ´/áººâ«ÅÔ´

en: /WindowShade VU Mode
th: /Ë¹éÒµèÒ§¾Ñºà¡çº VU âËÁ´

en: /WindowShade VU Mode/Normal
th: /Ë¹éÒµèÒ§¾Ñºà¡çº VU âËÁ´/áºº»¡µÔ

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
th: /Ë¹éÒµèÒ§¾Ñºà¡çº VU âËÁ´/áººàÃÕÂº

en: /Refresh Rate
th: /ÍÑµÃÒÃÕà¿Ãµ

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
th: /ÍÑµÃÒÃÕà¿Ãµ/àµçÁ (-50 à¿ÃÁµèÍÇÔ¹Ò·Õ)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
th: /ÍÑµÃÒÃÕà¿Ãµ/¤ÃÖè§(-25 à¿ÃÁµèÍÇÔ¹Ò·Õ)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
th: /ÍÑµÃÒÃÕà¿Ãµ/Ë¹Öè§ã¹4 (-13 à¿ÃÁµèÍÇÔ¹Ò·Õ)

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
th: /ÍÑµÃÒÃÕà¿Ãµ/Ë¹Öè§ã¹8(-6à¿ÃÁµèÍÇÔ¹Ò·Õ)

en: /Analyzer Falloff
th: /¤ÇÒÁàÃçÇ Í¹ÒäÅà«ÍÃì

en: /Analyzer Falloff/Slowest
th: /¤ÇÒÁàÃçÇ Í¹ÒäÅà«ÍÃì/ªéÒÁÒ¡

en: /Analyzer Falloff/Slow
th: /¤ÇÒÁàÃçÇ Í¹ÒäÅà«ÍÃì/ªéÒ

en: /Analyzer Falloff/Medium
th: /¤ÇÒÁàÃçÇ Í¹ÒäÅà«ÍÃì/»Ò¹¡ÅÒ§

en: /Analyzer Falloff/Fast
th: /¤ÇÒÁàÃçÇ Í¹ÒäÅà«ÍÃì/àÃçÇ

en: /Analyzer Falloff/Fastest
th: /¤ÇÒÁàÃçÇ Í¹ÒäÅà«ÍÃì/àÃçÇÁÒ¡

en: /Peaks Falloff
th: /¤ÇÒÁàÃçÇ¾Õ¤

en: /Peaks Falloff/Slowest
th: /¤ÇÒÁàÃçÇ¾Õ¤/ªéÒÁÒ¡

en: /Peaks Falloff/Slow
th: /¤ÇÒÁàÃçÇ¾Õ¤/ªéÒ

en: /Peaks Falloff/Medium
th: /¤ÇÒÁàÃçÇ¾Õ¤/»Ò¹¡ÅÒ§

en: /Peaks Falloff/Fast
th: /¤ÇÒÁàÃçÇ¾Õ¤/àÃçÇ

en: /Peaks Falloff/Fastest
th: /¤ÇÒÁàÃçÇ¾Õ¤/àÃçÇÁÒ¡

en: /Visualization plugins
th: /»ÅÑê¡ÍÔ¹ ÇÔªÇÅäÅà«ªÑè¹

en: /About XMMS
th: /à¡ÕèÂÇ¡Ñº XMMS

en: /Play File
th: /àÅè¹ ¨Ò¡á¿éÁ

en: /Play Directory
th: /àÅè¹ ¨Ò¡ä´àÃç¡·ÍÃÕè

en: /Play Location
th: /àÅè¹ ¨Ò¡·Õèà¡çºº¹àÇçº

en: /View File Info
th: /áÊ´§¢éÍÁÙÅá¿éÁ

en: /Main Window
th: /Ë¹éÒµèÒ§ËÅÑ¡

en: /Playlist Editor
th: /µÑÇá¡éä¢ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

en: /Graphical EQ
th: /µÑÇ»ÃÑºáµèàÊÕÂ§

en: /Options
th: /µÑÇàÅ×Í¡

en: /Playback
th: /àÅè¹à¾Å§

en: /Playback/Previous
th: /àÅè¹à¾Å§/ÂéÍ¹¡ÅÑº

en: /Playback/Play
th: /àÅè¹à¾Å§/àÅè¹

en: /Playback/Pause
th: /àÅè¹à¾Å§/¾Ñ¡

en: /Playback/Stop
th: /àÅè¹à¾Å§/ËÂØ´

en: /Playback/Next
th: /àÅè¹à¾Å§/ä»Ë¹éÒ

en: /Playback/-
th: /àÅè¹à¾Å§/-

note: {N_("/Playback/Stop with Fadeout"),"<Shift>V",mainwin_general_menu_callback,MAINWIN_GENERAL_STOPFADE,"<Item>"},
en: /Playback/Back 5 Seconds
th: /àÅè¹à¾Å§/ÂéÍ¹¡ÅÑº 5 ÇÔ¹Ò·Õ

en: /Playback/Fwd 5 Seconds
th: /àÅè¹à¾Å§/ä»Ë¹éÒ 5 ÇÔ¹Ò·Õ

en: /Playback/Start of List
th: /àÅè¹à¾Å§/à¾Å§áÃ¡

en: /Playback/10 Tracks Back
th: /àÅè¹à¾Å§/ÂéÍ¹¡ÅÑº 10 á·Ãç¤

en: /Playback/10 Tracks Fwd
th: /àÅè¹à¾Å§/ä»Ë¹éÒ 10 á·Ãç¤

en: /Playback/Jump to Time
th: /àÅè¹à¾Å§/ä»ÂÑ§àÇÅÒ ...

en: /Playback/Jump to File
th: /àÅè¹à¾Å§/ä»ÂÑ§á¿éÁ ...

en: /Visualization
th: /ÇÔªÇÅäÅà«ªÑé¹

en: /Exit
th: /ÍÍ¡

en: XMMS
th: XMMS ä·Â

en: Jump to time
th: ä»·ÕèàÇÅÒ ..

en: Jump to:
th: ä»·Õè :

en: minutes:seconds
th: ¹Ò·Õ : ÇÔ¹Ò·Õ

en: Track length:
th: ¤ÇÒÁÂÒÇá·Ãç¤

en: Jump
th: ä»..

en: Jump to file
th: ä»·Õèá¿éÁ ...

en: Files
th: á¿éÁ

en: Search:
th: ¤é¹ËÒ:

en: Select directory to add:
th: àÅ×Í¡ä´àÃç¤·ÍÃÕè·Õè¨Ðà¾ÔèÁ:

en: Enter location to play:
th: ãÊè·Õèà¡çºº¹àÇçº×Ñé¨ÐàÅè¹:

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
th: ä»·Õè : %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: VOLUME: %d%%
th: ÃÐ´ÑºàÊÕÂ§: %d%%

en: BALANCE: %d%% LEFT
th: ÊÁ´ØÅÂìàÊÕÂ§: %d%% ·Ò§«éÒÂ

en: BALANCE: CENTER
th: ÊÁ´ØÅÂìàÊÕÂ§ : µÃ§¡ÅÒ§

en: BALANCE: %d%% RIGHT
th: ÊÁ´ØÅÂìàÊÕÂ§ : %d%% ·Ò§¢ÇÒ

en: OPTIONS MENU
th: àÁ¹Ù µÑÇàÅ×Í¡

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
th: äÁèÍÂÙèº¹ÊØ´ (n/a)`

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
th: ÍÂÙèº¹ÊØ´ (n/a)

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
th: Â¡àÅÔ¡¡ÒÃÍÂÙèº¹µÅÍ´àÇÅÒ

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
th: ¡ÓË¹´ãËéÍÂÙèº¹µÅÍ´àÇÅÒ

en: FILE INFO BOX
th: ¡ÅèÍ§¢éÍÁÙÅ¢Í§á¿éÁ

en: DISABLE DOUBLESIZE
th: Â¡àÅÔ¡¡ÒÃµÑé§¤èÒ¢¹Ò´Ë¹éÒµèÒ§ÊÍ§à·èÒ

en: ENABLE DOUBLESIZE
th: ¡ÓË¹´ãËéË¹éÒµèÒ§ÁÕ¢¹Ò´ÊÍ§à·èÒ

en: VISUALIZATION MENU
th: àÁ¹Ù ÇÔªÇÅäÅà«ªÑè¹

en: Couldn't open audio
th: äÁèÊÒÁÒÃ¶à»Ô´àÊÕÂ§ä´é

en: Please check that:
    
    1. You have the correct output plugin selected
    2. No other programs is blocking the soundcard
    3. Your soundcard is configured properly
th: ¡ÃØ³ÒµÃÇ¨ÊÍº ´Ñ§¹Õé:
    
    1. ¤Ø³àÅ×ÔÍ¡»ÅÑê¡ÍÔ¹ÊÓËÃÑºàÍÒµì¾Øµ¶Ù¡µéÍ§ËÃ×ÍäÁè
    2. ÁÕâ»Ãá¡ÃÁÍ×è¹æ ãªé§Ò¹«ÒÇ¡ÒÃì´ÍÂÙèËÃ×ÍäÁè
    3. ¡ÓË¹´¤èÒ¢Í§«ÒÇ¡ÒÃì´¶Ù¡µéÍ§ËÃ×ÍäÁè

note: -h, --help switch
en: Display this text and exit.
th: áÊà§¢éÍ¤ÇÒÁ¹ÕéáÅéÇÍÍ¡:

note: -n, --session switch
en: Select XMMS session (Default: 0)
th: àÅ×Í¡à«ÊªÑè¹ XMMS (¤èÒ»¡µÔ: 0)

note: -r, --rew switch
en: Skip backwards in playlist
th: Â¡àÇé¹¡ÒÃÂéÍ¹¡ÅÑºã¹ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

note: -p, --play switch
en: Start playing current playlist
th: àÃÔèÁàÅè¹ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§»Ñ¨¨ØºÑ¹

note: -u, --pause switch
en: Pause current song
th: ËÂØ´à¾Å§ªÑèÇ¤ÃÒÇ

note: -s, --stop switch
en: Stop current song
th: ËÂØ´à¾Å§·ÕèàÅè¹

note: -t, --play-pause switch
en: Pause if playing, play otherwise
th: ËÂØ´àÅè¹ ¶éÒÁÕ¡ÒÃàÅè¹ÍÂèÒ§Í×è¹

note: -f, --fwd switch
en: Skip forward in playlist
th: Â¡àÇé¹¡ÒÃà´Ô¹Ë¹éÒã¹ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

note: -e, --enqueue switch
en: Don't clear the playlist
th: äÁèµéÍ§ÅºÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

note: -m, --show-main-window switch
en: Show the main window.
th: áÊ´§ Ë¹éÒµèÒ§ËÅÑ¡

note: -v, --version switch
en: Print version number and exit.
th: áÊ´§ËÁÒÂàÅ¢ÃØè¹áÅéÇÍÍ¡

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) doesn't work with XMMS.
    Please use GTK+ %s or newer.
th: GTK+ ÃØè¹ (%d.%d.%d) äÁèÊÒÁÒÃ¶ãªé§Ò¹ XMMS ä´é
    ãËéãªé GTK+ %s ËÃ×ÍãËÁè¡ÇèÒ¤ÃÑº

note: xmms.desktop comment
en: X Multimedia System
th: ÃÐººÁÑÅµÔÁÕà´ÕÂº¹ X

en: /Sort List
th: /àÃÕÂ§ÅÓ´Ñº

en: /Sort List/By Title
th: /àÃÕÂ§ÅÓ´Ñº/µÒÁ ª×èÍà¾Å§

en: /Sort List/By Filename
th: /àÃÕÂ§ÅÓ´Ñº/µÒÁ ª×èÍá¿éÁ

en: /Sort List/By Path + Filename
th: /àÃÕÂ§ÅÓ´Ñº/µÒÁ¾Ò¸ + ª×èÍá¿éÁ

en: /Sort List/By Date
th: /àÃÕÂ§ÅÓ´Ñº/µÒÁ ÇÑ¹·Õè

en: /Sort Selection
th: /àÃÕÂ§ÅÓ´Ñº·ÕèàÅ×Í¡äÇé

en: /Sort Selection/By Title
th: /àÃÕÂ§ÅÓ´Ñº·ÕèàÅ×Í¡äÇé/µÒÁ ª×èÍà¾Å§

en: /Sort Selection/By Filename
th: /àÃÕÂ§ÅÓ´Ñº·ÕèàÅ×Í¡äÇé/µÒÁ ª×èÍá¿éÁ

en: /Sort Selection/By Path + Filename
th: /àÃÕÂ§ÅÓ´Ñº·ÕèàÅ×Í¡äÇé/µÒÁ ¾Ò¸ + ª×èÍá¿éÁ

en: /Sort Selection/By Date
th: /àÃÕÂ§ÅÓ´Ñº·ÕèàÅ×Í¡äÇé/µÒÁ ÇÑ¹·Õè

en: /Randomize List
th: /ÃÒÂ¡ÒÃáººÊØèÁ

en: /Reverse List
th: /ÃÒÂ¡ÒÃáºº¡ÅÑº¨Ò¡à´ÔÁ

en: /Remove Dead Files
th: /Åºá¿éÁ·ÕèäÁèÁÕÍÍ¡

en: /Physically Delete Files
th: /Åºá¿éÁ¨ÃÔ§æ

en: /Add
th: /à¾ÔèÁ

en: /Add/File
th: /à¾ÔèÁ/á¿éÁ

en: /Add/Directory
th: /à¾ÔèÁ/ä´àÃç¡·ÍÃÕè

en: /Add/Url
th: /à¾ÔèÁ/·ÕèÍÂÙèº¹àÇçº

en: /Remove
th: /Åº

en: /Remove/Selected
th: /Åº/·ÕèàÅ×Í¡äÇé

en: /Remove/Crop
th: /Åº/Åº·ÕèäÁèàÅ×Í¡

en: /Remove/All
th: /Åº/·Ñé§ËÁ´

en: /Remove/Misc
th: /Åº/Í×è¹æ

en: /Selection
th: /àÅ×Í¡

en: /Selection/Select All
th: /àÅ×Í¡/·Ñé§ËÁ´

en: /Selection/Select None
th: /àÅ×Í¡/äÁèàÅ×Í¡

en: /Selection/Invert Selection
th: /àÅ×Í¡/àÅ×Í¡áººµÃ§¢éÒÁ

en: /Selection/-
th: /¡ÒÃàÅ×Í¡/-

en: /Selection/Read Extended Info
th: /¡ÒÃàÅ×Í¡/ÍèÒ¹¢éÍÁÙÅÊèÇ¹¢ÂÒÂ

en: /Sort
th: /àÃÕÂ§

en: /Playlist
th: /ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

en: /Playlist/Load List
th: /ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§/âËÅ´ ÃÒÂ¡ÒÃ

en: /Playlist/Save List
th: /ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§/ºÑ¹·Ö¡ ÃÒÂ¡ÒÃ

en: /Playlist/New List
th: /ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§/ÊÃéÒ§ÃÒÂ¡ÒÃãËÁè

en: Enter URL to add:
th: ãÊè·ÕèÍÂÙè¢Í§àÇçº à¾×èÍà¾ÔèÁ:

en: Load playlist
th: âËÅ´ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

en: Save playlist
th: ºÑ¹·Ö¡ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

en: Failed to delete "%s": %s.
th: äÁèÊÒÁÒÃ¶Åº "%s": %s.

en: %d of %d files successfully deleted.
th: Åº %d ¢Í§ á¿éÁ %d  ÊÓàÃç¨

en: XMMS: Files deleted
th: XMMS: Åºá¿éÁ

en: XMMS: Delete files?
th: XMMS: Åºá¿éÁ ?

en: Really delete %d files?
th: ¨ÐÅºá¿éÁ  %d ËÃ×ÍäÁè?

en: Really delete: "%s"?
th: ¨ÐÅº : "%s" ËÃ×ÍäÁè?

en: XMMS Playlist
th: ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

en: Select playlist font:
th: àÅ×Í¡¿Í¹µì ÊÓËÃÑºÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§:

en: Select main window font:
th: àÅ×Í¡ ¿Í¹µì¢Í§Ë¹éÒµèÒ§ËÅÑ¡:

en: Preferences
th: µÑé§¤èÒ¤Ø³ÊÁºÑµÔ

note: * Input plugins
en: Input Plugins
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ ÍÔ¹¾Øµ

en: Input plugins
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ ÍÔ¹¾Øµ

en: Configure
th: µÑé§¤èÒ

en: Enable plugin
th: à»Ô´·Ó§Ò¹»ÅÑê¡ÍÔ¹

note: * Output plugin
en: Output Plugin
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ àÍÒµì¾Øµ

en: Audio I/O Plugins
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ ÍÍ´ÔâÍ I/O

note: * Effect plugins
en: Effect Plugins
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ áÍ¿à¿ç¡

en: Use plugins
th: ãªé »ÅÑê¡ÍÔ¹

note: * General plugins
en: General Plugins
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ ¾×é¹°Ò¹

en: General plugins
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹¾×é¹°Ò¹

en: Effect/General Plugins
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ áÍ¿à¿ç¡/¾×é¹°Ò¹

en: Visualization Plugins
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ ÇÔªÇÅäÅà«ªÑè¹

en: Visualization plugins
th: »ÅÑê¡ÍÔ¹ ÇÔªÇÅäÅà«ªÑè¹

en: Read info on
th: ÍèÒ¹¢éÍÁÙÅ

en: demand
th: àÁ×èÍµéÍ§¡ÒÃ

en: load
th: ¢³ÐâËÅ´

en: Allow multiple instances
th: Í¹Ø­ÒµÔãËé ãªéáºº ÁÑÅµÔ ÍÔ¹Êàµç¹

en: Reverse file order in fileselector
th: àÃÕÂ§ÅÓ´Ñºá¿éÁ¡ÅÑº ã¹µÑÇàÅ×Í¡á¿éÁ

en: Always show clutterbar
th: áÊ´§ ¤ÅÑÊàµÍÃìºÒÃì µÅÍ´àÇÅÒ

en: Convert %20 to space
th: à»ÅÕèÂ¹ %20 à»ç¹ªèÍ§ÇèÒ§

en: Save window positions
th: ºÑ¹·Ö¡µÓáË¹è§¢Í§Ë¹éÒµèÒ§

en: Convert underscore to space
th: à»ÅÕèÂ¹¢Õ´ÅèÒ§à»ç¹ªèÍ§ÇèÒ§

en: Show numbers in playlist
th: áÊ´§ÅÓ´Ñºà»ç¹µÑÇàÅ¢ã¹ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

en: Dim titlebar when inactive
th: äµàµÔéÅºÒÃì¨Ð¨Ò§àÁ×èÍäÁèä´éâ¿¡ÑÊ

en: Save playlist position
th: ºÑ¹·Ö¡µÓáË¹è§¢Í§ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

en: Sort "Jump to file" alphabetical
th: àÃÕÂ§ "Ë¹éÒµèÒ§ ä»ÂÑ§á¿éÁ" µÒÁµÑÇÍÑ¡ÉÃ

en: Equalizer doublesize linked
th: àª×èÍÁË¹éÒµèÒ§»ÃÑºàÊÕÂ§àÁ×èÍ¢¹Ò´ÊÍ§à·èÒ

en: Use realtime priority when available
th: ãªéàÃÅä·Áì¡èÍ¹¶éÒÁÕ

en: Smooth title scroll
th: ª×èÍà¾Å§¨ÐàÅ×èÍ¹áºº¹ØèÁæ

en: Pause between songs for
th: ËÂØ´ÃÐËÇèÒ§ à¾Å§

note: I18N: s = seconds
en: s
th: ÇÔ¹Ò·Õ

en: Snap windows at
th: àª×èÍÁË¹éÒµèÒ§·Õè

en: pixels
th: ¾Ô¡à«Å

en: Do not hide windowmanager decorations
th: äÁè«èÍ¹ÃÙ»áººË¹éÒµèÒ§¢Í§ÇÔ¹â´ÇìàÁà¹à¨ÍÃì

en: Use '\' as a directory delimiter
th: ãªé '\' ÊÓËÃÑºáÊ´§ä´àÃç¡·ÍÃÕè

en: Transparent playlist window
th: Ë¹éÒµèÒ§ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§áººâ»Ãè§ãÊ

en: Mouse Wheel adjusts Volume by (%)
th: àÁÒÊìáººàÅ×èÍ¹ ãªé»ÃÑºàÊÕÂ§â´Â (%)

en: Read meta data from playlists
th: ÍèÒ¹ ¢éÍÁÙÅ Meta ¨Ò¡ÃÒÂ¡ÒÃà¾Å§

en: Use fontsets (Enable for multi-byte charset support)
th: ãªéªØ´¿Í¹µì (ÊÓËÃÑº ÁÑÅµÔ¿Í¹µì)

en: Main Window
th: Ë¹éÒµèÒ§ËÅÑ¡

en: Use X font
th: ãªé¿Í¹µì¢Í§ X

en: Fonts
th: ¿Í¹µì

en:  (enabled)
th: (ãªé§Ò¹)

en:  (disabled)
th: (§´ãªé§Ò¹)

en: Skin selector
th: µÑÇàÅ×Í¡ Ê¡Ô¹

en: Skins
th: Ê¡Ô¹

en: Select random skin on play
th: ·Ó¡ÒÃÊØèÁÊ¡Ô¹àÇÅÒàÅè¹

en: (none)
th: (ãªéÊ¡Ô¹¢Í§ XMMS)

note: I18N note: "Enqueue" here means "Add to playlist"
en: Enqueue
th: ÃÍ¤ÔÇ

en: Load file(s)
th: âËÅ´ á¿éÁ

en: Add selected files
th: à¾ÔèÁá¿éÁ·ÕèàÅ×Í¡

en: Add all files in directory
th: à¾ÔèÁá¿éÁã¹ä´àÃç¡·ÍÃÕè
