xmms 1.2.3 - en to fr translation catalogue (629 entries)

en: Echo Plugin %s
fr: Plugin d'Echo %s

en: Echo Plugin
    By Johan Levin 1999.
    
    Surround echo by Carl van Schaik 1999
fr: Plugin Echo
    Par Johan Levin 1999.
    
    Echo Surround par Carl van Schaik 1999

en: About Echo Plugin
fr: A propos du Plugin Echo

en: Configure Echo
fr: Configurer l'Echo

en: Delay: (ms)
fr: Delai: (ms)

en: Feedback: (%)
fr: Décalage: (%)

en: Surround echo
fr: Echo Surround

en: Cancel
fr: Annuler

en: Apply
fr: Appliquer

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin 1999.
fr: Plugin Stéréo Etendue
    
    Par Johan Levin 1999.

en: Extra Stereo Plugin %s
fr: Plugin Stéréo Etendue %s

en: About Extra Stereo Plugin
fr: A propos du Plugin Stéréo Etendue

en: Configure Extra Stereo
fr: Configurer la Stéréo Etendue

en: Effect intensity:
fr: Intensité:

en: About Voice Removal Plugin
fr: A propos du Plugin Retrait de Voix

en: XMMS Voice Removal Plugin
    
    A simple voice removal plugin by Anders Carlsson <andersca@gnu.org>
fr: Plugin XMMS de Retrait de Voix
    
    Un simple plugin de retrait de voix par Anders Carlsson <andersca@gnu.org>

en: Voice removal plugin %s
fr: Plugin Retrait de Voix %s

en: About
fr: A propos de

en: XMMS IRman Plugin:
fr: Plugin XMMS IRman:

en: Created by Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Control XMMS with your TV / VCR / Stereo remote 
    IRman page - http://www.evation.com/irman/
fr: Créé par Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Contrôlez XMMS avec votre télécommande TV / Magnétoscope / Chaîne 
    Page IRman - http://www.evation.com/irman/

en: Play
fr: Lecture

en: Stop
fr: Arrêt

en: Prev
fr: Préc

en: Next
fr: Suiv

en: Seek -5s
fr: Rech -5s

en: Seek +5s
fr: Rech +5s

en: Shuffle
fr: Mélanger

en: Repeat
fr: Répéter

en: Playlist
fr: Liste de Lecture

en: `%s' Button Setup
fr: Configuration du bouton `%s'

en: Enter code or use remote
fr: Entrer le code ou utiliser la télécommande

en: XMMS IRman Configuration
fr: Configuration de XMMS IRman

en: Device:
fr: Périphérique:

en: Device:
fr: Périphérique:

en: IR code length:
fr: Durée de la piste:

en: Controls:
fr: Contrôles:

en: Playlists:
fr: Listes de lecture:

en: General
fr: Général

en: IRman Control %s
fr: Contrôle IRman %s

en: unable to open port `%s' (%s)
fr: impossible d'ouvrir le port `%s' (%s)

en: About Joystick Driver
fr: A propos du Pilote de Joystick

en: Joystick Control Plugin
    
    Created by Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
    http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
    5+ button support by Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
    Control XMMS with one or two joysticks.
fr: Plugin de Contrôle par Joystick
    
     Créé by Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
     http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
     support du bouton 5+ par Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
     Contrôlez XMMS avec un ou deux joysticks.

en: Play/Pause
fr: Lire/Pause

en: Next Track
fr: Piste suiv

en: Prev Track
fr: Piste préc

en: Fwd 5 tracks
fr: 5 pistes suiv

en: Back 5 tracks
fr: 5 pistes préc

en: Volume Up
fr: Augmenter le volume

en: Volume Down
fr: Baisser le volume

en: Forward 5s
fr: 5s en avant

en: Rewind 5s
fr: 5s en arrière

en: Alternate
fr: Alternatif

en: Nothing
fr: Rien

en: XMMS Joystick Configuration
fr: Configuration du Joystick pour XMMS

note: --------------------------------------------------
en: Devices:
fr: Périphériques:

note: ------------------------------
en: Sensitivity (10-32767):
fr: Sensibilité (10-32767):

note: --------------------------------------------------
en: Directionals:
fr: Directions:

note: --------------------------------------------------
en: Directionals (alternate):
fr: Directions (alternatives):

note: --------------------------------------------------
en: Buttons:
fr: Boutons:

en: Button %d:
fr: Bouton %d:

en: Joystick Control %s
fr: Contrôle du Joystick %s

en: Joystick Control
fr: Contrôle du Joystick

en: 
    Joystick Control: error reading
fr: 
    Contrôle du Joystick: erreur de lecture

en: Song Change %s
fr: Changement de chanson %s

en: Song Change Configuration
fr: Configuration du Changement de Titre

en: Song change
fr: Changement de chanson

en: Playlist end
fr: Fin de la Liste de Lecture

en: Shell-command to run when xmms changes song.  It can optionally include the string %%s which will be replaced by the new song title.
fr: Commande du shell à lancer quand xmms change de chanson. Elle peut optionellement comprendre la chaîne %%s qui sera remplacée par le nouveau titre de la chanson.

en: Command:
fr: Commande:

en: Shell-command to run when xmms reaches the end of the playlist.
fr: Commande du shell à lancer quand xmms atteint la fin de la liste de lecture.

en: CD Audio Player %s
fr: Lecteur de CD Audio %s

en: CD Audio Track %02u
fr: Piste %02u du CD Audio

en: Warning
fr: Attention

en: The SHA-1 hash function failed to properly
    generate a test key.  As such, Xmms will
    not be able to contact a CD Index server.
fr: La fonction hash SHA-1 n'est pas arrivée à générer
    correctement une clé de test. A cause de cela, Xmms
    ne sera pas capable de contacter un serveur d'Index CD.

en: (unknown)
fr: (inconnu)

en: CD Audio Player Configuration
fr: Configuration du Lecteur de CD Audio

en: Directory:
fr: Répertoire:

note: * Volume config
en: Volume setting:
fr: Réglage du Volume:

en: OSS Mixer
fr: Mixer OSS

en: CDROM drive
fr: Lecteur CDROM

en: Device
fr: Périphérique

note: CDDB
en: CDDB:
fr: CDDB

en: Use CDDB
fr: Utiliser CDDB

en: Get server list
fr: Obtenir la liste du serveur

en: Show network window
fr: Afficher la fenêtre réseau

en: CDDB server:
fr: Serveur CDDB:

note: * CDindex
en: CD Index:
fr: Index CD:

en: Use CD Index
fr: Utiliser l'Index CD

en: CD Index server:
fr: Serveur Index CD:

note: * Track names
en: Track names:
fr: Noms des pistes:

en: Override generic titles
fr: Remplacer les titres

en: Name format:
fr: Format du Nom:

en: CD Info
fr: Info sur le CD

en: Huffman decode error.
fr: Erreur de décodage Huffman.

en: Id Software .cin player %s
fr: Lecteur de .cin Id Software %s

en: Error opening audio for idcin.
fr: Erreur d'ouverture audio pour idcin.

en: IDCin Play
fr: Lecture IDCin

en: About mikmod plugin
fr: A propos du plugin mikmod

en: Mikmod Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Ported to xmms by J. Nick Koston
fr: Plugin Mikmod
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Adapté à xmms par J. Nick Koston

en: MikMod Player %s
fr: Lecteur MikMod %s

en: Couldn't load mod
fr: Impossible de charger le mod

en: MikMod Configuration
fr: Configuration de MikMod

en: Resolution:
fr: Résolution:

en: Channels:
fr: Canaux:

en: Stereo
fr: Stéréo

en: Down sample:
fr: Réduire l'échantillonnage:

en: Look for hidden patterns in modules
fr: Recherche de motifs cachés dans les modules

en: Use surround mixing
fr: Utiliser le mixing surround

en: Force volume fade at the end of the module
fr: Forcer le fondu sonore à la fin du module

en: Use interpolation
fr: Utiliser l'interpolation

en: Default panning separation
fr: Séparation panoramique par défaut

en: Quality
fr: Qualité

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
fr: Selectionnez le répertoire où vous voulez placer les motifs MPEG:

en: MPG123 Configuration
fr: Configuration MPG123

en: Stereo (if available)
fr: Stéréo (si disponible)

en: Decoder:
fr: Décodeur:

en: Enable Automatic detection
fr: Permettre la détection Automatique

en: use 3DNow! optimized decoder
fr: utiliser le décodeur optimisé 3DNow!

en: use FPU decoder
fr: utiliser le décodeur FPU

en: Detect files by content (instead of file extention)
fr: Identifie les fichiers d'après le contenu (et non d'après l'extension)

en: Decoder
fr: Décodeur

en: Buffering:
fr: Tampon:

en: Buffer size (kb):
fr: Taille du Tampon (Ko):

en: Pre-buffer (percent):
fr: Pré-tampon (pourcent):

en: Use proxy
fr: Utiliser le proxy

en: Host:
fr: Hôte:

en: Use authentication
fr: Utiliser l'authentification

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur:

en: Password:
fr: Mot de passe

note: * Save to disk config.
en: Save stream to disk:
fr: Enregistrer le flux sur le disque:

en: Save stream to disk
fr: Enregistrer le flux sur le disque

en: Path:
fr: Chemin:

en: Browse
fr: Naviguer

en: Enable SHOUT/Icecast title streaming
fr: Activer le flux du titre SHOUT/Icecast

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
fr: Activer le Canal UDP Icecast Metadata

en: Streaming
fr: Flux

en: ID3 Tags:
fr: Etiquettes ID3:

en: Disable ID3V2 tags
fr: Désactiver les étiquettes ID3V2

en: ID3 format:
fr: Format ID3:

note: * Title page
en: Title
fr: Titre

en: File Info
fr: Info sur le Fichier

en: Couldn't write tag!
fr:  Impossible d'écrire l'étiquette!

en: Couldn't remove tag!
fr: Impossible de retirer l'étiquette!

en: No tag to remove!
fr: Aucune étiquette à retirer!

en: Joint stereo
fr: Stéréo jointe

en: Dual channel
fr: Canal double

en: Single channel
fr: Canal simple

en: Samplerate: %ld Hz
fr: Taux d'échantillonnage: %ld Hz

en: None
fr: Rien

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Filename:
fr: Nom du fichier:

en: ID3 Tag:
fr: Etiquette ID3:

en: Title:
fr: Titre:

en: Artist:
fr: Artiste:

en: Comment:
fr: Commentaire:

en: Year:
fr: Année:

en: Track number:
fr: Numéro de piste:

en: Save
fr: Enregistrer

en: Remove ID3
fr: Retirer ID3

en: MPEG Info:
fr: Info MPEG

en: File Info - %s
fr: Information sur le Fichier - %s

en: Bitrate: Variable,
    avg. bitrate: %d kb/s
fr: Bitrate: Variable,
    bitrate moy.: %d kb/s

en: %s
    Error protection: %s
    Copyright: %s
    Original: %s
    Emphasis: %s
fr: %s
    Protection Erreur: %s
    Copyright: %s
    Original: %s
    Accentuation: %s

en: %d frames
    Filesize: %lu B
fr: %d images
    Taille du fichier: %lu B

en: Error
fr: Erreur

en: LOOKING UP %s
fr: RECHERCHE %s

en: Couldn't look up host %s
fr: Impossible de trouver l'hôte %s

en: CONNECTING TO %s:%d
fr: CONNECTION %s:%d

en: Couldn't connect to host %s
fr: Impossible de se connecter a l'hôte %s

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
fr: CONNECTE: ATTENTE D'UNE REPONSE

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
fr: Impossible de se connecter a l'hôte %s
    Le serveur a renvoyé: %s

en: PRE-BUFFERING: %dKB/%dKB
fr: PRE-TAMPON: %dKo/%dKo

en:  (Cover)
fr:  (Couverture)

en: Classic Rock
fr: Rock Classique

en: Oldies
fr: Rétro

en: Other
fr: Autre

en: Alternative
fr: Alternatif

en: Soundtrack
fr: BOF

en: Ambient
fr: Ambiance

en: Classical
fr: Classique

en: Acid
fr: Acide

en: Game
fr: Jeu

en: Sound Clip
fr: Clip

en: Noise
fr: Bruit

en: Meditative
fr: Meditatif

en: Instrumental Pop
fr: Pop Instrumental

en: Instrumental Rock
fr: Rock Instrumental

en: Ethnic
fr: Ethnique

en: Gothic
fr: Gothique

en: Electronic
fr: Electronique

en: Comedy
fr: Comedie

en: Cult
fr: Culte

en: Christian Rap
fr: Rap Chrétien

en: Psychedelic
fr: Psychédélique

en: Trailer
fr: Bande Annonce

en: Retro
fr: Rétro

en: National Folk
fr: Folk National

en: Latin
fr: Latino

en: Revival
fr: Reprise

en: Celtic
fr: Celtique

en: Avantgarde
fr: Avant-garde

en: Gothic Rock
fr: Rock Gothique

en: Progressive Rock
fr: Rock Progressif

en: Psychedelic Rock
fr: Rock Psychédélique

en: Symphonic Rock
fr: Rock Symphonique

en: Easy Listening
fr: Musique douce

en: Acoustic
fr: Acoustique

en: Speech
fr: Discours

en: Chanson
fr: Chanson française

en: Opera
fr: Opéra

en: Chamber Music
fr: Musique de Chambre

en: Sonata
fr: Sonate

en: Symphony
fr: Symphonie

en: Ballad
fr: Ballade

en: Power Ballad
fr: Power Ballade

en: Rhythmic Soul
fr: Soul Rhythmique

en: Drum Solo
fr: Solo de Batterie

en: Anime
fr: Animé

en: About MPEG Layer 1/2/3 plugin
fr: A propos du plugin de la couche MPEG 1/2/3

en: mpg123 decoding engine by Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin by The XMMS team
fr: moteur de décodage mpg123 par Michael Hipp<mh@mpg123.de>
    Plugin par l'équipe XMMS

en: MPEG Layer 1/2/3 Player %s
fr: Lecteur de MPEG 1/2/3 %s

en: About Tone Generator
fr: A propos du Générateur de tons

en: Sinus tone generator by Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000Hz tone and a 2005Hz tone
fr: Générateur de Son sinusoïdal par Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modifié par Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    Pour l'utiliser, ajouter un URL: tone://fréquence
    par ex. tone://2000 pour jouer un son de 2000Hz

en: Tone Generator:
fr: Générateur de Son:

en: Tone Generator %s
fr: Générateur de Son %s

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
fr: Selectionnez le répertoire où vous voulez placer les motifs Ogg Vorbis:

en: Ogg Vorbis Configuration
fr: Configuration Ogg Vorbis

note: Title config..
en: Ogg Vorbis Tags:
fr: Etiquettes Ogg Vorbis

en: Title format:
fr: Format du titre:

en: An error occured:
    %s
fr: Une erreur est survenue:
    %s

en: Error!
fr: Erreur!

en: Failed to modify tag
fr: Impossible de modifier l'étiquette

en: Ogg Vorbis Tag:
fr: Etiquette Ogg Vorbis

en: Location:
fr: Emplacement:

en: ISRC number:
fr: Numéro ISRC:

en: Organization:
fr: Organisation:

en: Remove Tag
fr: Retirer Etiquette

en: Ogg Vorbis Info:
fr: Info Ogg Vorbis:

en: Nominal bitrate: %d kbps
fr: Bitrate nominal: %d ko/s

en: Samplerate: %d Hz
fr: Taux d'échantillonnage: %d Hz

en: Channels: %d
fr: Canaux: %d

en: Length: %d:%.2d
fr: Longueur: %d:%.2d

en: File size: %d B
fr: Taille du fichier: %d O

en: Ogg Vorbis Player %s
fr: Lecteur Ogg Vorbis %s

en: About Ogg Vorbis Plugin
fr: A propos du Plugin Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Plugin by Xiphophorus
    
    Original code by
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions from
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    
    Visit Xiphophorus at http://www.xiph.org/
fr: Plugin Ogg Vorbis par Xiphophorus
    
    Code d'origine par
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contribution de
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    
    Visitez Xiphophorus sur http://www.xiph.org/

en: Wave Player %s
fr: Lecteur de Wave %s

en: OSS Driver %s
fr: Pilote OSS %s

en: About OSS Driver
fr: A propos du Pilote OSS

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
fr: Pilote OSS de XMMS
    
     Ce programme est un logiciel libre; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier
    sous les termes de la GNU General Public License telle que publiée par
    la Free Software Foundation; selon la version 2 de la License, ou
    (selon votre choix) toute version plus récente.
    
    Ce programme est distribué dans une intention utilitaire,
    mais SANS AUCUNE GARANTIE; et de façon implicite sans garantie
    COMMERCIALE ou d'APTITUDE A UNE CERTAINE TACHE. Consultez la
    GNU General Public License pour plus de renseignements.
    
    Vous devriez avoir obtenu une copie de la GNU General Public License
    avec ce programme; sinon, écrivez à la Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: Default (%s)
fr: Défaut (%s)

en: Default
fr: Défaut

en: OSS Driver configuration
fr: Configuration du Pilote OSS

en: Audio device:
fr: Périphérique Audio:

en: Use alternate device:
fr: Utiliser un autre Périphérique :

en: Mixer device:
fr: Périphérique de Mixage:

en: Devices
fr: Périphériques

en: Buffer size (ms):
fr: Taille du Tampon (ms):

en: Buffering
fr: Tampon

en: Mixer Settings:
fr: Réglages du Mixer:

en: Volume controls Master not PCM
fr: Contrôles du volume Maître non PCM

en: Disk Writer Plugin %s
fr: Plugin Enregistreur Disque %s

en: You cannot use the Disk Writer plugin
    when you're running in realtime mode.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser le plugin Enregistreur Disque
    quand vous fonctionnez en mode temps réel.

en: Select the directory where you want to store the output files:
fr: Sélectionnez le répertoire où vous voulez placer les fichiers de sortie:

en: Disk Writer Configuration
fr: Configuration de l'Enregistreur Disque

en: About ESounD Plugin
fr: A propos du Plugin ESounD

en: XMMS ESounD Plugin
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
fr: Plugin ESounD de XMMS
    
     Ce programme est un logiciel libre; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier
    sous les termes de la GNU General Public License telle que publiée par
    la Free Software Foundation; selon la version 2 de la License, ou
    (selon votre choix) toute version plus récente.
    
    Ce programme est distribué dans une intention utilitaire,
    mais SANS AUCUNE GARANTIE; et de façon implicite sans garantie
    COMMERCIALE ou d'APTITUDE A UNE CERTAINE TACHE. Consultez la
    GNU General Public License pour plus de renseignements.
    
    Vous devriez avoir obtenu une copie de la GNU General Public License
    avec ce programme; sinon, écrivez à la Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: ESD Plugin configuration
fr: Configuration du Plugin ESD

en: Use remote host
fr: Utiliser l'hôte à distance

en: Volume controls OSS mixer
fr: Contrôles du volume du mixeur OSS

en: Server
fr: Serveur

en: eSound Output Plugin %s
fr: Plugin de Sortie eSound %s

en: Solaris audio plugin %s
fr: Plugin audio Solaris %s

en: About Solaris Audio Driver
fr: A propos du Pilote Audio Solaris

en: XMMS Solaris Audio Driver
    
    Written by John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    with help from many contributors.
fr: Pilote Audio Solaris pour XMMS
    
    Ecrit par John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    avec l'aide de beaucoup d'autres.

en: Default - %s
fr: Défaut - (%s)

en: Soundcard #%d - %s
fr: Carte Son #%d - %s

en: Configure Solaris driver
fr: Configurer le pilote Solaris

en: Always use AUDIODEV environment variable
fr: Tjs utiliser la variable d'environement AUDIODEV

en: Output ports:
fr: Ports de Sortie:

en: Line out
fr: Soprtie ligne

en: Headphones
fr: Ecouteurs

en: Internal speaker
fr: Haut Parleur interne

en: Blur Scope %s
fr: Oscilloscope Flou %s

en: Blur scope
fr: Oscilloscope Flou

en: Color Entry
fr: Couleur

en: OpenGL Spectrum configuration
fr: Configuration de Spectre OpenGL

en: 3DFX Fullscreen mode
fr: Mode 3DFX plein écran

en: OpenGL Spectrum analyzer
fr: Analyseur de Spectre OpenGL

en: OpenGL Spectrum analyzer %s
fr: Analyseur de Spectre OpenGL %s

en: Simple spectrum analyzer %s
fr: Analyseur simple de spectre %s

en: Spectrum analyzer
fr: Analyseur de spectre

en: xmms applet
fr: applet xmms

en: A simple xmms gnome panel applet by Anders Carlsson.
    Some code is from wmxmms by Mikael Alm.
    Tooltip support by Hiroshi Takekawa.
fr: Un applet simple de panneau gnome xmms par Anders Carlsson.
    Une partie du code provient de wmxmms par Mikael Alm.
    Support des outils par Hiroshi Takekawa.

en: About...
fr: A propos de...

en: Performer/Artist
fr: Interprète/Artiste

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File path
fr: Chemin du fichier

en: File extension
fr: Extension du fichier

en: Track name
fr: Noms de la piste

en: Track number
fr: Numéro de la piste

en: Year
fr: Année

en: Comment
fr: Commentaire

en: %s: option `%s' is ambiguous
fr: %s: l'option `%s' est ambiguë

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
fr: %s: l'option `--%s' ne permet pas d'argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
fr: %s: l'option `%c%s' ne permet pas d'argument

en: %s: option `%s' requires an argument
fr: %s: l'option `%s' nécessite un argument

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
fr: %s: option non reconnue `--%s'

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
fr: %s: option non reconnue `%c%s'

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
fr: %s: option illegale -- %c

en: %s: invalid option -- %c
fr: %s: option invalide -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
fr: %s: l'option nécessite un argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
fr: %s: l'option `-W %s' est ambiguë

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
fr: %s: l'option `-W %s' ne permet pas un argument

en: ERROR: Couldn't find %s
fr: ERREUR: Impossible de trouver %s

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
    --------
    
    -h, --help		Display this text and exit.
    -g, --geometry		Set the geometry (for example +20+20)
    -s, --session		Set the xmms session to use (Default: 0)
    -c, --command		Command to launch xmms (Default: xmms)
    -i, --icon		Set the icon to use when xmms is not running
    -n, --single		Only a single click is needed to start xmms
    -t, --title		Display song title when mouse is in window
    -v, --version		Display version information and exit
fr: Usage: %s [options]
    
    Options:
    --------
    
    -h, --help		Affiche ce texte and quitte.
    -g, --geometry		Indique la géométrie (par example +20+20)
    -s, --session		Indique la session de xmms a utiliser (Défault: 0)
    -c, --command		Commande pour lancer xmms (Par défaut: xmms)
    -i, --icon		Indique l'icône à utiliser quand xmms n'est pas en fonction
    -n, --single		Un seul clic est nécessaire pour lancer xmms
    -t, --title		Affiche le titre de la chanson quand survolé par la souris
    -v, --version		Affiche l'information sur la version et quitte

en: Main Programming:
fr: Programmeur principal:

en: Additional Programming:
fr: Programmeurs additionnels:

en: With Additional Help:
fr: Aide additionnelle de:

en: Anders Carlsson (effect plugins)
fr: Anders Carlsson (plugins d'effet)

en: Chun-Chung Chen (xfont patch)
fr: Chun-Chung Chen (patch xfont)

en: Tim Ferguson (joystick plugin)
fr: Tim Ferguson (plugin joystick)

en: Eric L. Hernes (FreeBSD patches)
fr: Eric L. Hernes (correctifs FreeBSD)

en: Michael Hipp and others (MPG123 engine)
fr: Michael Hipp et d'autrres (moteur MPG123)

note: for languages that can't display 'a diaeresis' (ä) replace it with "ae"
en: Olle Hällnäs (compiling fixes)
fr: Olle Hällnäs (compilation)

en: J. Nick Koston (MikMod plugin)
fr: J. Nick Koston (plugin MikMod)

en: Johan Levin (echo + stereo plugin)
fr: Johan Levin (plugin echo + stereo)

en: John Riddoch (Solaris plugin)
fr: John Riddoch (plugin Solaris)

en: Carl van Schaik (pro logic plugin)
fr: Carl van Schaik (plugin pro logic)

en: Charles Sielski (irman plugin)
fr: Charles Sielski (plugin irman)

en: Ryan Weaver (RPMs among other things)
fr: Ryan Weaver (RPMs RedHat entre autres)

en: Homepage and Graphics:
fr: Page d'accueil, Graphismes:

en: Support and Docs:
fr: Support et Documentation:

en: Afrikaans:
fr: Africain:

en: Azerbaijani:
fr: Azerbaidjanais:

en: Brazilian Portuguese:
fr: Brésilien Portugais:

en: Bulgarian:
fr: Bulgare:

en: Chinese:
fr: Chinois:

en: Croatian:
fr: Croate:

en: Czech:
fr: Tchéque:

en: Danish:
fr: Danois:

en: Dutch:
fr: Néerlandais:

en: German:
fr: Allemand:

en: Greek:
fr: Grec:

en: French:
fr: Français:

en: Galician:
fr: Galicien:

en: Hungarian:
fr: Hongrois:

en: Indonesian:
fr: Indonésien:

en: Irish:
fr: Irlandais:

en: Italian:
fr: Italien:

en: Japanese:
fr: Japonais:

en: Korean:
fr: Koréen:

en: Lithuanian:
fr: Lituanien:

en: Latvian:
fr: Latino:

en: Norwegian:
fr: Norvégien:

en: Polish:
fr: Polonais:

en: Portuguese:
fr: Portugais:

en: Romanian:
fr: Roumain:

en: Russian:
fr: Russe:

en: Serbian:
fr: Serbe:

en: Slovak:
fr: Slovaque:

en: Spanish:
fr: Espagnol:

en: Swedish:
fr: Suédois:

en: Thai:
fr: Thaïlandais

en: Turkish:
fr: Turque:

en: Ukrainian:
fr: Ukrainien:

en: Vietnamese:
fr: Vietnamien:

en: Walloon:
fr: Walon:

en: About XMMS
fr: A propos de XMMS

en: XMMS %s - Cross platform multimedia player
fr: XMMS %s - Lecteur audio multimedia multi-plateformes

en: Credits
fr: Crédits

en: Translators
fr: Traducteurs

note: * This is ugly. * Change the Cancel buttons caption to Close.
en: Close
fr: Fermer

en: /Load
fr: /Ouvrir

en: /Load/Preset
fr: /Ouvrir/Pré-réglage

en: /Load/Auto-load preset
fr: /Ouvrir/Auto-chargement du Pré-réglage

en: /Load/Default
fr: /Ouvrir/Par défault

en: /Load/-
fr: /Ouvrir/-

en: /Load/Zero
fr: /Ouvrir/Zéro

en: /Load/From file
fr: /Ouvrir/A partir d'un fichier

en: /Load/From WinAMP EQF file
fr: /Ouvrir/A partir d'un fichier EQF de WinAMP

en: /Import
fr: /Importer

en: /Import/WinAMP Presets
fr: /Importer/Pré-réglage WinAMP

en: /Save
fr: /Enregistrer

en: /Save/Preset
fr: /Enregistrer/Pré-réglage

en: /Save/Auto-load preset
fr: /Enregistrer/Auto-chargement du Pré-réglage

en: /Save/Default
fr: /Enregistrer/Par défaut

en: /Save/-
fr: /Enregistrer/-

en: /Save/To file
fr: /Enregistrer/Dans un fichier

en: /Save/To WinAMP EQF file
fr: /Enregistrer/Dans un fichier EQF de WinAMP

en: /Delete
fr: /Effacer

en: /Delete/Preset
fr: /Effacer/Pré-réglage

en: /Delete/Auto-load preset
fr: /Effacer/Auto-chargement de Pré-réglage

en: /Configure Equalizer
fr: /Configurer l'équaliseur

en: XMMS Equalizer
fr: Equaliseur XMMS

en: Presets
fr: Pré-réglages

en: Load preset
fr: Charger un pré-réglage

en: Load auto-preset
fr: Charger un pré-réglage automatique

en: Load equalizer preset
fr: Charger un pré-réglage de l'équaliseur

en: Import equalizer presets
fr: Charger un pré-réglage de l'équaliseur

en: Save preset
fr: Enregistrer un pré-réglage

en: Save auto-preset
fr: Enregistrer un pré-réglage automatique

en: Save equalizer preset
fr: Enregistrer un pré-réglage de l'équaliseur

en: Delete preset
fr: Effacer un pré-réglage

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete auto-preset
fr: Effacer un pré-réglage automatique

en: Configure Equalizer
fr: Configurer l'équaliseur

en: Directory preset file:
fr: Répertoire du fichier de pré-réglage:

en: File preset extension:
fr: Extension de fichier de pré-réglage:

en: If "Auto" is enabled on the equalizer, xmms will try to load equalizer presets like this:
    1: Look for a preset file in the directory of the file we are about to play.
    2: Look for a directory preset file in the same directory.
    3: Look for a preset saved with the "auto-load" feature
    4: Finally, try to load the "default" preset
fr: Si "Auto" est activé dans l'équaliseur, xmms cherchera à charger le pré-réglage de l'équaliseur de cette façon:
    1: Recherche d'un fichier de pré-réglage dans le répertoire du fichier sur le point d'être lu.
    2: Recherche d'un répertoire de fichier de pré-réglage dans le même répertoire.
    3: Recherche d'un pré-réglage sauvegardé par la commande "auto-chargement"
    4: En dernier, tentative de chargement du pré-réglage "par défaut"

en: /Preferences
fr: /Préférences

en: /Skin Browser
fr: /Navigateur de Revêtement

en: /Reload skin
fr: /Recharger le Revêtement

en: /Repeat
fr: /Répéter

en: /Shuffle
fr: /Mélanger

en: /No Playlist Advance
fr: /Ne pas avancer dans la Liste de lecture

en: /Time Elapsed
fr: /Temps Ecoulé

en: /Time Remaining
fr: /Temps Restant

en: /Always On Top
fr: /Toujours visible

en: /Sticky
fr: /Adhésif

en: /WindowShade Mode
fr: /Mode Fenêtre Réduite

en: /Playlist WindowShade Mode
fr: /Mode Fenêtre Réduite de la Liste de lecture

en: /Equalizer WindowShade Mode
fr: /Mode Fenêtre Réduite de l'équaliseur

en: /DoubleSize
fr: /Taille Double

en: /Easy Move
fr: /Déplacement Facile

en: /File Info
fr: /Info sur le Fichier

en: /Jump To File
fr: /Aller au Fichier

en: /Jump To Time
fr: /Aller au Temps

en: /Autoscroll Songname
fr: /Auto-défilement du nom de la chanson

en: /Visualization Mode
fr: /Mode de Visualisation

en: /Visualization Mode/Analyzer
fr: /Mode de Visualisation/Analyseur

en: /Visualization Mode/Scope
fr: /Mode de Visualisation/Oscilloscope

en: /Visualization Mode/Off
fr: /Mode de Visualisation/Arrêt

en: /Analyzer Mode
fr: /Mode Analyseur

en: /Analyzer Mode/Normal
fr: /Mode Analyseur/Normal

en: /Analyzer Mode/Fire
fr: /Mode Analyseur/Feu

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
fr: /Mode Analyseur/Lignes Verticales

en: /Analyzer Mode/-
fr: /Mode Analyseur/-

en: /Analyzer Mode/Lines
fr: /Mode Analyseur/Lignes

en: /Analyzer Mode/Bars
fr: /Mode Analyseur/Barres

en: /Analyzer Mode/Peaks
fr: /Mode Analyseur/Pics

en: /Scope Mode
fr: /Mode Oscilloscope

en: /Scope Mode/Dot Scope
fr: /Mode Oscilloscope/Points

en: /Scope Mode/Line Scope
fr: /Mode Oscilloscope/Lignes

en: /Scope Mode/Solid Scope
fr: /Mode Oscilloscope/Solide

en: /WindowShade VU Mode
fr: /Mode VU en Fenêtre réduite

en: /WindowShade VU Mode/Normal
fr: /Mode VU en Fenêtre réduite/Normal

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
fr: /Mode VU en Fenêtre réduite/Lisse

en: /Refresh Rate
fr: /Taux de Rafraîchissement

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
fr: /Taux de Rafraîchissement/Complet (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
fr: /Taux de Rafraîchissement/Demi (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
fr: /Taux de Rafraîchissement/Quart (~13 fps)

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
fr: /Taux de Rafraîchissement/Huitième (~6 fps)

en: /Analyzer Falloff
fr: /Décrue de l'Analyseur

en: /Analyzer Falloff/Slowest
fr: /Décrue de l'Analyseur/La plus Lente

en: /Analyzer Falloff/Slow
fr: /Décrue de l'Analyseur/Lente

en: /Analyzer Falloff/Medium
fr: /Décrue de l'Analyseur/Moyenne

en: /Analyzer Falloff/Fast
fr: /Décrue de l'Analyseur/Rapide

en: /Analyzer Falloff/Fastest
fr: /Décrue de l'Analyseur/La plus Rapide

en: /Peaks Falloff
fr: /Décrue des Pics

en: /Peaks Falloff/Slowest
fr: /Décrue des Pics/La plus Lente

en: /Peaks Falloff/Slow
fr: /Décrue des Pics/Lente

en: /Peaks Falloff/Medium
fr: /Décrue des Pics/Moyenne

en: /Peaks Falloff/Fast
fr: /Décrue des Pics/Rapide

en: /Peaks Falloff/Fastest
fr: /Décrue des Pics/La plus Rapide

en: /Visualization plugins
fr: /Plugins de Visualisation

en: /About XMMS
fr: /A propos de XMMS

en: /Play File
fr: /Lire un Fichier

en: /Play Directory
fr: /Lire le Répertoire

en: /Play Location
fr: /Lire à un Emplacement

en: /View File Info
fr: /Voir l'Information sur le Fichier

en: /Main Window
fr: /Fenêtre principale

en: /Playlist Editor
fr: /Editeur de la Liste de Lecture

en: /Graphical EQ
fr: /EQ Graphique

en: /Playback
fr: /Lecteur

en: /Playback/Previous
fr: /Lecteur/Précédent

en: /Playback/Play
fr: /Lecteur/Lecture

en: /Playback/Pause
fr: /Lecteur/Pause

en: /Playback/Stop
fr: /Lecteur/Arrêter

en: /Playback/Next
fr: /Lecteur/Suivant

en: /Playback/-
fr: /Lecteur/-

note: {N_("/Playback/Stop with Fadeout"),"<Shift>V",mainwin_general_menu_callback,MAINWIN_GENERAL_STOPFADE,"<Item>"},
en: /Playback/Back 5 Seconds
fr: /Lecteur/Reculer de 5 Secondes

en: /Playback/Fwd 5 Seconds
fr: /Lecteur/Avancer de 5 Secondes

en: /Playback/Start of List
fr: /Lecteur/Début de la Liste

en: /Playback/10 Tracks Back
fr: /Lecteur/Reculer de 10 Titres en Arrière

en: /Playback/10 Tracks Fwd
fr: /Lecteur/Avancer de 10 Titres

en: /Playback/Jump to Time
fr: /Lecteur/Aller au Temps

en: /Playback/Jump to File
fr: /Lecteur/Aller au Fichier

en: /Visualization
fr: /Visualisation

en: /Exit
fr: /Quitter

en: Jump to time
fr: Aller au Temps

en: Jump to:
fr: Aller à:

en: minutes:seconds
fr: minutes:secondes

en: Track length:
fr: Durée de la piste:

en: Jump
fr: Aller

en: Jump to file
fr: Aller au Fichier

en: Files
fr: Fichiers

en: Search:
fr: Chercher:

en: Select directory to add:
fr: Entrer le répertoire à ajouter:

en: Enter location to play:
fr: Entrer l'emplacement à lire:

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
fr: RECHERCHER: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: BALANCE: %d%% LEFT
fr: BALANCE: %d%% GAUCHE

en: BALANCE: CENTER
fr: BALANCE: CENTRE

en: BALANCE: %d%% RIGHT
fr: BALANCE: %d%% DROIT

en: OPTIONS MENU
fr: OPTIONS

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
fr: DESACTIVER TOUJOURS VISIBLE (N/A)

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
fr: ACTIVER TOUJOURS VISIBLE (N/A)

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
fr: DESACTIVER TOUJOURS VISIBLE

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
fr: ACTIVER TOUJOURS VISIBLE

en: FILE INFO BOX
fr: BOÎTE DE DIALOGUE INFO SUR LE FICHIER

en: DISABLE DOUBLESIZE
fr: DESACTIVER LA TAILLE DOUBLE

en: ENABLE DOUBLESIZE
fr: ACTIVER LA TAILLE DOUBLE

en: VISUALIZATION MENU
fr: MENU VISUALISATION

en: Couldn't open audio
fr: Impossible d'ouvrir l'audio

en: Please check that:
    
    1. You have the correct output plugin selected
    2. No other programs is blocking the soundcard
    3. Your soundcard is configured properly
fr: Veuillez vérifier que:
    
    1. Vous avez sélectionné le plugin de sortie correct
    2. Aucun autre programme ne bloque la carte son
    3. Votre carte son est correctement configurée

en: Usage: xmms [options] [files] ...
    
    Options:
    --------
fr: Usage: xmms [options] [fichiers] ...
    
    Options:
    --------

note: -h, --help switch
en: Display this text and exit.
fr: Affiche ceci et sort.

note: -n, --session switch
en: Select XMMS session (Default: 0)
fr: Sélectionner session XMMS (Défaut: 0)

note: -r, --rew switch
en: Skip backwards in playlist
fr: Reculer dans la playliste

note: -p, --play switch
en: Start playing current playlist
fr: Commencer lecture de la playliste actuelle

note: -u, --pause switch
en: Pause current song
fr: Mettre la chanson actuelle en pause

note: -s, --stop switch
en: Stop current song
fr: Arrêter la chanson actuelle

note: -t, --play-pause switch
en: Pause if playing, play otherwise
fr: Mettre en pause si lecture, jouer sinon

note: -f, --fwd switch
en: Skip forward in playlist
fr: Avancer dans la playliste

note: -e, --enqueue switch
en: Don't clear the playlist
fr: Ne pas nettoyer la playliste

note: -m, --show-main-window switch
en: Show the main window.
fr: Afficher la fenêtre principale

note: -v, --version switch
en: Print version number and exit.
fr: Afficher le numéro de version et sortir.

en: 
    Segmentation fault
    
    You've probably found a bug in XMMS, please visit
    http://bugs.xmms.org and fill out a bug report.
fr: 
    Erreur de segmentation
    
    Vous avez probablement découvert un bug dans XMMS, veuillez visiter
    http://bugs.xmms.org et remplir un rapport de bug.

en: Sorry, threads isn't supported on your platform.
    
    If you're on a libc5 based linux system and installed GLIB & GTK+ before you
    installed LinuxThreads you need to recompile GLIB & GTK+
fr: Désolé, les threads ne sont pas supportés sur votre plateforme.
    
    Si vous avez un système linux basé sur libc5 et installé GLIB & GTK+ après
    avoir installé LinuxThreads, vous devez recompiler GLIB & GTK+

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) doesn't work with XMMS.
    Please use GTK+ %s or newer.
fr: Désolé, votre version de GTK+ (%d.%d.%d) ne fonctionne pas avec XMMS.
    Utilisez GTK+ %s ou une nouvelle version SVP.

en: /Sort List
fr: /Trier la Liste

en: /Sort List/By Title
fr: /Trier la Liste/Par Titre

en: /Sort List/By Filename
fr: /Trier la Liste/Par Nom de fichier

en: /Sort List/By Path + Filename
fr: /Trier la Liste/Par Chemin + Nom de fichier

en: /Sort List/By Date
fr: /Trier la Liste/Par Date

en: /Sort Selection
fr: /Trier la Sélection

en: /Sort Selection/By Title
fr: /Trier la Sélection/Par Titre

en: /Sort Selection/By Filename
fr: /Trier la Sélection/Par Nom de fichier

en: /Sort Selection/By Path + Filename
fr: /Trier la Sélection/Par Chemin + Nom de fichier

en: /Sort Selection/By Date
fr: /Trier la Sélection/Par Date

en: /Randomize List
fr: /Mélanger la Liste

en: /Reverse List
fr: /Inverser la Liste

en: /Remove Dead Files
fr: /Enlever les fichiers détruits

en: /Physically Delete Files
fr: /Effacer les fichiers du disque

en: /Add
fr: /Ajouter

en: /Add/File
fr: /Ajouter/Fichier

en: /Add/Directory
fr: /Ajouter/Répertoire

en: /Add/Url
fr: /Ajouter/Url

en: /Remove
fr: /Retirer

en: /Remove/Selected
fr: /Retirer/Sélectionné

en: /Remove/Crop
fr: /Retirer/Crop

en: /Remove/All
fr: /Retirer/Tout

en: /Remove/Misc
fr: /Retirer/Autre

en: /Selection
fr: /Sélection

en: /Selection/Select All
fr: /Sélection/Tout Sélectionner

en: /Selection/Select None
fr: /Sélection/Rien Sélectionner

en: /Selection/Invert Selection
fr: /Sélection/Inverser Sélection

en: /Selection/-
fr: /Sélection/-

en: /Selection/Read Extended Info
fr: /Sélection/Lire Info Etendues

en: /Sort
fr: /Trier

en: /Playlist
fr: /Liste de Lecture

en: /Playlist/Load List
fr: /Liste de Lecture/Charger Liste

en: /Playlist/Save List
fr: /Liste de Lecture/Sauver Liste

en: /Playlist/New List
fr: /Liste de Lecture/Nouvelle Liste

en: Enter URL to add:
fr: Entrer l'URL à ajouter:

en: Load playlist
fr: Ouvrir la Liste de Lecture

en: Save playlist
fr: Enregistrer la Liste de Lecture

en: Failed to delete "%s": %s.
fr: Impossible d'effacer "%s": %s.

en: %d of %d files successfully deleted.
fr: %d fichiers sur %d effacés avec succés.

en: XMMS: Files deleted
fr: XMMS: Fichiers effacés

en: XMMS: Delete files?
fr: XMMS: Effacer les fichiers?

en: Really delete %d files?
fr: Vraiment effacer %d fichiers?

en: Really delete: "%s"?
fr: Vraiment effacer: "%s"?

en: XMMS Playlist
fr: XMMS - Liste de Lecture

en: Realtime priority is a way for XMMS to make sure it always
    get as much CPU time as needed for decoding audio files without
    any "skips".
    
    This requires that XMMS is run with root privileges and
    may, although it's very unusal, lock up your computer.
    
    You have been warned, to activate this you need to
    restart XMMS.
fr: La priorité en temps réel est un moyen pour XMMS d'être sûr
    qu'il obtienne toujours autant de temps CPU qu'il lui en faut
    pour décoder des fichiers audio sans aucune "saute".
    
    Cela nécessite que XMMS soit lancé avec les privilèges de root
    et pourrait, bien que ce soit très rare, bloquer votre ordinateur.
    
    Vous avez été averti, pour l'activer vous devez
    redémarrer XMMS.

en: Select playlist font:
fr: Sélectionner la police de la Liste de Lecture:

en: Select main window font:
fr: Sélectionner la police de la fenêtre principale:

en: Preferences
fr: Préférences

note: * Input plugins
en: Input Plugins
fr: Plugins d'Entrée

en: Input plugins
fr: Plugins d'Entrée

en: Configure
fr: Configurer

en: Enable plugin
fr: Plugin activé

note: * Output plugin
en: Output Plugin
fr: Plugin de Sortie

en: Audio I/O Plugins
fr: E/S Audio

note: * Effect plugins
en: Effect Plugins
fr: Plugins d'Effet

en: Use plugins
fr: Utiliser les plugins

note: * General plugins
en: General Plugins
fr: Plugins Généraux

en: General plugins
fr: Plugins Généraux

en: Effect/General Plugins
fr: Effet/Plugins Généraux

en: Visualization Plugins
fr: Plugins de Visualisation

en: Visualization plugins
fr: Plugins de Visualisation

en: Read info on
fr: Lire l'info

en: demand
fr: à la demande

en: load
fr: à l'ouverture

en: Allow multiple instances
fr: Autoriser les sessions multiples

en: Reverse file order in fileselector
fr: Inverser l'ordre des fichiers dans le sélecteur de fichier

en: Always show clutterbar
fr: Afficher toujours la barre

en: Convert %20 to space
fr: Convertir %20 en espace

en: Save window positions
fr: Enregistrer la position des fenêtres

en: Convert underscore to space
fr: Convertir le soulignement en espace

en: Show numbers in playlist
fr: Montrer les numéros dans la liste de lecture

en: Dim titlebar when inactive
fr: Diminuer la barre de titre quand inactif

en: Save playlist position
fr: Enregistrer la position de la liste de lecture

en: Sort "Jump to file" alphabetical
fr: Trier "Aller au fichier" alphabetiquement

en: Equalizer doublesize linked
fr: Lier l'équaliseur en double taille

en: Use realtime priority when available
fr: Utiliser la priorité en temps réel si disponible

en: Smooth title scroll
fr: Défilement régulier du titre

en: Pause between songs for
fr: Pause entre les chansons de

en: Snap windows at
fr: Attirer les fenêtres à

en: Do not hide windowmanager decorations
fr: Ne pas cacher les décos du gestionnaire de fenêtre

en: Use '\' as a directory delimiter
fr: Utiliser '\' comme délimiteur de répertoire

en: Transparent playlist window
fr: Liste de Lecture Transparente

en: Mouse Wheel adjusts Volume by (%)
fr: La Roulette de la souris ajuste le Volume de (%)

en: Read meta data from playlists
fr: Lire les meta données des playlistes

en: Use fontsets (Enable for multi-byte charset support)
fr: Utiliser les jeux de polices (Activer pour le support des tables de caractères multi-bits)

en: Main Window
fr: Fenêtre principale

en: Use X font
fr: Utiliser les polices X

en: Fonts
fr: Polices

en:  (enabled)
fr:  (activé)

en:  (disabled)
fr:  (désactivé)

en: Skin selector
fr: Sélecteur de Revêtement

en: Skins
fr: Revêtements

en: Select random skin on play
fr: Sélectionner aléatoirement un revêtement à la lecture

en: (none)
fr: (aucun)

note: I18N note: "Enqueue" here means "Add to playlist"
en: Enqueue
fr: Mettre à la file

en: Load file(s)
fr: Ouvrir le(s) Fichier(s)

en: Add selected files
fr: Ajouter les fichiers sélectionnés

en: Add all files in directory
fr: Ajouter tous les fichiers dans le répertoire
