xmms 1.2.3 - en to el translation catalogue (584 entries)

en: Echo Plugin %s
el: Βύσμα για Ηχώ %s

en: Echo Plugin
    By Johan Levin 1999.
    
    Surround echo by Carl van Schaik 1999
el: Βύσμα για Ηχώ
    Από τον Johan Levin 1999.
    
    Surround ηχώ από τον Carl van Schaik 1999

en: About Echo Plugin
el: Σχετικά με το Βύσμα για Ηχώ

en: Ok
el: ΟΚ

en: Configure Echo
el: Ρύθμιση Ηχώ

en: Delay: (ms)
el: Καθυστέρηση:  (ms)

en: Feedback: (%)
el: Ανατροφοδότηση:  (%)

en: Volume: (%)
el: Ένταση:  (%)

en: Surround echo
el: Surround ηχώ

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin 1999.
el: Extra Stereo Βύσμα
    
    Από τον Johan Levin 1999.

en: Extra Stereo Plugin %s
el: Extra Stereo Βύσμα %s

en: About Extra Stereo Plugin
el: Σχετικά με το Extra Stereo Βύσμα

en: Configure Extra Stereo
el: Ρύθμιση Extra Stereo

en: Effect intensity:
el: Ένταση εφφέ:

en: About Voice Removal Plugin
el: Σχετικά με το Βύσμα Αφαίρεσης Φωνητικών

en: XMMS Voice Removal Plugin
    
    A simple voice removal plugin by Anders Carlsson <andersca@gnu.org>
el: XMMS Βύσμα Αφαίρεσης Φωνητικών
    
    Ένα απλό βύσμα για αφαίρεση των φωνητικών από τον Anders Carlsson <andersca@gnu.org>

en: Voice removal plugin %s
el: Βύσμα Αφαίρεσης Φωνητικών %s

en: About
el: Σχετικά

en: XMMS IRman Plugin:
el: XMMS IRman Βύσμα:

en: Created by Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Control XMMS with your TV / VCR / Stereo remote 
    IRman page - http://www.evation.com/irman/
el: Δημιουργήθηκε από τον Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Έλεγχος του XMMS με το TV / VCR / Stereo τηλεχειριστήριό σας 
    IRman σελίδα - http://www.evation.com/irman/

en: Play
el: Παίξιμο

en: Stop
el: Στόπ

en: Pause
el: Παύση

en: Prev
el: Προηγούμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: Vol +
el: Ένταση +

en: Seek -5s
el: Βρές -5s

en: Seek +5s
el: Βρές +5s

en: Vol -
el: Ένταση -

en: Shuffle
el: Ανακάτεμα

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Playlist
el: Λίστα τραγουδιών

en: `%s' Button Setup
el: `%s' Ρύθμιση Κουμπιών

en: Enter code or use remote
el: Εισάγετε κωδικό ή χρησιμοποιήστε τηλεχειρισμό

en: XMMS IRman Configuration
el: Ρύθμιση XMMS IRman

en: Device:
el: Συσκευή:

en: Device:
el: Συσκευή:

en: IR code length:
el: Μήκος IR κωδικού:

en: Controls:
el: Έλεγχοι:

en: Playlists:
el: Λίστες τραγουδιών:

en: General
el: Γενικά

en: IRman Control %s
el: IRman Έλεγχοι %s

en: unable to open port `%s' (%s)
el: αδυναμία ανοίγματος της θύρας `%s' (%s)

en: About Joystick Driver
el: Σχετικά με τον Οδηγό του Joystick

en: Joystick Control Plugin
    
    Created by Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
    http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
    5+ button support by Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
    Control XMMS with one or two joysticks.
el: Βύσμα Ελέγχου Joystick
    
     Δημιουργήθηκε από τον Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
     http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
     υποστήριξη 5+ κουμπιών από τον Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
     Έλεγχος XMMS με ένα ή δύο joysticks.

en: Play/Pause
el: Παίξιμο/Παύση

en: Next Track
el: Επόμενο Κομμάτι

en: Prev Track
el: Προηγούμενο Κομμάτι

en: Fwd 5 tracks
el: Μπροστά 5 κομμάτια

en: Back 5 tracks
el: Πίσω 5 κομμάτια

en: Volume Up
el: Ένταση Πάνω

en: Volume Down
el: Ένταση Κάτω

en: Forward 5s
el: Μπροστά 5s

en: Rewind 5s
el: Πίσω 5s

en: Alternate
el: Εναλλακτικό

en: Nothing
el: Τίποτα

en: XMMS Joystick Configuration
el: XMMS Joystick Ρύθμιση

note: --------------------------------------------------
en: Devices:
el: Συσκευές:

note: ------------------------------
en: Sensitivity (10-32767):
el: Ευαισθησία (10-32767):

note: --------------------------------------------------
en: Directionals:
el: Διευθύνσεις:

note: --------------------------------------------------
en: Directionals (alternate):
el: Διευθύνσεις (εναλλακτικό):

note: --------------------------------------------------
en: Buttons:
el: Κουμπιά:

en: Button %d:
el: Κουμπί %d:

en: Joystick Control %s
el: Έλεγχος Joystick %s

en: Joystick Control
el: Έλεγχος Joystick

en: 
    Joystick Control: error reading
el: 
    Joystick Έλεγχος: σφάλμα ανάγνωσης

en: Song Change %s
el: Αλλαγή Τραγουδιού %s

en: Song Change Configuration
el: Ρύθμιση Αλλαγής Τραγουδιού

en: Song change
el: Αλλαγή Τραγουδιού

en: Playlist end
el: Τέλος Λίστας τραγουδιών

en: Shell-command to run when xmms changes song.  It can optionally include the string %%s which will be replaced by the new song title.
el: Εντολή φλοιού που θα τρέχει όταν το xmms αλλάζει τραγούδι.  Μπορεί προαιρετικά να περιλαμβάνει το string %%s που θα αντικατασταθεί από τον τίτλο του καινούριου τραγουδιού.

en: Command:
el: Εντολή:

en: Shell-command to run when xmms reaches the end of the playlist.
el: Εντολή φλοιού που θα τρέχει όταν το xmms φτάσει το τέλος της λίστας τραγουδιών

en: CD Audio Track %02u
el: CD Audio κομμάτι %02u

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: The SHA-1 hash function failed to properly
    generate a test key.  As such, Xmms will
    not be able to contact a CD Index server.
el: Η SHA-1 hash συνάρτηση απέτυχε να παράγει
    κανονικά ένα δοκιμαστικό κλειδί. Επομένως, το Xmms
    δεν θα μπορέσει να συνδεθεί με έναν CD Index server.

en: (unknown)
el: (άγνωστο)

en: CD Audio Player Configuration
el: CD Audio Player Ρύθμιση

en: Directory:
el: Κατάλογος:

note: * Volume config
en: Volume setting:
el: Ρύθμιση έντασης:

en: CDROM drive
el: CDROM οδηγός

en: Device
el: Συσκευή

en: Use CDDB
el: Χρήση CDDB:

en: Get server list
el: Λίστα με servers

en: Show network window
el: Παράθυρο σύνδεσης

note: * CDindex
en: CD Index:
el: CD Κατάλογος:

en: Use CD Index
el: Χρήση CD Καταλόγου

en: CD Index server:
el: Server CD Κατάλογου:

note: * Track names
en: Track names:
el: Ονόματα κομματιών:

en: Override generic titles
el: Παράκαμψη γενικών τίτλων

en: Name format:
el: Μορφή ονόματος:

en: CD Info
el: Πληροφορίες CD

en: Huffman decode error.
el: Σφάλμα αποκωδικοποίησης Huffman.

en: Error opening audio for idcin.
el: Σφάλμα ανοίγματος του ήχου για το idcin.

en: IDCin Play
el: IDCin Παίξιμο

en: About mikmod plugin
el: Σχετικά με το mikmod βύσμα

en: Mikmod Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Ported to xmms by J. Nick Koston
el: Mikmod Βύσμα
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Μετατροπή για το xmms από τον J. Nick Koston

en: Couldn't load mod
el: Αδυναμία φόρτωσης mod

en: MikMod Configuration
el: MikMod Ρύθμιση

en: Resolution:
el: Ανάλυση:

en: Channels:
el: Κανάλια:

en: Mono
el: Μονοφωνικό

en: Down sample:
el: Κάτω δείγμα:

en: Look for hidden patterns in modules
el: Εύρεση κρυμμένων προτύπων στα αρθρώματα

en: Use surround mixing
el: Χρήση surround mixing

en: Force volume fade at the end of the module
el: Εξαναγκασμός χαμηλώματος της έντασης στο τέλος του αρθρώματος

en: Use interpolation
el: Χρήση παρεμβολής

en: Default panning separation
el: Εξ ορισμού διαχωρισμός panning

en: Quality
el: Ποιότητα

en: Options
el: Επιλογές

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
el: Επιλέξτε τον κατάλογο που θέλετε να αποθηκεύετε τα MPEG streams:

en: MPG123 Configuration
el: MPG123 Ρύθμιση

en: Stereo (if available)
el: Stereo (εάν είναι διαθέσιμο)

en: Decoder:
el: Αποκωδικοποιητής:

en: Enable Automatic detection
el: Ενεργοποίηση Αυτόματης Αναγνώρισης

en: use 3DNow! optimized decoder
el: Χρήση αποκωδικοποιητή με υποστήριξη 3DNow!

en: use FPU decoder
el: Χρήση FPU αποκωδικοποιητή

en: Detect files by content (instead of file extention)
el: Αναγνώριση αρχείων από το περιεχόμενο (αντί απο την επέκταση)

en: Decoder
el: Αποκωδικοποιητής

en: Buffer size (kb):
el: Μέγεθος Buffer (kb):

en: Pre-buffer (percent):
el: Pre-buffer (ποσοστιαίο):

en: Use proxy
el: Χρήση proxy

en: Port:
el: Θύρα:

en: Use authentication
el: Χρήση authentication

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Password:
el: Κωδικός:

note: * Save to disk config.
en: Save stream to disk:
el: Αποθήκευση του stream στο δίσκο:

en: Save stream to disk
el: Αποθήκευση του stream στο δίσκο:

en: Path:
el: Μονοπάτι:

en: Browse
el: Ξεφύλλισμα

en: Enable SHOUT/Icecast title streaming
el: Ενεργοποίηση SHOUT/Icecast τίτλου

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
el: Ενεργοποίηση Icecast Metadata UDP Καναλιού

en: Disable ID3V2 tags
el: Απενεργοποίηση ID3V2 tags

en: ID3 format:
el: Μορφή ID3:

note: * Title page
en: Title
el: Τίτλος

en: File Info
el: Πληροφορίες Αρχείου

en: Couldn't write tag!
el: Αδυναμία εγγραφής tag!

en: Couldn't remove tag!
el: Αδυναμία απομάκρυνσης tag!

en: No tag to remove!
el: Δεν υπάρχει tag για να αφαιρεθεί!

en: Dual channel
el: Διπλό κανάλι

en: Single channel
el: Μονό κανάλι

en: Bitrate: %d kb/s
el: Ρυθμός Bit: %d kb/s

en: Samplerate: %ld Hz
el: Ρυθμός Δείγματος: %ld Hz

en: None
el: Κανένα

en: No
el: Όχι

en: Yes
el: Ναί

en: Filename:
el: Όνομα αρχείου:

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Artist:
el: Καλλιτέχνης:

en: Album:
el: Άλμπουμ:

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Year:
el: Έτος:

en: Track number:
el: Όνομα κομματιού:

en: Genre:
el: Είδος:

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Remove ID3
el: Αφαίρεση ID3

en: MPEG Info:
el: Πληροφορίες MPEG:

en: File Info - %s
el: Πληροφορίες Αρχείου - %s

en: Bitrate: Variable,
    avg. bitrate: %d kb/s
el: Ρυθμός Bit: Μεταβλητή,
    μέσος ρυθμός bit: %d kb/s

en: %s
    Error protection: %s
    Copyright: %s
    Original: %s
    Emphasis: %s
el: %s
    Σφάλμα προστασίας: %s
    Copyright: %s
    Αυθεντικό: %s
    Έμφαση: %s

en: %d frames
    Filesize: %lu B
el: %d frames
    Μέγεθος αρχείου: %lu B

en: Error
el: Σφάλμα

en: LOOKING UP %s
el: ΕΥΡΕΣΗ %s

en: Couldn't look up host %s
el: Αδυναμία εύρεσης του host %s

en: CONNECTING TO %s:%d
el: ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ %s:%d

en: Couldn't connect to host %s
el: Αδυναμία σύνδεση στο host %s

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
el: ΣΥΝΔΕΘΗΚΕ: ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
el: Αδυναμία σύνδεσης στο host %s
    Ο Server ανέφερε: %s

en: Classic Rock
el: Κλασσική Rock

en: Dance
el: Χορευτικά

en: Oldies
el: Παλιά

en: Other
el: Άλλα

en: Pop
el: Ποπ

en: Vocal
el: Φωνητικά

en: Classical
el: Κλασσική

en: Sound Clip
el: Ηχητικό Κλιπάκι

en: Instrumental Pop
el: Instrumental Ποπ

en: Electronic
el: Ηλεκτρονική

en: Comedy
el: Κωμωδία

en: Cabaret
el: Καμπαρέ

en: Psychedelic
el: Ψυχεδελική

en: Musical
el: Μιούζικαλ

en: Latin
el: Λάτιν

en: Psychedelic Rock
el: Ψυχεδελική Rock

en: Symphonic Rock
el: Συμφωνική Rock

en: Acoustic
el: Ακουστική

en: Speech
el: Λόγος

en: Opera
el: Όπερα

en: Sonata
el: Σονάτα

en: Symphony
el: Συφωνική

en: Satire
el: Σάτυρα

en: Tango
el: Τανγκό

en: Samba
el: Σάμπα

en: Ballad
el: Μπαλάντα

en: Rhythmic Soul
el: Ρυθμική Soul

en: Duet
el: Ντουέτο

en: A Cappella
el: Α καπέλλα

en: About MPEG Layer 1/2/3 plugin
el: Σχετικά με το MPEG Layer 1/2/3 βύσμα

en: mpg123 decoding engine by Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin by The XMMS team
el: η μηχανή αποκωδικοποίησης από τον Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Το βύσμα από την Ομάδα του XMMS

en: About Tone Generator
el: Σχετικά με την Γεννήτρια Τόνων

en: Sinus tone generator by Hεvard Kvεlen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000Hz tone and a 2005Hz tone
el: Γεννήτρια ημιτονοειδών τόνων από τον Hεvard Kvεlen <havardk@xmms.org>
    Τροποποιήθηκε από τον Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    Για να την χρησιμοποιήσετε, προσθέστε ένα URL: tone://συχνότητα1;συχνότητα2;συχνότητα3;...
    π.χ. tone://2000;2005 για να παίξετε έναν τόνο 2000Hz και έναν τονο 2005Hz

en: Tone Generator:
el: Γεννήτρια τόνων:

en: Tone Generator %s
el: Γεννήτρια τόνων %s

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
el: Επιλέξτε τον κατάλογο που θέλετε να αποθηκεύετε τα Ogg Vorbis streams:

en: Ogg Vorbis Configuration
el: Ρύθμιση Ogg Vorbis

en: Title format:
el: Μορφή τίτλου:

en: An error occured:
    %s
el: Ένα σφάλμα συνέβη:
    %s

en: Error!
el: Σφάλμα!

en: Failed to modify tag
el: Αποτυχία τροποποίησης του tag

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Version:
el: Έκδοση:

en: ISRC number:
el: ISRC αριθμός:

en: Organization:
el: Οργανισμός:

en: Remove Tag
el: Αφαίρεση Tag

en: Ogg Vorbis Info:
el: Πληροφορίες Ogg Vorbis:

en: Nominal bitrate: %d kbps
el: Ονομαστικό bitrate: %d kbps

en: Samplerate: %d Hz
el: Ρυθμός Δείγματος: %d Hz

en: Channels: %d
el: Κανάλια: %d

en: Length: %d:%.2d
el: Μήκος: %d:%d.2d

en: File size: %d B
el: Μέγεθος αρχείου: %d B

en: About Ogg Vorbis Plugin
el: Σχετικά με το Βύσμα Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Plugin by Xiphophorus
    
    Original code by
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions from
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Hεvard Kvεlen <havardk@xmms.org>
    
    Visit Xiphophorus at http://www.xiph.org/
el: Ogg Vorbis Plugin από το Xiphophorus
    
    Αυθεντικός κώδικας από τον
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Συνεισφορές από τους
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Hεvard Kvεlen <havardk@xmms.org>
    
    Επισκευτείτε το Xiphophorus at http://www.xiph.org/

en: OSS Driver %s
el: OSS Driver 0.9 %s

en: About OSS Driver
el: Σχετικά με τον OSS Driver

en: Default (%s)
el: Εξ ορισμού (%s)

en: Default
el: Εξ ορισμού

en: OSS Driver configuration
el: Ρύθμιση OSS οδηγού

en: Audio device:
el: Συσκευή Audio:

en: Use alternate device:
el: Χρήση εναλλακτικής συσκευής:

en: Mixer device:
el: Συσκευή Μίκτη:

en: Devices
el: Συσκευές

en: Buffer size (ms):
el: Μέγεθος Buffer (ms):

en: Buffering
el: Βuffering

en: Mixer Settings:
el: Ρυθμίσεις Μίκτη:

en: Volume controls Master not PCM
el: Η Ένταση ελέγχει το Master όχι το PCM

en: Mixer
el: Μίκτης

en: Disk Writer Plugin %s
el: Βύσμα Disk Writer %s

en: You cannot use the Disk Writer plugin
    when you're running in realtime mode.
el: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Disk Writer 
    βύσμα όταν είσαστε σε realtime κατάσταση.

en: Select the directory where you want to store the output files:
el: Επιλέξτε τον κατάλογο που θέλετε να αποθηκεύετε τα αρχεία εξόδου:

en: Disk Writer Configuration
el: Ρύθμιση Disk Writer

en: About ESounD Plugin
el: Σχετικά με το ESounD Βύσμα

en: XMMS ESounD Plugin
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
el: XMMS ESounD Βύσμα
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: ESD Plugin configuration
el: Ρύθμιση ESD Βύσματος

en: Use remote host
el: Χρήση απομακρυσμένου host

en: Volume controls OSS mixer
el: Η Ένταση ελέγχει τον μείκτη OSS

en: eSound Output Plugin %s
el: eSound Βύσμα Εξόδου %s

en: Solaris audio plugin %s
el: Βύσμα για Solaris audio %s

en: About Solaris Audio Driver
el: Σχετικά με τον Οδηγό του Solaris Audio

en: XMMS Solaris Audio Driver
    
    Written by John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    with help from many contributors.
el: Οδηγός XMMS Solaris Audio
    
    Γράφτηκε από τον John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    με βοήθεια από πολλούς συνεισφέροντες.

en: Default - %s
el: Εξ ορισμού - %s

en: Soundcard #%d - %s
el: Κάρτα ήχου #%d - %s

en: Configure Solaris driver
el: Ρύθμιση του Solaris οδηγού

en: Always use AUDIODEV environment variable
el: Πάντα χρήση της AUDIODEV μεταβλητής του περιβάλλοντος

en: Output ports:
el: Θύρες εξόδου:

en: Line out
el: Γραμμή εξόδου

en: Headphones
el: Ακουστικά

en: Internal speaker
el: Εσωτερικό μεγαφωνάκι

en: Blur Scope %s
el: Πεδίο Θαμπάδας %s

en: Blur scope
el: Πεδίο Θαμπάδας

en: Color Entry
el: Είσοδος Χρώματος

en: Options:
el: Επιλογές:

en: OpenGL Spectrum configuration
el: Ρύθμιση OpenGL Φάσματος

en: 3DFX Fullscreen mode
el: 3DFX Fullscreen κατάσταση

en: OpenGL Spectrum analyzer
el: OpenGL Αναλυτής Φάσματος

en: OpenGL Spectrum analyzer %s
el: OpenGL Αναλυτής Φάσματος %s

en: Simple spectrum analyzer %s
el: Απλός Αναλυτής Φάσματος %s

en: Spectrum analyzer
el: Αναλυτής Φάσματος

en: A simple xmms gnome panel applet by Anders Carlsson.
    Some code is from wmxmms by Mikael Alm.
    Tooltip support by Hiroshi Takekawa.
el: Ένα απλό xmms gnome panel applet από τον Anders Carlsson.
    Μέρος του κώδικα είναι από το wmxmms του Mikael Alm.Υποστήριξη του εργαλείου συμβουλών από τον Hiroshi Takekawa.

en: About...
el: Σχετικά...

en: Performer/Artist
el: Εκτελεστής/Καλλιτέχνης

en: Album
el: Άλμπουμ

en: Genre
el: Είδος

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: File path
el: Τοποθεσία Αρχείων

en: File extension
el: Επέκταση αρχείου

en: Track name
el: Όνομα κομματιού

en: Track number
el: Αριθμός κομματιού:

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Year
el: Έτος

en: Comment
el: Σχόλιο

en: %s: option `%s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `%s' είναι ασαφής

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `--%s' δεν επιτρέπει κάποιο στοιχείο

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `%c%s' δεν επιτρέπει κάποιο στοιχείο

en: %s: option `%s' requires an argument
el: %s: η επιλογή`%s' χρειάζεται κάποιο στοιχείο

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
el: %s: ανύπαρκτη επιλογή `--%s'

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
el: %s: ανύπαρκτη επιλογή `%c%s'

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
el: %s: λανθασμένη επιλογή -- %c

en: %s: invalid option -- %c
el: %s: άκυρη επιλογή -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: η επιλογή χρειάζεται κάποιο στοιχείο --%c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `-W %s' είναι ασαφής

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `-W %s' δεν επιτρέπει κάποιο στοιχείο

en: ERROR: Couldn't find %s
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αδύνατη εύρεση του %s

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
    --------
    
    -h, --help		Display this text and exit.
    -g, --geometry		Set the geometry (for example +20+20)
    -s, --session		Set the xmms session to use (Default: 0)
    -c, --command		Command to launch xmms (Default: xmms)
    -i, --icon		Set the icon to use when xmms is not running
    -n, --single		Only a single click is needed to start xmms
    -t, --title		Display song title when mouse is in window
    -v, --version		Display version information and exit
el: Σύνταξη: %s [επιλογές]
    
    Επιλογές:
    --------
    
    -h, --help		Εμφάνιση αυτού του κειμένου και έξοδος.
    -g, --geometry		Ορισμός της γεωμετρίας (π.χ. +20+20)
    -s, --session		Ορισμός της χρήσης session από το xmms (Εξ ορισμού: 0)
    -c, --command		Εντολή για την εκκίνηση του xmms (Εξ ορισμού: xmms)
    -i, --icon		Ορισμός του εικονιδίου όταν το xmms δεν τρέχει
    -n, --single		Μόνο ένα κλίκ χρειάζεται για την εκκίνηση του xmms
    -t, --title		Εμφάνιση του τίτλου του τραγουδιού όταν το ποντίκι είναι μέσα στο παράθυρο
    -v, --version		Εμφάνιση της έκδοσης και έξοδος

en: Main Programming:
el: Κύριος Προγραμματισμός:

en: Additional Programming:
el: Επιπρόσθετος Προγραμματισμός:

en: With Additional Help:
el: Με επιπρόσθετη βοήθεια:

en: Ryan Weaver (RPMs among other things)
el: Ryan Weaver (RPMs μεταξύ άλλων πραγμάτων)

en: Homepage and Graphics:
el: Ιστοσελίδα και Γραφικά:

en: Support and Docs:
el: Υποστήριξη και Τεκμηρίωση:

en: Afrikaans:
el: Αφρικάνικα:

en: Azerbaijani:
el: Αζερμπαιτζάν:

en: Basque:
el: Βασκικά:

en: Brazilian Portuguese:
el: Βραζιλιάνικα Πορτογαλλικά:

en: Bulgarian:
el: Βουλγαρικά:

en: Catalan:
el: Καταλωνέζικα:

en: Chinese:
el: Κινέζικα:

en: Croatian:
el: Κροατικά:

en: Czech:
el: Τσέχικα:

en: Danish:
el: Δανέζικα:

en: Dutch:
el: Ολλανδικά:

en: Esperanto:
el: Εσπεράντο:

en: German:
el: Γερμανικά:

en: Greek:
el: Ελληνικά:

en: Kyritsis Athanasios
el: Κυρίτσης Αθανάσιος

en: French:
el: Γαλλικά:

en: Hungarian:
el: Ουγγαρέζικα:

en: Indonesian:
el: Ινδονησιακά:

en: Irish:
el: Ιρλανδικά:

en: Italian:
el: Ιταλικά:

en: Japanese:
el: Ιαπωνικά:

en: Korean:
el: Κορεάτικα:

en: Lithuanian:
el: Λιθουανικά:

en: Norwegian:
el: Νορβηγικά:

en: Polish:
el: Πολωνικά:

en: Portuguese:
el: Πορτογαλλικά:

en: Romanian:
el: Ρουμανικά:

en: Russian:
el: Ρωσικά:

en: Serbian:
el: Σερβικά:

en: Slovak:
el: Σλοβάκικα:

en: Spanish:
el: Ισπανικά:

en: Swedish:
el: Σουηδικά:

en: Turkish:
el: Τούρκικα:

en: Ukrainian:
el: Ουκρανικά:

en: Vietnamese:
el: Βιετναμέζικα:

en: About XMMS
el: Σχετικά με το XMMS

en: XMMS %s - Cross platform multimedia player
el: XMMS %s - Πολλαπλής πλατφόρμας multimedia player

en: Credits
el: Αναγνώριση

en: Translators
el: Μεταφραστές

note: * This is ugly. * Change the Cancel buttons caption to Close.
en: Close
el: Κλείσιμο

en: PREAMP
el: Προενισχυτής

en: /Load
el: /Φόρτωμα

en: /Load/Preset
el: /Φόρτωμα/Προκαθορισμένου

en: /Load/Auto-load preset
el: /Φόρτωμα/Αυτόματη-φόρτωση προκαθορισμένου

en: /Load/Default
el: /Φόρτωμα/Εξ ορισμού

en: /Load/-
el: /Φόρτωμα/-

en: /Load/Zero
el: /Φόρτωμα/Μηδέν

en: /Load/From file
el: /Φόρτωμα/Από αρχείο

en: /Load/From WinAMP EQF file
el: /Φόρτωμα/Από WinAMP EQF αρχείο

en: /Import
el: /Εισαγωγή

en: /Import/WinAMP Presets
el: /Εισαγωγή/Ρυθμίσεις WinAMP

en: /Save
el: /Αποθήκευση

en: /Save/Preset
el: /Αποθήκευση/Προκαθορισμένου

en: /Save/Auto-load preset
el: /Αποθήκευση/Αυτόματη-φόρτωση προκαθορισμένου

en: /Save/Default
el: /Αποθήκευση/Εξ ορισμού

en: /Save/-
el: /Αποθήκευση/-

en: /Save/To file
el: /Αποθήκευση/Σε αρχείο

en: /Save/To WinAMP EQF file
el: /Αποθήκευση/Σε WinAMP EQF αρχείο

en: /Delete
el: /Διαγραφή

en: /Delete/Preset
el: /Διαγραφή/Προκαθορισμένου

en: /Delete/Auto-load preset
el: /Διαγραφή/Αυτόματη-φόρτωση προκαθορισμένου

en: /Configure Equalizer
el: /Ρύθμιση Equalizer

en: Presets
el: Προκαθορισμένα

en: Load preset
el: Φόρτωμα προκαθορισμένου

en: Load auto-preset
el: Φόρτωμα αυτόματου-προκαθορισμένου

en: Load equalizer preset
el: Φόρτωμα equalizer προκαθορισμένου

en: Import equalizer presets
el: Φόρτωμα ρυθμίσεων του equalizer

en: Save preset
el: Αποθήκευση προκαθορισμένου

en: Save auto-preset
el: Αποθήκευση αυτόματου-προκαθορισμένου

en: Save equalizer preset
el: Αποθήκευση equalizer προκαθορισμένου

en: Delete preset
el: Διαγραφή προκαθορισμένου

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete auto-preset
el: Διαγραφή αυτόματου-προκαθορισμένου

en: Configure Equalizer
el: Ρύθμιση Equalizer

en: Directory preset file:
el: Προκαθορισμένο αρχείο καταλόγου:

en: File preset extension:
el: Επέκταση προκαθορισμένου αρχείου:

en: If "Auto" is enabled on the equalizer, xmms will try to load equalizer presets like this:
    1: Look for a preset file in the directory of the file we are about to play.
    2: Look for a directory preset file in the same directory.
    3: Look for a preset saved with the "auto-load" feature
    4: Finally, try to load the "default" preset
el: Εάν το "Auto" είναι ενεργοποιημένο στον equalizer, το xmms θα προσπαθήσει να φορτώσει προκαθορισμένες ρυθμίσεις του equalizer με τον εξής τρόπο:
    1: Αναζήτηση για ένα προκαθρισμένο αρχείο στον κατάλογο του αρχείου που θα παιχτεί.
    2: Αναζήτηση για ένα προκαθορισμένο αρχείο καταλόγου στον ίδιο κατάλογο.
    3: Αναζήτηση για ένα προκαθορισμένο με το χαρακτηριστικό "auto-load"
    4: Τέλος, προσπάθεια φόρτωσης του "default" προκαθορισμένου

en: /Preferences
el: /Προτιμήσεις

en: /Skin Browser
el: /Skin Φυλλομετρητής

en: /Reload skin
el: /Επαναφόρτωση skin

en: /Repeat
el: /Επανάληψη

en: /Shuffle
el: /Ανακάτεμα

en: /No Playlist Advance
el: /Μη πρόοδος λιστας τραγουδιών

en: /Time Elapsed
el: /Περασμένος χρόνος

en: /Time Remaining
el: /Εναπομείναντας χρόνος

en: /Always On Top
el: /Πάντα Στην Επιφάνεια

en: /WindowShade Mode
el: /Κατάσταση επισκίασης παραθύρου

en: /Playlist WindowShade Mode
el: /Κατάσταση επισκίασης λίστας τραγουδιών

en: /Equalizer WindowShade Mode
el: /Κατάσταση επισκίασης Equalizer

en: /DoubleSize
el: /Διπλό Μέγεθος

en: /Easy Move
el: /Εύκολη Μετακίνηση

en: /File Info
el: /Πληροφορίες Αρχείου

en: /Jump To File
el: /Μεταπήδηση Στο Αρχείο

en: /Jump To Time
el: /Μεταπήδηση Στο Χρόνο

en: /Autoscroll Songname
el: /Αυτόματη κύλιση του ονόματος

en: /Visualization Mode
el: /Κατάσταση Οπτικών εφφέ

en: /Visualization Mode/Analyzer
el: /Κατάσταση Οπτικών εφφέ/Αναλυτής

en: /Visualization Mode/Scope
el: /Κατάσταση Οπτικών εφφέ/Πεδίο

en: /Visualization Mode/Off
el: /Κατάσταση Οπτικών εφφέ/Κλειστό

en: /Analyzer Mode
el: /Κατάσταση Αναλυτή

en: /Analyzer Mode/Normal
el: /Κατάσταση Αναλυτή/Κανονικό

en: /Analyzer Mode/Fire
el: /Κατάσταση Αναλυτή/Φωτιά

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
el: /Κατάσταση Αναλυτή/Κάθετες Γραμμές

en: /Analyzer Mode/-
el: /Κατάσταση Αναλυτή/-

en: /Analyzer Mode/Lines
el: /Κατάσταση Αναλυτή/Γραμμές

en: /Analyzer Mode/Bars
el: /Κατάσταση Αναλυτή/Μπάρες

en: /Analyzer Mode/Peaks
el: /Κατάσταση Αναλυτή/Κορυφές

en: /Scope Mode
el: /Κατάσταση Πεδίου

en: /Scope Mode/Dot Scope
el: /Κατάσταση Πεδίου/Πεδίο Κουκίδων

en: /Scope Mode/Line Scope
el: /Κατάσταση Πεδίου/Πεδίο Γραμμών

en: /Scope Mode/Solid Scope
el: /Κατάσταση Πεδίου/Συμπαγές Πεδίο

en: /WindowShade VU Mode
el: /Κατάσταση επισκίασης VU

en: /WindowShade VU Mode/Normal
el: /Κατάσταση επισκίασης VU/Κανονικό

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
el: /Κατάσταση επισκίασης VU/Ομαλό

en: /Refresh Rate
el: /Ρυθμός Ανανέωσης

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
el: /Ρυθμός Ανανέωσης/Πλήρης (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
el: /Ρυθμός Ανανέωσης/Μισός (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
el: /Ρυθμός Ανανέωσης/Τέταρτο (~13 fps)

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
el: /Ρυθμός Ανανέωσης/Όγδοο (~6 fps)

en: /Analyzer Falloff
el: /Μείωση Αναλυτή

en: /Analyzer Falloff/Slowest
el: /Μείωση Αναλυτή/Αργότερη

en: /Analyzer Falloff/Slow
el: /Μείωση Αναλυτή/Αργή

en: /Analyzer Falloff/Medium
el: /Μείωση Αναλυτή/Μέτρια

en: /Analyzer Falloff/Fast
el: /Μείωση Αναλυτή/Γρήγορη

en: /Analyzer Falloff/Fastest
el: /Μείωση Αναλυτή/Γρηγορότερη

en: /Peaks Falloff
el: /Μείωση Κορυφών

en: /Peaks Falloff/Slowest
el: /Μείωση Κορυφών/Αργότερη

en: /Peaks Falloff/Slow
el: /Μείωση Κορυφών/Αργή

en: /Peaks Falloff/Medium
el: /Μείωση Κορυφών/Μέτρια

en: /Peaks Falloff/Fast
el: /Μείωση Κορυφών/Γρήγορη

en: /Peaks Falloff/Fastest
el: /Μείωση Κορυφών/Γρηγορότερη

en: /Visualization plugins
el: /Οπτικά βύσματα

en: /About XMMS
el: /Σχετικά με το XMMS

en: /Play File
el: /Παίξιμο Αρχείου

en: /Play Directory
el: /Κατάλογος

en: /Play Location
el: /Παίξιμο Τοποθεσίας

en: /View File Info
el: /Πληροφορίες Αρχείου

en: /Main Window
el: /Κύριο Παράθυρο

en: /Playlist Editor
el: /Επεξεργαστής Λίστας τραγουδιών

en: /Graphical EQ
el: /Γραφικό EQ

en: /Options
el: /Επιλογές

en: /Playback
el: /Παίξιμο

en: /Playback/Previous
el: /Παίξιμο/Προηγούμενο

en: /Playback/Play
el: /Παίξιμο/Παίξε

en: /Playback/Pause
el: /Παίξιμο/Παύση

en: /Playback/Stop
el: /Παίξιμο/Στόπ

en: /Playback/Next
el: /Παίξιμο/Επόμενο

en: /Playback/-
el: /Παίξιμο/-

note: {N_("/Playback/Stop with Fadeout"),"<Shift>V",mainwin_general_menu_callback,MAINWIN_GENERAL_STOPFADE,"<Item>"},
en: /Playback/Back 5 Seconds
el: /Παίξιμο/Πίσω 5 Δευτερ.

en: /Playback/Fwd 5 Seconds
el: /Παίξιμο/Μπρος 5 Δευτερ.

en: /Playback/Start of List
el: /Παίξιμο/Αρχή της Λίστας

en: /Playback/10 Tracks Back
el: /Παίξιμο/10 Κομμάτια Πίσω

en: /Playback/10 Tracks Fwd
el: /Παίξιμο/10 Κομμάτια Μπρος

en: /Playback/Jump to Time
el: /Παίξιμο/Μεταπήδηση στο Χρόνο

en: /Playback/Jump to File
el: /Παίξιμο/Μεταπήδηση στο Αρχείο

en: /Visualization
el: /Οπτικά εφφέ

en: /Exit
el: /Έξοδος

en: Jump to time
el: Μεταπήδης στο χρόνο

en: Jump to:
el: Μεταπήδηση στα:

en: minutes:seconds
el: λεπτά:δευτερόλεπτα

en: Track length:
el: Μήκος Κομματιού:

en: Jump
el: Μεταπήδηση

en: Jump to file
el: Μεταπήδηση στο αρχείο

en: Files
el: Αρχεία

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Select directory to add:
el: Επιλέξτε κατάλογο για πρόσθεση:

en: Enter location to play:
el: Δώστε την τοποθεσία που θέλετε να παιχθεί:

en: Couldn't open audio
el: Αδυναμία ανοίγματος του ήχου

en: Please check that:
    
    1. You have the correct output plugin selected
    2. No other programs is blocking the soundcard
    3. Your soundcard is configured properly
el: Παρακαλώ ελέγξτε ότι:
    
    1. Έχετε διαλέξει το σωστό βύσμα εξόδου
    2. Η κάρτα ήχου δεν χρησιμοποιείται από άλλα προγράμματα
    3. Η κάρτα ήχου είναι σωστά εγκατεστημένη και ρυθμισμένη

en: Usage: xmms [options] [files] ...
    
    Options:
    --------
el: Σύνταξη: xmms [επιλογές] [αρχεία] ...
    
    Επιλογές:
    --------

note: -h, --help switch
en: Display this text and exit.
el: Εμφάνιση αυτού του κειμένου και έξοδος.

note: -n, --session switch
en: Select XMMS session (Default: 0)
el: Επιλογή XMMS session (Εξ ορισμού: 0)

note: -r, --rew switch
en: Skip backwards in playlist
el: Παράλειψη λίστας προς τα πίσω

note: -p, --play switch
en: Start playing current playlist
el: Εκκίνηση παιξίματος τρέχουσας λίστας

note: -u, --pause switch
en: Pause current song
el: Παύση τρέχοντος τραγουδιού

note: -s, --stop switch
en: Stop current song
el: Σταμάτημα τρέχοντος τραγουδιού

note: -t, --play-pause switch
en: Pause if playing, play otherwise
el: Παύση αν παίζει, παίξιμο σε αντίθετη περίπτωση

note: -f, --fwd switch
en: Skip forward in playlist
el: Παράλειψη λίστας προς τα εμπρός

note: -e, --enqueue switch
en: Don't clear the playlist
el: Όχι καθαρισμός της λίστας

note: -m, --show-main-window switch
en: Show the main window.
el: Εμφάνιση κεντρικού παράθυρου

note: -v, --version switch
en: Print version number and exit.
el: Εμφάνιση έκδοσης και έξοδος.

en: 
    Segmentation fault
    
    You've probably found a bug in XMMS, please visit
    http://bugs.xmms.org and fill out a bug report.
el: 
    Segmentation fault
    
    Πιθανότατα να βρήκατε ένα bug στο XMMS, παρακαλώ επισκεφτείτε
    http://bugs.xmms.org και συμπληρώστε μιά αναφορά bug.

en: Sorry, threads isn't supported on your platform.
    
    If you're on a libc5 based linux system and installed GLIB & GTK+ before you
    installed LinuxThreads you need to recompile GLIB & GTK+
el: Λυπάμαι, τα threads δεν υποστηρίζονται στην πλατφόρμα σας.
    
    Αν είστε σε ένα libc5 βασισμένο linux σύστημα και είχατε εγκαταστήσει τα GLIB & GTK+ πρίν να
    εγκαταστήσετε τα LinuxThreads, τότε χρειάζετε να κάνετε recompile τα GLIB & GTK+

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) doesn't work with XMMS.
    Please use GTK+ %s or newer.
el: Λυπάμαι, η GTK+ έκδοση σας (%d.%d.%d) δεν δουλεύει με το XMMS.
    Παρακαλώ χρησιμοποιείστε GTK+ %s ή νεότερη.

en: /Sort List
el: /Ταξινόμηση Λίστας

en: /Sort List/By Title
el: /Ταξινόμηση Λίστας/Με τον Τίτλο

en: /Sort List/By Filename
el: /Ταξινόμηση Λίστας/Με το όνομα αρχείου

en: /Sort List/By Path + Filename
el: /Ταξινόμηση Λίστας/Με το μονοπάτι + όνομα αρχείου

en: /Sort List/By Date
el: /Ταξινόμηση Λίστας/Με την Ημερομηνία

en: /Sort Selection
el: /Ταξινόμηση Επιλογής

en: /Sort Selection/By Title
el: /Ταξινόμηση Επιλογής/Με τον Τίτλο

en: /Sort Selection/By Filename
el: /Ταξινόμηση Επιλογής/Με το όνομα αρχείου

en: /Sort Selection/By Path + Filename
el: /Ταξινόμηση Επιλογής/Με το μονοπάτι + όνομα αρχείου

en: /Sort Selection/By Date
el: /Ταξινόμηση Επιλογής/Με την Ημερομηνία

en: /Randomize List
el: /Ανακάτεμα Λίστας τραγουδιών

en: /Reverse List
el: /Αναποδογύρισμα Λίστας τραγουδιών

en: /Remove Dead Files
el: /Αφαίρεση Νεκρών Αρχείων

en: /Physically Delete Files
el: /Φυσικό Σβήσιμο Αρχείων

en: /Add
el: /Προσθήκη

en: /Add/File
el: /Προσθήκη/Αρχείο

en: /Add/Directory
el: /Προσθήκη/Κατάλογος

en: /Add/Url
el: /Προσθήκη/Url

en: /Remove
el: /Αφαίρεση

en: /Remove/Selected
el: /Αφαίρεση/Επιλεγμένων

en: /Remove/Crop
el: /Αφαίρεση/Crop

en: /Remove/All
el: /Αφαίρεση/Όλων

en: /Remove/Misc
el: /Αφαίρεση/Διάφορα

en: /Selection
el: /Επιλογή

en: /Selection/Select All
el: /Επιλογή/Επιλογή Όλων

en: /Selection/Select None
el: /Επιλογή/Επιλογή Κανενος

en: /Selection/Invert Selection
el: /Επιλογή/Αντιστροφή Επιλογής

en: /Selection/-
el: /Επιλογή/-

en: /Selection/Read Extended Info
el: /Επιλογή/Ανάγνωση έξτρα πληροφοριών

en: /Sort
el: /Ταξινόμηση

en: /Playlist
el: /Λίστα

en: /Playlist/Load List
el: /Λίστα/Φόρτωμα Λίστας

en: /Playlist/Save List
el: /Λίστα/Αποθήκευση Λίστας

en: /Playlist/New List
el: /Λίστα/Νέα Λίστα

en: Enter URL to add:
el: Δώστε την URL για πρόσθεση:

en: Load playlist
el: Φόρτωμα λίστας τραγουδιών

en: Save playlist
el: Αποθήκευση λίστας τραγουδιών

en: Failed to delete "%s": %s.
el: Αποτυχία διαγραφής "%s": %s.

en: %d of %d files successfully deleted.
el: %d από %d αρχεία διαγράφτηκαν με επιτυχία

en: XMMS: Files deleted
el: XMMS: Αρχεία διαγράφτηκαν

en: XMMS: Delete files?
el: XMMS: Σβήσιμο αρχείων;

en: Really delete %d files?
el: Θέλετε πραγματικά να σβήσετε %d αρχεία;

en: Really delete: "%s"?
el: Πραγματική διαγραφή "%s";

en: XMMS Playlist
el: Λίστα τραγουδιών XMMS

en: Realtime priority is a way for XMMS to make sure it always
    get as much CPU time as needed for decoding audio files without
    any "skips".
    
    This requires that XMMS is run with root privileges and
    may, although it's very unusal, lock up your computer.
    
    You have been warned, to activate this you need to
    restart XMMS.
el: Το Realtime priority είναι ένας τρόπος για το XMMS να σιγουρεύει ότι πάντα
    παίρνει όση CPU χρειάζεται για να αποκωδικοποιεί τα αρχεία ήχου χωρίς να
    παρουσιάζει "πηδήματα".
    
    Αυτό προϋποθέτει ότι το XMMS τρέχει με root δικαιώματα και ότι
    μπορεί, παρόλο που είναι ασύνηθες, να παγώσει το computer σας.
    
    Έχετε προειδοποιηθεί, για να το ενεργοποιήσετε αυτό θα πρέπει να
    επανεκκινήσετε το XMMS.

en: Select playlist font:
el: Επιλογή γραμματοσειράς για την λίστα τραγουδιών:

en: Select main window font:
el: Επιλογή γραμματοσειράς για τo κύριο παράθυρο:

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

note: * Input plugins
en: Input Plugins
el: Βύσματα Εισόδου

en: Input plugins
el: Βύσματα Εισόδου

en: Configure
el: Ρύθμιση

en: Enable plugin
el: Ενεργοποίηση βύσματος

note: * Output plugin
en: Output Plugin
el: Βύσμα Εξόδου

en: Audio I/O Plugins
el: Βύσματα Ήχου Ι/Ο

note: * Effect plugins
en: Effect Plugins
el: Βύσματα Εφφέ

en: Use plugins
el: Χρήση βυσμάτων

note: * General plugins
en: General Plugins
el: Γενικά Βύσματα

en: General plugins
el: Γενικά Βύσματα

en: Effect/General Plugins
el: Εφφέ/Γενικά Βύσματα

en: Visualization Plugins
el: Βύσματα οπτικών εφφέ

en: Visualization plugins
el: Βύσματα οπτικών εφφέ

en: Read info on
el: Ανάγνωση πληροφοριών κατά

en: demand
el: απαίτηση

en: load
el: το φόρτωμα

en: Allow multiple instances
el: Πολλαπλά παράθυρα XMMS

en: Reverse file order in fileselector
el: Αντιστροφή τάξης αρχείων στον επιλογέα αρχείων

en: Always show clutterbar
el: Πάντα εμφάνιση της clutterbar

en: Convert %20 to space
el: Μετατροπή του %20 σε διάστημα

en: Save window positions
el: Αποθήκευση θέσεων παραθύρων

en: Convert underscore to space
el: Μετατροπή του underscore σε διάστημα

en: Show numbers in playlist
el: Εμφάνιση αριθμών στη λίστα τραγουδιών

en: Dim titlebar when inactive
el: Αμυδρή titlebar όταν είναι ανενεργό

en: Save playlist position
el: Αποθήκευση θέσεως λίστας τραγουδιών

en: Sort "Jump to file" alphabetical
el: Ταξινόμηση "Μεταπήδηση σε αρχείο" αλφαβητικά

en: Equalizer doublesize linked
el: Συνδεδεμένο το Equalizer διπλού μεγέθους

en: Use realtime priority when available
el: Χρήση realtime προτεραιότητας αν είναι διαθέσιμη

en: Smooth title scroll
el: Ομαλή κύληση τίτλου

en: Pause between songs for
el: Παύση μεταξύ των τραγουδιών

en: Snap windows at
el: Snap παραθύρων σε

en: Do not hide windowmanager decorations
el: Μην αποκρύπτεις τα decorations του windowmanager

en: Use '\' as a directory delimiter
el: Χρήση '\' ως οριοθέτης καταλόγων

en: Transparent playlist window
el: Διαφανές παράθυρο λίστας

en: Mouse Wheel adjusts Volume by (%)
el: Η ροδέλα του ποντικιού ρυθμίζει την ένταση με (%)

en: Read meta data from playlists
el: Ανάγνωση δεδομένων από τις λίστες

en: Use fontsets (Enable for multi-byte charset support)
el: Χρήση fontsets (Ενεργοποιείστε για multi-byte υποστήριξη charset

en: Main Window
el: Κύριο Παράθυρο

en: Use X font
el: Χρήση Χ γραμματοσειράς

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en:  (enabled)
el:  (ενεργοποιημένο)

en:  (disabled)
el:  (απενεργοποιημένο)

en: Skin selector
el: Επιλογέας Skin

en: Select random skin on play
el: Επιλογή τυχαίου skin στο παίξιμο

en: (none)
el: (κανένα)

note: I18N note: "Enqueue" here means "Add to playlist"
en: Enqueue
el: Προσθήκη στη λίστα

en: Load file(s)
el: Φόρτωμα αρχείου(ων)

en: Add selected files
el: Προσθήκη επιλεγμένων αρχείων

en: Add all files in directory
el: Προσθήκη όλων των αρχείων του καταλόγου
