xmms 1.2.5 - en to nn translation catalogue (653 entries)

en: Echo Plugin %s
nn: Ekkotilkopling %s

en: Echo Plugin
    By Johan Levin 1999.
    
    Surround echo by Carl van Schaik 1999
nn: Ekkotilkopling
    
    av Johan Levin 1999.
    
    Kringsettingsekko av Carl van Schaik 1999

en: About Echo Plugin
nn: Om Ekkotilkopling

en: Configure Echo
nn: Konfigurerar Ekko

en: Delay: (ms)
nn: Forseinking: (ms)

en: Feedback: (%)
nn: Tilbakemelding: (%)

en: Volume: (%)
nn: Lydstyrke: (%)

en: Surround echo
nn: Kringsettingsekko

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Apply
nn: Bruk

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin 1999.
nn: Tilkopling for ekstra stereo
    
    av Johan Levin 1999.

en: Extra Stereo Plugin %s
nn: Ekstra Stereo tilkopling %s

en: About Extra Stereo Plugin
nn: Om tilkopling for ekstra stereo

en: Configure Extra Stereo
nn: Konfigurerar ekstra-stereo

en: Effect intensity:
nn: Effektintensitet:

en: About Voice Removal Plugin
nn: Om Stemmefjernartilkopling

en: XMMS Voice Removal Plugin
    
    A simple voice removal plugin by Anders Carlsson <andersca@gnu.org>
nn: Stemmefjernartilkopling for XMMS
    
    Ei enkel tilkopling for fjerning av stemmer av Anders Carlsson <andersca@gnu.org>

en: Voice removal plugin %s
nn: Stemmefjerningstilkopling %s

en: About
nn: Om

en: XMMS IRman Plugin:
nn: XMMS tilkopling for IRman:

en: Created by Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Control XMMS with your TV / VCR / Stereo remote 
    IRman page - http://www.evation.com/irman/
nn: Laga av Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Kontroller XMMS med tv-,video eller stereo-fjernkontrollen 
    IRman-heimeside - http://www.evation.com/irman/

en: Play
nn: Spel

en: Stop
nn: Stopp

en: Prev
nn: Forrige

en: Next
nn: Neste

en: Vol +
nn: Lyd +

en: Seek -5s
nn: Hopp -5s

en: Seek +5s
nn: Hopp +5s

en: Vol -
nn: Lyd -

en: Shuffle
nn: Vilkårleg

en: Repeat
nn: Repeter

en: Playlist
nn: Speleliste

en: `%s' Button Setup
nn: Knappeoppsett til %s

en: Enter code or use remote
nn: Tast inn kode eller bruk fjernkontroll

en: XMMS IRman Configuration
nn: XMMS IRman konfigurasjon

en: Device:
nn: Eining:

en: Device:
nn: Eining:

en: IR code length:
nn: IR-kodelengde:

en: Controls:
nn: Styring:

en: Playlists:
nn: Speleliste:

en: General
nn: Allment

en: IRman Control %s
nn: IRman-kontroll %s

en: unable to open port `%s' (%s)
nn: kan ikkje opne port «%s» (%s)

en: About Joystick Driver
nn: Om styrepinne-styreprogram

en: Joystick Control Plugin
    
    Created by Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
    http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
    5+ button support by Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
    Control XMMS with one or two joysticks.
nn: Styrepinnetilkoling
    
     av Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
     http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
     støtte for 5+ knappar av Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
     Kontroller XMMS ved hjelp av ein eller to styrepinnar.

en: Play/Pause
nn: Spel/pause

en: Next Track
nn: Neste spor

en: Prev Track
nn: Forrige spor

en: Fwd 5 tracks
nn: 5 spor framover

en: Back 5 tracks
nn: 5 spor bakover

en: Volume Up
nn: Auk lydstyrke

en: Volume Down
nn: Minsk lydstyrke

en: Forward 5s
nn: 5s framover

en: Rewind 5s
nn: 5s bakover

en: Alternate
nn: Alternativ

en: Nothing
nn: Ingenting

en: XMMS Joystick Configuration
nn: XMMS styrepinne-konfigurasjon

note: --------------------------------------------------
en: Devices:
nn: Einingar:

note: ------------------------------
en: Joystick 1:
nn: Styrepinne 1:

note: ------------------------------
en: Joystick 2:
nn: Styrepinne 2:

note: ------------------------------
en: Sensitivity (10-32767):
nn: Sensitivitet (10-32767):

note: --------------------------------------------------
en: Directionals:
nn: Retningar

note: --------------------------------------------------
en: Directionals (alternate):
nn: Retningar (alternativ)

note: --------------------------------------------------
en: Buttons:
nn: Knappar:

en: Button %d:
nn: Knapp %d:

en: Joystick Control %s
nn: Styrepinnekontroll %s

en: Joystick Control
nn: Styrepinnekontroll

en: 
    Joystick Control: error reading
nn: 
    Styrepinnekontroll: feil ved lesing

en: Song Change %s
nn: Songskifte %s

en: Song Change Configuration
nn: Songskifte-oppsett

en: Song change
nn: Songskifte

en: Playlist end
nn: Speleliste-slutt

en: Shell-command to run when xmms changes song.  It can optionally include the string %%s which will be replaced by the new song title.
nn: Skal-kommando som skal køyrast når XMMS skiftar til ny song.  Denne kommandoen kan også inkludere strengen %%s som vil bli bytt ut med tittelen til songen.

en: Command:
nn: Kommando:

en: Shell-command to run when xmms reaches the end of the playlist.
nn: Skal-kommando som skal køyrast når XMMS når slutten av ei speleliste.

en: CD Audio Player %s
nn: CD-spelar %s

en: CD Audio Track %02u
nn: CD-spor %02u

en: Warning
nn: Åtvaring

en: The SHA-1 hash function failed to properly
    generate a test key.  As such, Xmms will
    not be able to contact a CD Index server.
nn: SHA-1 hashfunksjonen klarte ikkje å
    generere ein testnøkkel. pga. dette vil ikkje Xmms
    kunne kontakte ein CD-indekstenar.

en: (unknown)
nn: (ukjent)

en: CD Audio Player Configuration
nn: CD-spelar oppsett

en: Directory:
nn: Katalog:

note: * Volume config
en: Volume setting:
nn: Lydstyrkeinnstilling:

en: OSS Mixer
nn: OSS-miksar

en: CDROM drive
nn: CDROM-spelar

en: Device
nn: Eining

en: Use CDDB
nn: Bruk CDDB

en: Get server list
nn: Hent tenarliste

en: Show network window
nn: Vis nettverksvindauge

en: CDDB server:
nn: CDDB-tenar

note: * CDindex
en: CD Index:
nn: CD-Indeks:

en: Use CD Index
nn: Bruk CD-Indeks

en: CD Index server:
nn: Indekstenar for CD:

note: * Track names
en: Track names:
nn: Spornamn:

en: Override generic titles
nn: Overstyr standardtitlane

en: Name format:
nn: Namneformat:

en: CD Info
nn: CD-info

en: Huffman decode error.
nn: Huffman dekodingsfeil.

en: Id Software .cin player %s
nn: Id Software .cin spelar %s

en: Error opening audio for idcin.
nn: Feil ved opning av audio for idcin.

en: IDCin Play
nn: IDCin spel

en: About mikmod plugin
nn: Om Mikmod-tilkopling

en: Mikmod Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Ported to xmms by J. Nick Koston
nn: Mikmod-tilkopling
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Tilpassa til XMMS av J. Nick Koston

en: MikMod Player %s
nn: MikMod-spelar %s

en: Couldn't load mod
nn: Kunne ikkje laste modul

en: MikMod Configuration
nn: Mikmod-konfigurasjon

en: Resolution:
nn: Oppløysing:

en: Channels:
nn: Kanalar:

en: Down sample:
nn: Reduser utval:

en: Look for hidden patterns in modules
nn: Sjå etter gøymte spor i modulane

en: Use surround mixing
nn: Bruk kringsettings-miksing

en: Force volume fade at the end of the module
nn: Juster alltid ned lydstyrken ved slutten av ein modul

en: Use interpolation
nn: Bruk interpolasjon

en: Default panning separation
nn: Standard balansefordeling

en: Quality
nn: Kvalitet

en: Options
nn: Val

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
nn: Vel katalog for å lagre MPEG-straumane:

en: MPG123 Configuration
nn: MPG123-konfigurasjon

en: Stereo (if available)
nn: Stereo (dersom tilgjengelig)

en: Decoder:
nn: Dekoder:

en: Enable Automatic detection
nn: Slå på automatisk oppdaging

en: use 3DNow! optimized decoder
nn: bruk 3DNow! optimalisert dekoder

en: use FPU decoder
nn: bruk FPU-dekoder

en: Detect files by content (instead of file extention)
nn: Kjenn att filer på innhaldet (istaden for filnamnet)

en: Decoder
nn: Dekoder

en: Buffering:
nn: Buffring:

en: Buffer size (kb):
nn: Bufferstorleik (kB):

en: Pre-buffer (percent):
nn: Før-buffer (prosent):

en: Use proxy
nn: Bruk proxy

en: Host:
nn: Vert:

en: Use authentication
nn: Bruk autentisering

en: Username:
nn: Brukarnamn:

en: Password:
nn: Passord:

note: * Save to disk config.
en: Save stream to disk:
nn: Lagre straum på disk:

en: Save stream to disk
nn: Lagre straum til disk

en: Path:
nn: Stig:

en: Browse
nn: Bla gjennom

en: Enable SHOUT/Icecast title streaming
nn: Slå på titlar på SHOUT/Icecast straumar

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
nn: Slå på Icecast metadata UDP-kanal

en: Streaming
nn: Strøymande

en: ID3 Tags:
nn: ID3-merker:

en: Disable ID3V2 tags
nn: Slå av ID3V2-merker

en: ID3 format:
nn: ID3-format:

note: * Title page
en: Title
nn: Tittel

en: File Info
nn: Filinfo

en: Couldn't write tag!
nn: Klatre oppdatere merke!

en: Couldn't remove tag!
nn: Kunne ikkje fjerne merke!

en: No tag to remove!
nn: Det er ingen merke som kan fjernast!

en: Joint stereo
nn: Samkøyrt Stereo

en: Dual channel
nn: Dobbelkanal

en: Single channel
nn: Enkelkanal

en: Bitrate: %d kb/s
nn: Bitrate: %d kB/s

en: Samplerate: %ld Hz
nn: Utvalsrate: %ld Hz

en: None
nn: Ingen

en: No
nn: Nei

en: Yes
nn: Ja

en: Filename:
nn: Filnamn:

en: ID3 Tag:
nn: ID3-merke:

en: Title:
nn: Tittel:

en: Comment:
nn: Merknad:

en: Year:
nn: År:

en: Track number:
nn: Spornummer:

en: Genre:
nn: Sjanger:

en: Save
nn: Lagre

en: Remove ID3
nn: Fjern ID3

en: MPEG Info:
nn: MPEG-info:

en: File Info - %s
nn: Filinfo - %s

en: Bitrate: Variable,
    avg. bitrate: %d kb/s
nn: Bitrate: Variabel,
    Gjennomsnitt: %d kB/s

en: %s
    Error protection: %s
    Copyright: %s
    Original: %s
    Emphasis: %s
nn: %s
    Feilkorreksjon: %s
    Opphavsrett: %s
    Original: %s
    Med trykk på: %s

en: %d frames
    Filesize: %lu B
nn: %d rammer
    Filstorleik: %lu B

en: Error
nn: Feil

en: LOOKING UP %s
nn: LEITAR ETTER %s

en: Couldn't look up host %s
nn: Kunne ikkje finne vert %s

en: CONNECTING TO %s:%d
nn: KOPLAR TIL %s:%d

en: Couldn't connect to host %s
nn: Kunne ikkje kople vert %s

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
nn: TILKOPLA: VENTAR PÅ SVAR

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
nn: Kunne ikkje kople til vert %s
    Tenaren rapporterte: %s

en: PRE-BUFFERING: %dKB/%dKB
nn: PRE-BUFFRAR: %dKB/%dKB

en:  (Remix)
nn:  (Remiks)

en: Classic Rock
nn: Klassisk rock

en: Jazz
nn: Jass

en: Other
nn: Anna

en: Soundtrack
nn: Lydspor

en: Vocal
nn: Vokal

en: Classical
nn: Klassisk

en: Instrumental
nn: Instrumentell

en: Game
nn: Spel

en: Sound Clip
nn: Lydklipp

en: Noise
nn: Støy

en: Instrumental Pop
nn: Instrumentell Pop

en: Instrumental Rock
nn: Instrumentell Rock

en: Ethnic
nn: Etnisk

en: Gothic
nn: Gotisk

en: Techno-Industrial
nn: Industriell Techno

en: Electronic
nn: Elektronisk

en: Comedy
nn: Komedie

en: Cult
nn: Kult

en: Top 40
nn: Topp 40

en: Christian Rap
nn: Kristenrap

en: Native American
nn: Innføydd amerikansk

en: Cabaret
nn: Kabarét

en: Psychedelic
nn: Psykedelisk

en: Acid Punk
nn: Acid punk

en: Acid Jazz
nn: Acid jazz

en: Musical
nn: Musikal

en: Latin
nn: Latinsk

en: Celtic
nn: Keltisk

en: Gothic Rock
nn: Gotisk Rock

en: Progressive Rock
nn: Progressiv Rock

en: Psychedelic Rock
nn: Psyskedelisk rock

en: Symphonic Rock
nn: Symfonisk rock

en: Big Band
nn: Storband

en: Chorus
nn: Kor

en: Acoustic
nn: Akustisk

en: Humour
nn: Humor

en: Speech
nn: Tale

en: Chamber Music
nn: Kammermusikk

en: Sonata
nn: Sonater

en: Symphony
nn: Symfoni

en: Booty Bass
nn: Booty bass

en: Ballad
nn: Ballade

en: Rhythmic Soul
nn: Rytmisk Soul

en: Duet
nn: Duett

en: Punk Rock
nn: Pønk Rock

en: Drum Solo
nn: Trommesolo

en: A Cappella
nn: A cappella

en: BritPop
nn: Britpop

en: Christian Gangsta Rap
nn: Kristen Gangsta Rap

en: Black Metal
nn: Black metal

en: Christian Rock
nn: Kristenrock

en: About MPEG Layer 1/2/3 plugin
nn: Om MPEG lag-1/2/3 tilkopling

en: mpg123 decoding engine by Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin by The XMMS team
nn: mpg123 dekoding motor av Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Tilleggsmodul av XMMS-laget

en: MPEG Layer 1/2/3 Player %s
nn: MPEG Layer 1/2/3 spelar %s

en: About Tone Generator
nn: Om tonegenerator

en: Sinus tone generator by Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000Hz tone and a 2005Hz tone
nn: Sinus tonegenerator av Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Endra av Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    For å bruke denne, legg til ein URL: tone://frekvens1;frekvens2;frekvens3;...
    t.d. tone://2000;2005 for å spele ein 2000Hz og ein 2005Hz tone

en: Tone Generator:
nn: Tonegenerator:

en: Tone Generator %s
nn: Tonegenerator %s

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
nn: Vel katalog for lagring av Ogg Vorbis-straumane:

en: Ogg Vorbis Configuration
nn: Ogg Vorbis-konfigurasjon

note: Title config..
en: Ogg Vorbis Tags:
nn: Ogg Vorbis-merke:

en: Title format:
nn: Namneformat:

en: An error occured:
    %s
nn: Det oppstod ein feil:
    %s

en: Error!
nn: Feil!

en: Failed to modify tag
nn: Kunne ikkje endre merke

en: Ogg Vorbis Tag:
nn: Ogg Vorbis-merke:

en: Date:
nn: Dato:

en: Description:
nn: Skildring:

en: Location:
nn: Stad:

en: Version:
nn: Versjon:

en: ISRC number:
nn: ISRC-nummer:

en: Organization:
nn: Organisasjon:

en: Copyright:
nn: Opphavsrett:

en: Remove Tag
nn: Fjern ID3-merke

en: Ogg Vorbis Info:
nn: Ogg Vorbis-informasjon:

en: Nominal bitrate: %d kbps
nn: Nominell bitrate: %d kb/s

en: Samplerate: %d Hz
nn: Prøverate: %d Hz

en: Channels: %d
nn: Kanalar: %d

en: Length: %d:%.2d
nn: Lengde: %d:%.2d

en: File size: %d B
nn: Filstorleik: %d B

en: Ogg Vorbis Player %s
nn: Ogg Vorbis-spelar %s

en: About Ogg Vorbis Plugin
nn: Om Ogg Vorbis-tilkopling

en: Ogg Vorbis Plugin by Xiphophorus
    
    Original code by
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions from
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    
    Visit Xiphophorus at http://www.xiph.org/
nn: Ogg Vorbis-tilkopling av Xiphophorus
    
    Original kode av
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Med hjelp frå
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    
    Sjå innom Xiphophorus på http://www.xiph.org/

en: Wave Player %s
nn: Bølgefil-spelar %s

en: OSS Driver %s
nn: OSS styreprogram %s

en: About OSS Driver
nn: Om styreprogrammet for OSS

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
nn: XMMS OSS-styreprogram
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: Default (%s)
nn: Standardval (%s)

en: Default
nn: Forvald

en: OSS Driver configuration
nn: OSS-styreprogram-konfigurasjon

en: Audio device:
nn: Audio-eining:

en: Use alternate device:
nn: Bruk alternativ einheit:

en: Mixer device:
nn: Miksar-eining:

en: Devices
nn: Einingar

en: Buffer size (ms):
nn: Bufferstorleik (ms):

en: Buffering
nn: Buffring

en: Mixer Settings:
nn: Miksar-innstillingar:

en: Volume controls Master not PCM
nn: Lydstyrke kontrollerar Master, ikkje PCM

en: Mixer
nn: Miksar

en: Disk Writer Plugin %s
nn: Diskskrivartilkopling %s

en: You cannot use the Disk Writer plugin
    when you're running in realtime mode.
nn: Diskskrivartilkopling kan ikkje brukast
    ved køyring i sanntid-modus.

en: Select the directory where you want to store the output files:
nn: Vel katalogen der du ønskar å lagre utdata-filene:

en: Disk Writer Configuration
nn: Diskskrivar-konfigurasjon

en: About ESounD Plugin
nn: Om ESounD-tilkopling

en: XMMS ESounD Plugin
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
nn: XMMS ESounD-tilkopling
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: ESD Plugin configuration
nn: ESD-tilkopling-konfigurasjon

en: Use remote host
nn: Bruk fjernvert

en: Volume controls OSS mixer
nn: Lydstyrke kontrollerar OSS-miksar

en: Server
nn: Tenar

en: eSound Output Plugin %s
nn: eSound utmatingstilkopling %s

en: Solaris audio plugin %s
nn: Solaris lydtilkopling %s

en: About Solaris Audio Driver
nn: Om Solaris-tilkopling

en: XMMS Solaris Audio Driver
    
    Written by John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    with help from many contributors.
nn: XMMS Solaris lydstyreprogram
    
    Skriven av John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    med hjelp frå mange andre.

en: Default - %s
nn: Standardval - %s

en: Soundcard #%d - %s
nn: Lydkort nr. %d - %s

en: Configure Solaris driver
nn: Konfigurer Solaris-plugin

en: Always use AUDIODEV environment variable
nn: Bruk alltid AUDIODEV miljø-variabel

en: Output ports:
nn: Utdata-portar:

en: Line out
nn: Linje ut

en: Headphones
nn: Hovudtelefonar

en: Internal speaker
nn: Intern høgtalar

en: Blur Scope %s
nn: Slørete skop %s

en: Blur scope
nn: Slørete skop

en: Color Entry
nn: Fargeinngang

en: Options:
nn: Val:

en: OpenGL Spectrum configuration
nn: Spektrumkonfigurasjon for OpenGL

en: 3DFX Fullscreen mode
nn: 3DFX fullskjerm-modus

en: OpenGL Spectrum analyzer
nn: Spektrumanalyse for OpenGL

en: OpenGL Spectrum analyzer %s
nn: OpenGL spektrumanalyse %s

en: Simple spectrum analyzer %s
nn: Enkel spekteranalyse %s

en: Spectrum analyzer
nn: Spektrumanalyse

en: xmms applet
nn: XMMS-applet

en: Copyright (C) Anders Carlsson 1999), Hiroshi Takekawa 2001
nn: Opphavsrett © Anders Carlsson 1999, Hiroshi Takekawa 2001

en: A simple xmms gnome panel applet by Anders Carlsson.
    Some code is from wmxmms by Mikael Alm.
    Tooltip support by Hiroshi Takekawa.
nn: Ein enkel XMMS Gnome-applet av Anders Carlsson.
    Ein del kode henta fra wmxmms av Mikael Alm.
    Verktytips-støtte av Hiroshi Takekawa.

en: About...
nn: Om ...

en: Performer/Artist
nn: Utøvar/Artist

en: Genre
nn: Sjanger

en: File name
nn: Filnamn

en: File path
nn: Filstig

en: File extension
nn: Filending

en: Track name
nn: Songnamn

en: Track number
nn: Sangnummer

en: Date
nn: Dato

en: Year
nn: År

en: Comment
nn: Merknad

en: %s: option `%s' is ambiguous
nn: %s: valet «%s» er fleirtydig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
nn: %s: valet «--%s» tillet ikkje argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
nn: %s: valet «%c%s» tillet ikkje argument

en: %s: option `%s' requires an argument
nn: %s: valet «%s» treng eit argument

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
nn: %s: ukjent val «--%s»

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
nn: %s: ukjent val «%c%s»

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
nn: %s: ulovleg val -- %c

en: %s: invalid option -- %c
nn: %s: ugyldig val -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
nn: %s: valet treng eit argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
nn: %s: valet «-W %s» er fleirtydig

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
nn: %s: valet «-W %s» kan ikkje ha argument

en: ERROR: Couldn't find %s
nn: FEIL: Klarte ikkje å finne %s

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
    --------
    
    -h, --help		Display this text and exit.
    -g, --geometry		Set the geometry (for example +20+20)
    -s, --session		Set the xmms session to use (Default: 0)
    -c, --command		Command to launch xmms (Default: xmms)
    -i, --icon		Set the icon to use when xmms is not running
    -n, --single		Only a single click is needed to start xmms
    -t, --title		Display song title when mouse is in window
    -v, --version		Display version information and exit
nn: Bruk: %s [val]
    
    Val:
    --------
    
    -h, --help		Vis denne teksta og avslutt
    -g, --geometry		Set geometri (t.d. +20+20)
    -s, --session		Velg XMMS-økt (Standardval: 0)
    -c, --command		Kommando for å starte xmms (Standardval: xmms)
    -i, --icon		Velg ikon som skal brukast når XMMS ikkje køyrer
    -n, --single		Kun eit enkelt klikk trengst for å starte XMMS
    -t, --title		Vis songtittel når muspeikaren er over vindauget
    -v, --version		Vis versjonsinfo og avslutt

en: Main Programming:
nn: Hovudprogrammering:

en: Additional Programming:
nn: Anna programmering:

en: With Additional Help:
nn: Med hjelp av:

en: Anders Carlsson (effect plugins)
nn: Anders Carlsson (effekt-tilkopling)

en: Chun-Chung Chen (xfont patch)
nn: Chun-Chung Chen (xfont bot)

en: Tim Ferguson (joystick plugin)
nn: Tim Ferguson (styrepinne-tilkopling)

en: Eric L. Hernes (FreeBSD patches)
nn: Eric L. Hernes (FreeBSD bøter)

en: Michael Hipp and others (MPG123 engine)
nn: Michael Hipp og andre (MPG123-maskin)

note: for languages that can't display 'a diaeresis' (ä) replace it with "ae"
en: Olle Hällnäs (compiling fixes)
nn: Olle Hällnäs (kompileringsendringar)

en: J. Nick Koston (MikMod plugin)
nn: J. Nick Koston (MikMod-tilkopling)

en: Johan Levin (echo + stereo plugin)
nn: Johan Levin (ekko- og stereo-tilkopling)

en: John Riddoch (Solaris plugin)
nn: John Riddoch (Solaris-tilkopling)

en: Carl van Schaik (pro logic plugin)
nn: Carl van Schaik (prologic-tilkopling)

en: Charles Sielski (irman plugin)
nn: Charles Sielski (irman-tilkopling)

en: Ryan Weaver (RPMs among other things)
nn: Ryan Weaver (RPMar og andre ting)

en: Homepage and Graphics:
nn: Heimeside og grafikk:

en: Support and Docs:
nn: Brukarstøtte og dokumementasjon:

en: Basque:
nn: Baskisk:

en: Brazilian Portuguese:
nn: Brasiliansk-portugisisk:

en: Bulgarian:
nn: Bulgarsk:

en: Catalan:
nn: Katalansk:

en: Chinese:
nn: Kinesisk:

en: Croatian:
nn: Kroatisk:

en: Czech:
nn: Tsjekkisk:

en: Danish:
nn: Dansk:

en: Dutch:
nn: Nederlandsk:

en: German:
nn: Tysk:

en: Greek:
nn: Gresk:

en: French:
nn: Fransk:

en: Galician:
nn: Galisisk:

en: Hungarian:
nn: Ungarsk:

en: Indonesian:
nn: Indonesisk:

en: Irish:
nn: Irsk:

en: Italian:
nn: Italiensk:

en: Japanese:
nn: Japansk:

en: Korean:
nn: Koreansk:

en: Lithuanian:
nn: Litauisk:

en: Latvian:
nn: Latvisk:

en: Norwegian:
nn: Norsk:

en: Polish:
nn: Polsk:

en: Portuguese:
nn: Portugisisk:

en: Romanian:
nn: Rumensk:

en: Russian:
nn: Russisk:

en: Serbian:
nn: Serbisk:

en: Slovak:
nn: Slovakisk:

en: Spanish:
nn: Spansk:

en: Swedish:
nn: Svensk:

en: Turkish:
nn: Tyrkisk:

en: Ukrainian:
nn: Ukrainsk:

en: Vietnamese:
nn: Vietnamesisk:

en: Walloon:
nn: Vallonsk:

en: About XMMS
nn: Om XMMS

en: XMMS %s - Cross platform multimedia player
nn: XMMS %s - Multiplatform multimediaspelar

en: Copyright (C) 1997-2002 4front Technologies
nn: Opphavsrett © 1997-2002 4front Technologies

en: Credits
nn: Takk

en: Translators
nn: Omsetjarar

note: * This is ugly. * Change the Cancel buttons caption to Close.
en: Close
nn: Lukk

en: /Load
nn: /Last inn

en: /Load/Preset
nn: /Last inn/Førehandsval

en: /Load/Auto-load preset
nn: /Last inn/Auto-førehandsval

en: /Load/Default
nn: /Last inn/Standardverdiar

en: /Load/-
nn: /Last inn/-

en: /Load/Zero
nn: /Last inn/Nullar

en: /Load/From file
nn: /Last inn/Frå fil

en: /Load/From WinAMP EQF file
nn: /Last inn/Frå WinAMP EQF-fil

en: /Import
nn: /Importér

en: /Import/WinAMP Presets
nn: /Importér/WinAMP førehandsval

en: /Save
nn: /Lagre

en: /Save/Preset
nn: /Lagre/Førehandsval

en: /Save/Auto-load preset
nn: /Lagre/Auto-førehandsval

en: /Save/Default
nn: /Lagre/Standardverdiar

en: /Save/-
nn: /Lagre/-

en: /Save/To file
nn: /Lagre/Til fil

en: /Save/To WinAMP EQF file
nn: /Lagre/Til WinAMP EQF-fil

en: /Delete
nn: /Slett

en: /Delete/Preset
nn: /Slett/Førehandsval

en: /Delete/Auto-load preset
nn: /Slett/Auto-førehandsval

en: /Configure Equalizer
nn: /Konfigurerar frekvensutjamnar

en: XMMS Equalizer
nn: Lydkontroll for XMMS

en: Presets
nn: Førehandsdefinerte

en: Load preset
nn: Last inn førehandsval

en: Load auto-preset
nn: Last inn auto-førehandsval

en: Load equalizer preset
nn: Last inn førehandsval for lydkontroll

en: Import equalizer presets
nn: Importér førehandsval for lydkontroll

en: Save preset
nn: Lagre førehandsval for lydkontroll

en: Save auto-preset
nn: Lagre auto-førehandsval

en: Save equalizer preset
nn: Lagre førehandsval for lydkontroll

en: Delete preset
nn: Slett førehandsval

en: Delete
nn: Slett

en: Delete auto-preset
nn: Slett auto-førehandsval

en: Configure Equalizer
nn: Konfigurer lydkontroll

en: Directory preset file:
nn: Katalog for førehandsval fil:

en: File preset extension:
nn: Førehandsval filutviding:

en: If "Auto" is enabled on the equalizer, xmms will try to load equalizer presets like this:
    1: Look for a preset file in the directory of the file we are about to play.
    2: Look for a directory preset file in the same directory.
    3: Look for a preset saved with the "auto-load" feature
    4: Finally, try to load the "default" preset
nn: Dersom "Auto" er slått på frekvensutjamnaren, vil xmms prøve å laste førehandsval for lydkontroll på denne måten:
    1: Sjå etter ei førehandsvalfil i katalogen til fila som vi skal til å spele.
    2: Sjå etter ein katalog førehandsett fil i den same katalogen.
    3: Sjå etter eit førehandsval med "auto-load" valet
    4: Til slutt, prøv å laste førehandsvalet "standardvalg"

en: /Preferences
nn: /Innstillingar

en: /Skin Browser
nn: /Ham-søkar

en: /Reload skin
nn: /Last ham på nytt

en: /Repeat
nn: /Ta opp att

en: /Shuffle
nn: /Stokk

en: /No Playlist Advance
nn: /Ikkje gå vidare i spelelista

en: /Time Elapsed
nn: /Spelt tid

en: /Time Remaining
nn: /Tid att

en: /Always On Top
nn: /Alltid i framgrunnen

en: /Sticky
nn: /Klistra

en: /WindowShade Mode
nn: /WindowShade-modus

en: /Playlist WindowShade Mode
nn: /Speleliste i WindowShade-modus

en: /Equalizer WindowShade Mode
nn: /Lydkontroll i WindowShade-modus

en: /DoubleSize
nn: /Dobbel storleik

en: /Easy Move
nn: /Enkel vindaugeflytting

en: /File Info
nn: /Filinfo

en: /Jump To File
nn: /Hopp til fil

en: /Jump To Time
nn: /Hopp til tidspunkt

en: /Autoscroll Songname
nn: /Autosrulling av sangnavn

en: /Visualization Mode
nn: /Visualiseringsmodus

en: /Visualization Mode/Analyzer
nn: /Visualiseringsmodus/Analysator

en: /Visualization Mode/Scope
nn: /Visualiseringsmodus/Skop

en: /Visualization Mode/Off
nn: /Visualiseringsmodus/Av

en: /Analyzer Mode
nn: /Analysemodus

en: /Analyzer Mode/Normal
nn: /Analysemodus/Normal

en: /Analyzer Mode/Fire
nn: /Analysemodus/Eld

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
nn: /Analysemodus/Loddrette linjer

en: /Analyzer Mode/-
nn: /Analysemodus/-

en: /Analyzer Mode/Lines
nn: /Analysemodus/Linjer

en: /Analyzer Mode/Bars
nn: /Analysemodus/Stolpar

en: /Analyzer Mode/Peaks
nn: /Analysemodus/Toppar

en: /Scope Mode
nn: /Skopmodus

en: /Scope Mode/Dot Scope
nn: /Skopmodus/Punkt-skop

en: /Scope Mode/Line Scope
nn: /Skopmodus/Linje-skop

en: /Scope Mode/Solid Scope
nn: /Skopmodus/Massivt-skop

en: /WindowShade VU Mode
nn: /WindowShade VU-modus

en: /WindowShade VU Mode/Normal
nn: /WindowShade VU-modus/Normal

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
nn: /WindowShade VU-modus/Glatt

en: /Refresh Rate
nn: /Oppdateringsrate

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
nn: /Oppdateringsrate/Full (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
nn: /Oppdateringsrate/Halv (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
nn: /Oppdateringsrate/Ein firededel (~13 fps)

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
nn: /Oppdateringsrate/Ein åttedel (~6 fps)

en: /Analyzer Falloff
nn: /Analyse fallsnøggleik

en: /Analyzer Falloff/Slowest
nn: /Analyse fallsnøggleik/Svært sein

en: /Analyzer Falloff/Slow
nn: /Analyse fallsnøggleik/Sein

en: /Analyzer Falloff/Medium
nn: /Analyse fallsnøggleik/Middels

en: /Analyzer Falloff/Fast
nn: /Analyse fallsnøggleik/Rask

en: /Analyzer Falloff/Fastest
nn: /Analyse fallsnøggleik/Svært rask

en: /Peaks Falloff
nn: /Toppunkt fallsnøggleik

en: /Peaks Falloff/Slowest
nn: /Toppunkt fallsnøggleik/Svært sein

en: /Peaks Falloff/Slow
nn: /Toppunkt fallsnøggleik/Langsom

en: /Peaks Falloff/Medium
nn: /Toppunkt fallsnøggleik/Middels

en: /Peaks Falloff/Fast
nn: /Toppunkt fallsnøggleik/Rask

en: /Peaks Falloff/Fastest
nn: /Toppunkt fallsnøggleik/Svært rask

en: /Visualization plugins
nn: /Visualisierings-tilkopling

en: /About XMMS
nn: /Om XMMS

en: /Play File
nn: /Spel av fil

en: /Play Directory
nn: /Spel av katalog

en: /Play Location
nn: /Spel av adresse

en: /View File Info
nn: /Vis filinfo

en: /Main Window
nn: /Hovudvindauge

en: /Playlist Editor
nn: /Speleliste-redigerar

en: /Graphical EQ
nn: /Grafisk LK

en: /Options
nn: /Val

en: /Playback
nn: /Avspeling

en: /Playback/Previous
nn: /Avspeling/Forrige

en: /Playback/Play
nn: /Avspeling/Spel

en: /Playback/Pause
nn: /Avspeling/Pause

en: /Playback/Stop
nn: /Avspeling/Stopp

en: /Playback/Next
nn: /Avspeling/Neste

en: /Playback/-
nn: /Avspeling/-

note: {N_("/Playback/Stop with Fadeout"),"<Shift>V",mainwin_general_menu_callback,MAINWIN_GENERAL_STOPFADE,"<Item>"},
en: /Playback/Back 5 Seconds
nn: /Avspeling/Tilbake 5 sekund

en: /Playback/Fwd 5 Seconds
nn: /Avspeling/Framover 5 Sekund

en: /Playback/Start of List
nn: /Avspeling/Byrjinga av lista

en: /Playback/10 Tracks Back
nn: /Avspeling/10 spor tilbake

en: /Playback/10 Tracks Fwd
nn: /Avspeling/10 spor framover

en: /Playback/Jump to Time
nn: /Avspeling/Hopp til tidspunkt

en: /Playback/Jump to File
nn: /Avspeling/Hopp til fil

en: /Visualization
nn: /Visualisering

en: /Exit
nn: /Avslutt

en: Jump to time
nn: Hopp til tidspunkt

en: Jump to:
nn: Hopp til:

en: minutes:seconds
nn: minutt:sekund

en: Track length:
nn: Songlengde:

en: Jump
nn: Hopp

en: Jump to file
nn: Hopp til fil

en: Files
nn: Filer

en: Search:
nn: Søk:

en: Select directory to add:
nn: Vel katalog som skal leggast til:

en: Enter location to play:
nn: Skriv inn adresse som skal spelast:

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
nn: HOPP TIL: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: VOLUME: %d%%
nn: LYDSTYRKE: %d%%

en: BALANCE: %d%% LEFT
nn: BALANSE: %d%% VENSTRE

en: BALANCE: CENTER
nn: BALANSE: SENTER

en: BALANCE: %d%% RIGHT
nn: BALANSE: %d%% HOEGRE

en: OPTIONS MENU
nn: VALMENY

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
nn: ALLTID I FRAMGRUNNEN: PÅ (N/A)

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
nn: ALLTID I FRAMGRUNNEN: AV (N/A)

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
nn: ALLTID I FRAMGRUNNEN: PÅ

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
nn: ALLTID I FRAMGRUNNEN: AV

en: FILE INFO BOX
nn: FILINFOBOKS

en: DISABLE DOUBLESIZE
nn: DOBBEL STORLEIK: PÅ

en: ENABLE DOUBLESIZE
nn: DOBBEL STORLEIK: AV

en: VISUALIZATION MENU
nn: VISUALISERINGSMENY

en: Couldn't open audio
nn: Klarte ikkje å opne audio

en: Please check that:
    
    1. You have the correct output plugin selected
    2. No other programs is blocking the soundcard
    3. Your soundcard is configured properly
nn: Ver vennlig å sjekk at:
    
    1. Den rette ut-tilkoplinga er vald
    2. Ingen andre program blokkerer lydkortet
    3. Lydkortet ditt er rett sett opp

en: Usage: xmms [options] [files] ...
    
    Options:
    --------
nn: Bruk: xmms [val] [filer] ...
    
    Val:
    --------

note: -h, --help switch
en: Display this text and exit.
nn: Vis denne teksta og avslutt.

note: -n, --session switch
en: Select XMMS session (Default: 0)
nn: Vel XMMS-økt (Forvald: 0)

note: -r, --rew switch
en: Skip backwards in playlist
nn: Hopp bakover i spelelista spelelista

note: -p, --play switch
en: Start playing current playlist
nn: Spel denne spelelista

note: -u, --pause switch
en: Pause current song
nn: Pause denne sangen

note: -s, --stop switch
en: Stop current song
nn: Stopp denne sangen

note: -t, --play-pause switch
en: Pause if playing, play otherwise
nn: Pause dersom ein spelar, spel viss ikkje

note: -f, --fwd switch
en: Skip forward in playlist
nn: Hopp framover i spelelista

note: -e, --enqueue switch
en: Don't clear the playlist
nn: Ikkje tøm speleliste

note: -m, --show-main-window switch
en: Show the main window.
nn: Vis hovudvindauge

note: -v, --version switch
en: Print version number and exit.
nn: Skriv ut versjonnummer og avslutt.

en: 
    Segmentation fault
    
    You've probably found a bug in XMMS, please visit
    http://bugs.xmms.org and fill out a bug report.
nn: 
    Segmenteringsfeil
    
    Du har truleg funne ein feil i XMMS, ver så venleg
    å gå til http://bugs.xmms.org og fyll ut ei
    feilmelding.

en: Sorry, threads isn't supported on your platform.
    
    If you're on a libc5 based linux system and installed GLIB & GTK+ before you
    installed LinuxThreads you need to recompile GLIB & GTK+
nn: Leitt, trådar er ikkje støtta på di maskinvare.
    
    Dersom du har eit libc5 basert Linuxsystem og installerte GLIB og GTK+ før du
    installerte LinuxThreads, så må du rekompilere GLIB og GTK+.

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) doesn't work with XMMS.
    Please use GTK+ %s or newer.
nn: Leitt, men GTK+-versjonen din (%d.%d.%d) virkar ikkje med XMMS.
    Du treng GTK+ %s eller nyare.

note: xmms.desktop comment
en: X Multimedia System
nn: X Multimedia-system

en: /Sort List
nn: /Sortér liste

en: /Sort List/By Title
nn: /Sortér liste/Etter tittel

en: /Sort List/By Filename
nn: /Sortér liste/Etter filnamn

en: /Sort List/By Path + Filename
nn: /Sortér liste/Etter filstig og filnamn

en: /Sort List/By Date
nn: /Sortér liste/Etter dato

en: /Sort Selection
nn: /Sortér utval

en: /Sort Selection/By Title
nn: /Sortér utval/Etter tittel

en: /Sort Selection/By Filename
nn: /Sortér utval/Etter filnamn

en: /Sort Selection/By Path + Filename
nn: /Sortér utval/Etter filstig og filnamn

en: /Sort Selection/By Date
nn: /Sortér utval/Etter dato

en: /Randomize List
nn: /Stokk om på lista

en: /Reverse List
nn: /Reversert liste

en: /Remove Dead Files
nn: /Fjern daude filer

en: /Physically Delete Files
nn: /Fysisk slett filer

en: /Add
nn: /Legg til

en: /Add/File
nn: /Legg til/Fil

en: /Add/Directory
nn: /Legg til/Katalog

en: /Add/Url
nn: /Legg til/Url

en: /Remove
nn: /Fjern

en: /Remove/Selected
nn: /Fjern/Valde

en: /Remove/Crop
nn: /Fjern/Ikkje-valde

en: /Remove/All
nn: /Fjern/Alle

en: /Remove/Misc
nn: /Fjern/Ymse

en: /Selection
nn: /Valde

en: /Selection/Select All
nn: /Valde/Vel alle

en: /Selection/Select None
nn: /Valde/Vel ingen

en: /Selection/Invert Selection
nn: /Valde/Inverter valde

en: /Selection/-
nn: /Valde/-

en: /Selection/Read Extended Info
nn: /Valde/Les utvida informasjon

en: /Sort
nn: /Sortér

en: /Playlist
nn: /Speleliste

en: /Playlist/Load List
nn: /Speleliste/Last

en: /Playlist/Save List
nn: /Speleliste/Lagre

en: /Playlist/New List
nn: /Speleliste/Ny

en: Enter URL to add:
nn: Skriv inn URL som skal leggjast til:

en: Load playlist
nn: Last inn speleliste

en: Save playlist
nn: Lagre speleliste

en: Failed to delete "%s": %s.
nn: Klarte ikkje å slette "%s": %s.

en: %d of %d files successfully deleted.
nn: %d av %d filer vart sletta.

en: XMMS: Files deleted
nn: XMMS: Filer sletta

en: XMMS: Delete files?
nn: XMMS: Slette filer?

en: Really delete %d files?
nn: Verkeleg slette %d filer?

en: Really delete: "%s"?
nn: Verkelig slette: "%s"?

en: XMMS Playlist
nn: Speleliste for XMMS

en: Realtime priority is a way for XMMS to make sure it always
    get as much CPU time as needed for decoding audio files without
    any "skips".
    
    This requires that XMMS is run with root privileges and
    may, although it's very unusal, lock up your computer.
    
    You have been warned, to activate this you need to
    restart XMMS.
nn: Realtime prioritet er ein måte å syte for at XMMS alltid får så
    mykje prosessortid som han treng for at avspelinga av
    lydfiler ikkje skal verte "hakkete".
    
    Dette tydar at XMMS må kjørast med rootbruker-privilegium og
    kan i meget sjeldne tilfeller låse maskinen din.
    
    Du er med dette åtvara. For å aktivere dette må du starte
    XMMS på nytt.

en: Select playlist font:
nn: Vel skrifttype for speleliste:

en: Select main window font:
nn: Velg skrifttype for hovudvindauge:

en: Preferences
nn: Brukarval

note: * Input plugins
en: Input Plugins
nn: Inn-tilkopling

en: Input plugins
nn: Inn-tilkoplingar

en: Configure
nn: Set opp

en: Enable plugin
nn: Slå på tilkopling

note: * Output plugin
en: Output Plugin
nn: Ut-tilkopling

en: Audio I/O Plugins
nn: I/U-tilkopling for lyd

note: * Effect plugins
en: Effect Plugins
nn: Effekt-tilkopling

en: Use plugins
nn: Bruk tilkopling

note: * General plugins
en: General Plugins
nn: Generelle tilkoplingar

en: General plugins
nn: Generelle tilkoplingar

en: Effect/General Plugins
nn: Effekt/generelle tilkoplingar

en: Visualization Plugins
nn: Visualiserings-tilkoplingar

en: Visualization plugins
nn: Visualiserings-tilkoplingar

en: Read info on
nn: Les songinfo

en: demand
nn: på oppmoding

en: load
nn: ved lasting

en: Allow multiple instances
nn: Tillat fleire instansar

en: Reverse file order in fileselector
nn: Reverser rekkjefølge i filveljaren

en: Always show clutterbar
nn: Vis alltid rotestolpe

en: Convert %20 to space
nn: Konverter %20 til mellomrom

en: Save window positions
nn: Lagre vindaugsposisjonar

en: Convert underscore to space
nn: Konverter understreking til mellomrom

en: Show numbers in playlist
nn: Vis nummer i spelelista

en: Dim titlebar when inactive
nn: Demp tittellinga når inaktiv

en: Save playlist position
nn: Lagre posisjon i spelelista

en: Sort "Jump to file" alphabetical
nn: Sortér "Hopp til fil" alfabetisk

en: Equalizer doublesize linked
nn: Dobbel storleik og for lydkontroll

en: Use realtime priority when available
nn: Bruk sanntidsprioritet dersom tilgjengeleg

en: Smooth title scroll
nn: Jamn tittelrulling

en: Pause between songs for
nn: Pause mellom songar i

en: Snap windows at
nn: Flytt vindauge

en: pixels
nn: pikslar

en: Do not hide windowmanager decorations
nn: Ikkje gøym vindaugshandsamar-pynten

en: Use '\' as a directory delimiter
nn: Bruk «\» som katalogskiljar

en: Transparent playlist window
nn: Gjennomsiktig spelelistevindauge

en: Mouse Wheel adjusts Volume by (%)
nn: Musehjulet justerer volumet med (%)

en: Read meta data from playlists
nn: Lese metadata frå speleliste

en: Use fontsets (Enable for multi-byte charset support)
nn: Bruk skrifttype-sett (Slå på for multi-byte teiknsettstøtte)

en: Main Window
nn: Hovudvindauge

en: Use X font
nn: Bruk X-typesnitt

en: Fonts
nn: Skrifttypar

en:  (enabled)
nn:  (innkopla)

en:  (disabled)
nn:  (fråkopla)

en: Skin selector
nn: Ham-veljar

en: Skins
nn: Hammar

en: Select random skin on play
nn: Vel tilfeldig ham ved avspeling

en: (none)
nn: (ingen)

note: I18N note: "Enqueue" here means "Add to playlist"
en: Enqueue
nn: Kø

en: Load file(s)
nn: Last fil(er)

en: Add selected files
nn: Legg til valde filer

en: Add all files in directory
nn: Legg til alle filer i katalogen
