Rodent Beta - en to fi translation catalogue (280 entries)

en: File difference and patch visualiser
fi: Tiedostojen eroavaisuuksien ja paikkausten visualisoija

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: List files only
fi: Listaa ainoastaan tiedostot

en: Extract All Files
fi: Pura kaikki tiedostot

en: Open in New Window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: Open in New Tab
fi: Avaa uudessa välilehdessä

en: Create a compressed archive with the selected objects
fi: Luo tiivistetty arkisto valituista tiedostoista

en: Create a new archive
fi: Luo uusi arkisto

en: Install
fi: Asenna

en: Uninstall
fi: Poista asennus

en: Information about the program
fi: Tietoja ohjelmasta

en: Show Information
fi: Näytä tietoja

en:  [Simulation]
fi:  [Simulointi]

en: Write CD/DVD
fi: Kirjoita CD/DVD

en: Basic rules:
    
    *  Will match any character zero or more times.
    ?  Will match any character exactly one time
    [] Match any character within the [] 
    ^  Match at beginning of string
    $  Match at end of string
fi: Perussäännöt:
    
    *=mikä tahansa merkki ei yhtään tai useita kertoja
    ?=mikä tahansa merkki tarkalleen yhden kerran

en: Reserved characters for extended regexp are
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    In  basic regular expressions the metacharacters
    ?, +, {, |, (, and ) lose their special meaning.
    
    The  period  .   matches  any  single  character.
    The caret ^ matches at the start of line.
    The dollar $ matches at the end of line.
    
    Characters within [ ] matches any single 
           character in the list.
    Characters within [^ ] matches any single
           character *not* in the list.
    Characters inside [ - ] matches a range of
           characters (ie [0-9] or [a-z]).
    
    A regular expression may be followed by one
           of several repetition operators:
    ?      The preceding item is optional and matched
           at most once.
    *      The preceding item will be matched zero
           or more times.
    +      The preceding item will be matched one or
           more times.
    {n}    The preceding item is matched exactly n times.
    {n,}   The preceding item is matched n or more times.
    {n,m}  The preceding item is matched at least n times,
           but not more than m times.
    
    To match any reserved character, precede it with \. 
    
    Two regular expressions may be joined by the logical or
           operator |.
    Two regular expressions may be concatenated.
    
    More information is available by typing "man grep"
fi: Varatut erikoismerkit laajennetuille säännöllisille lausekkeille 
    (regexp) ovat: . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    Yksinkertaisissa säännöllisissä lausekkeissa merkit:
    ?, +, {, |, (, ja ) menettävät erityismerkityksensä.
    
     . tarkoittaa mitä tahansa yhtä merkkiä.
     ^ tarkoittaa rivin alkua.
     $ tarkoittaa rivin loppua.
    
    Hakasulkujen [] sisällä olevat merkit tarkoittavat, että mikä 
         tahansa näistä merkeistä kelpaa.
    [^ ] tarkoittaa, että lueteltuja merkkejä lukuunottamatta
         kaikki merkit kelpaavat.
    [ - ] määrittää merkkialueen, jonka jokainen jäsen kelpaa.
         Esimerkiksi [0-9] tai [a-z].
    
    Säännöllistä lauseketta voi seurata toistoa osoittava merkki:
    ?     tarkoittaa, että em. lauseke saa toistua korkeintaan
          yhden kerran.
    *     lauseke voi esiintyä nolla tai useampia kertoja.
    +     lauseke voi esiintyä yhden tai useampia kertoja.
    {n}   lauseke hyväksytään täsmälleen n kertaa.
    {n,}  lauseke hyväksytään n tai useampia kertoja 
    {n,m} lauseke esiintyy vähintään n kertaa ja enintään m kertaa.
    
    Jos haluat etsiä varattua erikoismerkkiä, voit poistaa sen
    erikoismerkityksen laittamalla \ merkin eteen. Esim. \*
    
    Kaksi säännöllistä lauseketta voidaan yhdistää loogisella
           tai-operaattorilla |.
    Säännöllisiä lausekkeita voidaan kirjoittaa peräkkäin
    
    Lisäää tietoa saat komentorivillä komennoilla "man grep"
           tai "man regexp"

en: Find
fi: Etsi

en: Path
fi: Polku

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Recursive
fi: Rekursiivinen

en: Stay on single filesystem
fi: Etsi vain tästä tiedostojärjestelmästä

en: File type :
fi: Tiedostotyyppi:

en: Result limit
fi: Tulosten enimmäismäärä

en: Contains the _text
fi: Sisältää _tekstin

en: Case sensitive search
fi: Tee ero isojen ja pienten kirjainten välillä

en: Extended regexp
fi: Laajennettu säännöllinen lauseke

en: Do not look into binary files
fi: Älä etsi binaaritiedostoista

en: match :
fi: sijainti:

en: anywhere
fi: missä tahansa

en: whole words
fi: kokonaisia sanoja

en: whole lines
fi: kokonaisia rivejä

en: no match
fi: ei esiinny

en: Apply
fi: Käytä

en: Close
fi: Sulje

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Regular
fi: Tavallinen

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Symbolic link
fi: Symbolinen linkki

en: Socket
fi: Verkkovastake

en: Block device
fi: Lohkolaite

en: Character device
fi: Merkkilaite

en: FIFO
fi: FIFO-jono

en: Select Files...
fi: Valitse tiedostot...

en: Select folder to search in
fi: Valitse kansio, johon haku kohdistetaan

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Mount Point
fi: Liitospiste

en: Mount point:
fi: Liitospiste:

en: Partition
fi: Osio

en: Partition type:
fi: Osiotyyppi:

en: Failed to execute the mount command
fi: Komentoa mount ei voitu suorittaa

en: address already in use
fi: osoite on jo käytössä

en: Properties
fi: Ominaisuudet

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
fi[0]: %'u kohde
fi[1]: %'u kohdetta

note: ok and cancel buttons
en: Ok
fi: OK

en: Cancel
fi: Peruuta

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
fi: Tiedoksi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Folder
fi: Kansio

en: File Type
fi: Tiedoston tyyppi

en: MIME Type
fi: MIME-tyyppi

en: Encoding
fi: Merkistö

en: Open with %s
fi: Avaa ohjelmalla %s

en: None
fi: Ei mitään

en: Size
fi: Koko

en: Status
fi: Tila

en: Date Accessed
fi: Käyttöpäivä

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Apply changes
fi: Käytä asetuksia

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
fi: Omistaja:

en: Read
fi: Luku

en: Write
fi: Kirjoitus

en: Execute
fi: Suoritus

en: Set UID
fi: Aseta Omistaja

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Set GID
fi: Aseta Ryhmä

en: Others:
fi: Muut:

en: Sticky
fi: Liimataan

en: Path:
fi: Polku:

en: %5d item | %5d items
fi[0]: %5d kohde
fi[1]: %5d kohdetta

en: Owner
fi: Omistaja

en: unknown
fi: tuntematon

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Select a folder
fi: Valitse kansio

en: Icons
fi: Kuvakkeet

note: //////////////// General
en: General
fi: Yleistä

en: General Options
fi: Yleiset asetukset

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
fi: Valinnat

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
fi: Kopioi

en: Move
fi: Siirrä

en: Symbolic Link
fi: Symbolinen linkki

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
fi: Poista

en: Shred
fi: Hävitä

note: /////////////////////////
en: Advanced options
fi: Laajennetut asetukset

en: Edit the list of environment variables and associated values
fi: Muokkaa listaa ympäristömuuttujista

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Value
fi: Arvo

en: Personal settings
fi: Henkilökohtaiset asetukset

note: directory cache
en: Restart
fi: Aloita uudelleen

note: strftime format for non-recent files (older than 6 months) strftime format for non-recent files (older than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the year, month and day (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Ple
en: %b %e  %Y
fi: %e.%-m.%Y

note: strftime format for recent files strftime format for recent files (younger than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the month, day and time (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Please try to keep the number o
en: %b %e %H:%M
fi: %e.%-m. %H:%M

en: bytes
fi: tavua

en: Gigabytes
fi: gigatavua

en: Megabytes
fi: megatavua

en: Kilobytes
fi: kilotavua

en: The location is empty.
fi: Sijaintirivi on tyhjä.

en: Supply a username and password below.
fi: Anna käyttäjätunnus ja salasana.

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Hidden
fi: Piilotettu

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
fi: Käytä kohteita k_aksoisnapsautuksella

en: Path to the desktop directory
fi: Polku työpöydän hakemistoon

en: Background image
fi: Taustakuva

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Background transparency:
fi: Taustan läpinäkyvyys:

note: cp/mv/ln remove:
en: Verbose
fi: Tarkin

en: Exclude other filesystems
fi: Älä etsi toisilta tiedostojärjestelmistä

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
fi: Poista tiedostot

en: Output
fi: Tuloste

en: %'d item selected | %'d items selected
fi[0]: %'d kohde valittu
fi[1]: %'d kohdetta valittu

en: Terminate (TERM)
fi: Lopeta (TERM)

en: Confirm
fi: Vahvista

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: Kill (KILL)
fi: Tapa (KILL)

en: Kill
fi: Tapa

en: Warning
fi: Varoitus

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: %s (copy)%s
fi: %s (kopio)%s

en: Duplicate each selected item
fi: Monista valitut kohteet

en: link to %s
fi: linkki kohteeseen %s

en: Create a symbolic link for each selected item
fi: Luo symbolinen linkki jokaiselle valitulle kohteelle

en: Link to %s
fi: Linkki kohteeseen %s

en: Installed Plugins
fi: Asennetut liitännäiset

en: Group
fi: Ryhmä

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
fi[0]:  (sisältää %'d kohteen)
fi[1]:  (sisältää %'d kohdetta)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
fi: Valinta

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
fi: Ladataan kansion sisältöä...

en: Home
fi: Koti

en: Preparing
fi: Valmistellaan

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Go back
fi: Takaisin

en: Go To
fi: Ylös hakemistoon

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Execute:
fi: Suorita:

en: Run in _Terminal
fi: Suorita _päätteessä

en: Create New Folder
fi: Luo uusi kansio

en: Name
fi: Nimi

en: Create a new empty file inside this folder
fi: Luo uusi tyhjä tiedosto tähän kansioon

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: Select Items Matching...
fi: Valitse täsmäävät kohteet...

en: Go Up
fi: Ylös

en: _Go
fi: _Siirry

en: Sort By
fi: Järjestä

en: Descending
fi: Laskevasti

en: Ascending
fi: Nousevasti

en: Type
fi: Tyyppi

en: By Name
fi: Nimen mukaan

en: By Size
fi: Koon mukaan

en: By Date
fi: Päiväyksen mukaan

en: By Owner
fi: Omistajan mukaan

en: By Group
fi: Ryhmän mukaan

en: By Permissions
fi: Oikeuksien mukaan

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Show preview
fi: Näytä esikatselu

en: Open terminal
fi: Avaa pääte

en: Execute Shell Command
fi: Suorita komento

en: Mount the volume associated with this folder
fi: Liitä tähän kansioon liittyvä asema

en: Unmount the volume associated with this folder
fi: Irrota tähän kansioon liittyvä asema

note: N_("D_uplicate"),
en: Create Symbolic Link
fi: Luo symbolinen linkki

note: N_("_Link Here"),
en: Touch
fi: Kosketa

en: New
fi: Uusi

en: Create new file in the given directory
fi: Luo uusi tiedosto annettuun kansioon

en: Create a new empty folder inside this folder
fi: Luo uusi tyhjä kansio tähän kansioon

en: Paste
fi: Liitä

en: Select
fi: Valitse

en: Unselect
fi: Poista valinta

en: _About
fi: _Tietoja

en: Execute File?
fi: Suorita tiedosto?

en: File Browser
fi: Tiedostoselain

en: Open Folder W_indow
fi: Avaa kansio-_ikkuna

en: All
fi: Kaikki

en: Error while deleting.
fi: Virhe poistaessa.

en: Text Completion
fi: Tekstin täydennys

en: Clear History
fi: Tyhjennä historia

en: Compare files line by line.
fi: Vertaa tiedostoja rivi riviltä.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... TIEDOSTO1 TIEDOSTO2

en: --help  Output this help.
fi: --help  Näyttää tämän ohjeen.

en: File
fi: Tiedosto

note: populate file item
en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Select Directory
fi: Valitse hakemisto

en: Select patch file
fi: Valitse paikkaustiedosto

en: Create patch file
fi: Luo paikkaustiedosto

en: Switch to patch mode
fi: Vaihda paikkaamistilaan

en: Switch to diff mode
fi: Vaihda eroavuustilaan

en: Exit
fi: Poistu

en: Diff Settings
fi: Diff-Asetukset

en: Highlight text color
fi: Korostetun tekstin väri

en: Highlight background color
fi: Korostuksen taustaväri

en: Fill polygons
fi: Täytä välialueet

en: Show line numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
fi: -i  --ignore-case  Älä huomioi kirjainkokoa tiedostojen sisältöä verrattaessa.

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
fi: -E  --ignore-tab-expansion  Älä huomioi sarkainten laajennuksesta johtuvia eroja.

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
fi: -b  --ignore-space-change  Älä huomioi tyhjistä merkeistä johtuvia eroja.

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
fi: -w  --ignore-all-white-space  Älä huomioi tyhjiä merkkejä.

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
fi: -B  --ignore-blank-lines  Älä huomioi tyhjistä riveistä johtuvia eroja.

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
fi: -d  --minimal  Yrittää löytää pienemmän määrän muutoksia.

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
fi: --speed-large-files  Olettaa tiedostojen olevan suuria ja muutosten pieniä sekä hajanaisia.

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
fi: --strip-trailing-cr  Poista lopussa oleva vaununpalautus syötteestä.

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
fi: -t  --expand-tabs  Laajentaa sarkaimet välilyönneiksi tulosteessa.

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
fi: -T  --initial-tab  Lisää sarkain rivien alkuun.

en: Patch Settings
fi: Paikkausasetukset

en: Verbose patch diagnostics
fi: Paikkaamisen runsas vianmääritys

en: Assume patch is reversed
fi: Oletetaan, että paikkaus on käännetyssä muodossa

en: Auto strip level
fi: Automaattinen hakemistopoistotaso

en: Actions
fi: Toiminnot

en: View differences
fi: Näytä eroavaisuudet

en: View patch created differences
fi: Näytä paikkauksen luomat eroavaisuudet

en: Apply patch to Hard Drive
fi: Suorita paikkaus kiintolevylle

en: Undo patch to Hard Drive
fi: Kumoa paikkaus kiintolevylle

en: Help
fi: Ohje

en: About
fi: tietoja

en: Compare...
fi: Vertaa...

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Down
fi: Alas

en: Up
fi: Ylös

en: Next file
fi: Seuraava tiedosto

en: Previous file
fi: Edellinen tiedosto

en: Select highlight text color
fi: Valitse korostetun tekstin väri

en: Select highlight background color
fi: Valitse korostuksen taustaväri

en: Tests
fi: Testit

en: Number view:
fi: Numeronäkymä:

en: Running
fi: Käynnissä

note: _("Directory or file selection")
en: Input
fi: Syöte

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
fi: -N  --new-file  Käsittele puuttuvia tiedostoja tyhjinä.

note: UNIDIRECTIONAL_NEW_FILE
en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
fi: --unidirectional-new-file  Käsittele puuttuvia tiedostoja tyhjinä.

note: RECURSIVE
en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
fi: -r  --recursive  Vertaa löytyneitä alihakemistoja rekursiivisesti.

note: TEXT
en: -a  --text  Treat all files as text.
fi: -a  --text  Käsittelee kaikki tiedostot tekstinä.

note: IGNORE_FILE_NAME_CASE
en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
fi: --ignore-file-name-case  Älä huomioi kirjainkokoa tiedostojen nimiä verrattaessa.

note: REPORT_IDENTICAL_FILES
en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
fi: -s  --report-identical-files  Ilmoita, jos kaksi tiedostoa ovat samat.

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
fi: -x HAHMO  --exclude=HAHMO  Jätä pois tiedostot, jotka vastaavat HAHMOa.

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
fi: -X TIEDOSTO --exclude-from=TIEDOSTO  Jätä pois TIEDOSTOssa listatut tiedostot.

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
fi: -S TIEDOSTO  --starting-file=TIEDOSTO  Aloita TIEDOSTOlla verrattaessa hakemistoja.

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
fi: --from-file=TIEDOSTO1  Vertaa TIEDOSTO1:ä kaikkiin operandeihin. TIEDOSTO1 voi olla hakemisto.

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
fi: --to-file=TIEDOSTO2  Vertaa kaikkia operandeja TIEDOSTO2:een. TIEDOSTO2 voi olla hakemisto.

en: Output file
fi: Tulostetiedosto

note: default option normal
en: --normal  Output a normal diff.
fi: --normal  Tulosta normaali diff.

en: Unified diff format
fi: Unified diff -muoto

en: Lines:
fi: Riviä:

note: ed
en: -e  --ed  Output an ed script.
fi: -e  --ed  Tulosta ed-skripti.

note: rcs
en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
fi: -n  --rcs  Tulosta RCS-muotoinen diff.

en: NAME
fi: NIMI

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
fi: -D NIMI  --ifdef=NIMI  Tulosta yhdistetty tiedosto näyttämään "#ifdef NIMI"-erot.

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
fi: -q  --brief  Kertoo vain, eroavatko tiedostot.

en: Side-by-side merge of file differences.
fi: Tiedostojen erojen yhdistäminen vierekkäisillä palstoilla.

en: Please select a name for the patch file in the next dialog.
fi: Valitse paikkaustiedoston nimi seuraavassa dialogissa.

en: standard output
fi: vakiotuloste

en: Output to File...
fi: Tulostiedosto...

note: convenience location of duplicate dialog texts non-static
en: No patch file has been selected.
fi: Paikkaustiedostoa ei ole valittu.

en: No directory to apply patch has been selected.
fi: Paikkauksen kohdehakemistoa ei ole valittu

en: No left path has been selected.
fi: Vasenta polkua ei ole valittu.

en: No right path has been selected.
fi: Oikeaa polkua ei ole valittu.

note: static
en: Patch file can not be opened for read!
fi: Paikkaustiedostoa ei voi avata luettavaksi!

en: Files are identical
    (or binary files that may or may not differ)
fi: Tiedostot ovat samanlaiset
    (tai binaaritiedostoja, joissa saattaa olla eroja)

en: Patch file is not in unified format
fi: Korjaustiedosto ei ole unified-muodossa

en: ****Empty file****
fi: ****Tyhjä tiedosto****

en: No files found
fi: Tiedostoja ei löytynyt

en: couldn't allocate color
fi: värin varaaminen ei onnistunut

en:  versus
fi:  vastaan

en: Available options
fi: Mahdolliset hakuehdot

en: Verbose output debugging mode.
fi: Lavea tulostevianjäljitystila.

en: Show version information
fi: Näytä versiotiedot

en: Apply Recursively
fi: Toteuta rekursiivisesti

en: Enter password
fi: Syötä salasana

en: Loading data
fi: Ladataan tietoja

en: Select Custom Icon
fi: Valitse oma kuvake

en: Please drag just one image to set a custom icon.
fi: Pudota vain yksi asettaaksesi sen kuvakkeeksi.
