Rodent Beta - en to nl translation catalogue (273 entries)

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: List files only
nl: Alleen inventariseren

en: Extract All Files
nl: Alle bestanden uitpakken

en: Open in New Window
nl: Openen in nieuw venster

en: Open in New Tab
nl: In nieuw tabblad openen

en: Create a compressed archive with the selected objects
nl: Een gecomprimeerd archief met de geselecteerde objecten maken

en: Create a new archive
nl: Een nieuw archief aanmaken

en: Install
nl: Installeren

en: Uninstall
nl: Deïnstalleren

en: Information about the program
nl: Informatie over de toepassing

en: Show Information
nl: Informatie tonen

en:  [Simulation]
nl:  [Simulatie]

en: Write CD/DVD
nl: CD/DVD schrijven

en: Basic rules:
    
    *  Will match any character zero or more times.
    ?  Will match any character exactly one time
    [] Match any character within the [] 
    ^  Match at beginning of string
    $  Match at end of string
nl: Basisregels:
    
    *  willekeurig teken, nul of meer keer.
    ?  willekeurig teken, precies een keer.

en: Reserved characters for extended regexp are
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    In  basic regular expressions the metacharacters
    ?, +, {, |, (, and ) lose their special meaning.
    
    The  period  .   matches  any  single  character.
    The caret ^ matches at the start of line.
    The dollar $ matches at the end of line.
    
    Characters within [ ] matches any single 
           character in the list.
    Characters within [^ ] matches any single
           character *not* in the list.
    Characters inside [ - ] matches a range of
           characters (ie [0-9] or [a-z]).
    
    A regular expression may be followed by one
           of several repetition operators:
    ?      The preceding item is optional and matched
           at most once.
    *      The preceding item will be matched zero
           or more times.
    +      The preceding item will be matched one or
           more times.
    {n}    The preceding item is matched exactly n times.
    {n,}   The preceding item is matched n or more times.
    {n,m}  The preceding item is matched at least n times,
           but not more than m times.
    
    To match any reserved character, precede it with \. 
    
    Two regular expressions may be joined by the logical or
           operator |.
    Two regular expressions may be concatenated.
    
    More information is available by typing "man grep"
nl: Gereserveerde karakters voor uitgebreide reguliere 
    expressies zijn
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    In standaard reguliere expressies verliezen de 
    volgende karakters hun special betekenis:
    ? + { } | ( )
    
    De punt . geeft een match voor ieder teken.
    De circonflex ^ geeft een match aan het begin van 
      een regel.
    Het dollarteken $ geeft een match aan het eind van 
      een regel.
    Tekens tussen [ ] geven een match voor elk van deze 
      tekens.
    Tekens tussen [^ ] geven een match voor elk teken 
      *niet* in de lijst.
    Tekens tussen [ - ] geven een match voor een reeks
      tekens (bijv. [0-9] of [a-z]).
    
    Een reguliere expressie kan gevolgd worden door een
      herhalingsoperator:
    ?     Match 0 of 1 keer.
    *     Match 0 of meer keer.
    +     Match 1 of meer keer.
    {n}   Match precies n keer.
    {n,}  Match n of meer keer.
    {n,m} Match tenminste n en hoogstens m keer.<
    
    Gebruik een / om een gereserveerd teken te matchen.
    
    Twee reguliere expressies kunnen met de logische of 
    operator | verbonden worden.
    
    Type voor meer informatie "man grep" op de commando-
    regel.

en: Find
nl: Zoeken

en: Path
nl: Pad

en: Recursive
nl: Recursief

en: Find hidden files and directories
nl: Verborgen bestanden en mappen zoeken

en: Stay on single filesystem
nl: Blijf op een bestandssysteem

en: File type :
nl: Bestandstype :

en: Result limit
nl: Limiet resultaten

en: Content search
nl: Zoek inhoud

en: Contains the _text
nl: Bevat de _tekst

en: Case sensitive search
nl: Hoofdletters en kleine letters verschillend

en: Extended regexp
nl: Uitgebreide regexp

en: Do not look into binary files
nl: Kijk niet in binaire bestanden

en: match :
nl: zoekopties :

en: anywhere
nl: overal

en: whole words
nl: hele woorden

en: whole lines
nl: hele regels

en: no match
nl: nooit

en: Apply
nl: Toepassen

en: Close
nl: Sluiten

en: Any
nl: Alle

en: Regular
nl: Normaal

en: Directory
nl: Map

en: Symbolic link
nl: Symbolische koppeling

en: Search Complete
nl: Zoeken voltooid

en: Select Files...
nl: Bestanden selecteren...

en: Select folder to search in
nl: Selecteer de map die doorzocht moet worden

en: Searching...
nl: Bezig met zoeken…

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Mount Point
nl: Koppelpunt

en: Mount point:
nl: Koppelpunt:

en: Partition
nl: Partitie

en: Partition type:
nl: Partitietype:

en: Failed to execute the mount command
nl: Kan aankoppelopdracht niet uitvoeren

en: address already in use
nl: adres reeds in gebruik

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Cancel
nl: Annuleren

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
nl: Informatie

en: Name:
nl: Naam:

en: Folder
nl: Map

en: File Type
nl: Soort bestanden

en: MIME Type
nl: MIME-type

en: Encoding
nl: Codering

en: Open with %s
nl: Openen met %s

en: None
nl: Geen effect

en: Size
nl: Grootte

en: Last Modification
nl: Laatste wijziging

en: Date Accessed
nl: Datum benaderd

en: Permissions
nl: Permissies

en: Apply changes
nl: Wijzigingen toepassen

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
nl: Eigenaar:

en: Read
nl: Lezen

en: Write
nl: Schrijven

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Set UID
nl: Zet UID

en: Group:
nl: Groep:

en: Set GID
nl: Zet GID

en: Others:
nl: Anderen:

en: Sticky
nl: Plakkerig

en: Path:
nl: Pad:

en: Owner
nl: Eigenaar

en: unknown
nl: onbekend

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Select a folder
nl: Kies een map

en: Icons
nl: Pictogrammen

note: //////////////// General
en: General
nl: Algemeen

en: General Options
nl: Algemene opties

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
nl: Opties

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
nl: Kopiëren

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Symbolic Link
nl: Symbolische koppeling

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
nl: Verwijderen

en: Shred
nl: Vernietigen

note: /////////////////////////
en: Advanced options
nl: Geavanceerde opties

en: Edit the list of environment variables and associated values
nl: Bewerk de lijst met omgevingsvariabelen en bijhorende waarden

en: Variable
nl: Variabele

en: Value
nl: Waarde

en: Personal settings
nl: Persoonlijke voorkeuren

note: directory cache
en: Restart
nl: Herstarten

note: strftime format for non-recent files (older than 6 months) strftime format for non-recent files (older than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the year, month and day (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Ple
en: %b %e  %Y
nl: %e %b  %Y

note: strftime format for recent files strftime format for recent files (younger than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the month, day and time (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Please try to keep the number o
en: %b %e %H:%M
nl: %e %b %H:%M

en: The location is empty.
nl: De locatie is leeg.

en: Supply a username and password below.
nl: Geef hieronder een gebruikersnaam en wachtwoord op.

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Hidden
nl: Verborgen

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
nl: Items met _dubbelklik activeren

en: Background image
nl: Achtergrondafbeelding:

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Background transparency:
nl: Achtergrondtransparantie:

note: cp/mv/ln remove:
en: Verbose
nl: Uitvoerig

en: Exclude other filesystems
nl: Andere bestandssystemen uitsluiten

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
nl: Bestanden verwijderen

note: Add a final overwrite with zeros to hide shredding
en: Overwrite with:
nl: Overschrijven met:

en: Output
nl: Uitvoer

en: %'d item selected | %'d items selected
nl[0]: %'d item geselecteerd
nl[1]: %'d items geselecteerd

en: Terminate (TERM)
nl: Beëindigen (TERM)

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: No
nl: Nee

en: Yes
nl: Ja

en: Kill (KILL)
nl: Geforceerd beëindigen (KILL)

en: Kill
nl: Beëindigen

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Overwrite
nl: Overschrijven

en: Rename
nl: Hernoemen

en: %s (copy)%s
nl: %s (kopie)%s

en: Duplicate each selected item
nl: Elk geselecteerd item klonen

en: link to %s
nl: verwijzing naar %s

en: Create a symbolic link for each selected item
nl: Symbolische verwijzing maken voor elk geselecteerd item

en: Link to %s
nl: Verwijzing naar %s

en: Installed Plugins
nl: Geïnstalleerde plugins

en: Group
nl: Groep

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
nl[0]:  (bevat %'d item)
nl[1]:  (bevat %'d items)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
nl: Selectie

en: Reading directory:
nl: Directory lezen:

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
nl: Map wordt geladen...

en: Home
nl: Thuismap

en: Preparing
nl: Voorbereiden

en: Reload
nl: Herladen

en: Go back
nl: Teruggaan

en: Go To
nl: Ga naar

en: Cut
nl: Knippen

en: Execute:
nl: Uitvoeren:

en: Run in _Terminal
nl: Uitvoeren in _Terminalvenster

en: Create New Folder
nl: Nieuwe map aanmaken

en: Name
nl: Volledige naam

en: Create a new empty file inside this folder
nl: Nieuw leeg bestand aanmaken in deze map

en: Select _All
nl: _Alles selecteren

en: Select Items Matching...
nl: Overeenkomende items selecteren...

en: Go Up
nl: Omhoog

en: _Go
nl: _Ga naar

en: Sort By
nl: Sorteren op

en: Descending
nl: Aflopend

en: Ascending
nl: Oplopend

en: By Name
nl: Op naam

en: By Size
nl: Op grootte

en: By Date
nl: Op datum

en: By Owner
nl: Op eigenaar

en: By Group
nl: Op groep

en: By Permissions
nl: Op toegangsrechten

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
nl: Verborgen bestanden tonen

en: Show preview
nl: Voorbeeld tonen

en: Execute Shell Command
nl: Shellcommando uitvoeren

en: Mount the volume associated with this folder
nl: Het aan deze map verbonden volumen aankoppelen

en: Unmount the volume associated with this folder
nl: Het aan deze map verbonden volumen ontkoppelen

note: N_("D_uplicate"),
en: Create Symbolic Link
nl: Symbolische verwijzing maken

en: New
nl: Nieuw

en: Create new file in the given directory
nl: Maak een nieuw bestand in de gegeven map

en: Create a new empty folder inside this folder
nl: Nieuwe lege map aanmaken in deze map

en: Paste
nl: Plakken

en: Select
nl: Selecteren

en: Unselect
nl: De-selecteren

en: _About
nl: In_fo

en: Execute File?
nl: Bestand uitvoeren?

en: File Browser
nl: Bestandsbeheer

en: Open Folder W_indow
nl: _Mapvenster openen

en: All
nl: Alles

en: Error while deleting.
nl: Fout tijdens het verwijderen.

en: Text Completion
nl: Tekst aanvullen

en: Clear History
nl: Geschiedenis wissen

en: Compare files line by line.
nl: Bestanden regel-voor-regel vergelijken.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] BESTAND1 BESTAND2

en: --help  Output this help.
nl: --help  Deze hulp weergeven.

en: File
nl: Bestand

note: populate file item
en: Select File
nl: Bestand selecteren

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Select Directory
nl: Selecteer directory

en: Select patch file
nl: Patch-bestand selecteren

en: Create patch file
nl: Maak patch-bestand

en: Switch to patch mode
nl: Wissel naar patch modus

en: Switch to diff mode
nl: Wissel naar diff modus

en: Exit
nl: Afsluiten

en: Diff Settings
nl: Diff Instellingen

en: Highlight text color
nl: Textkleur markeren

en: Highlight background color
nl: Achtergrondkleur markeren

en: Fill polygons
nl: Polygonen vullen

en: Show line numbers
nl: Regelnummers tonen

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
nl: -i  --ignore-case  Verschillen in hoofdletter/kleine letter negeren in bestandsinhoud.

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
nl: -E  --ignore-tab-expansion  Wijzigingen door omzetten van tab in spaties negeren.

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
nl: -b  --ignore-space-change  Wijzigingen in hoeveelheid witruimte negeren.

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
nl: -w  --ignore-all-space  Alle witruimte negeren.

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
nl: -B  --ignore-blank-lines  Wijzigingen waarvan regels leeg zijn negeren.

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
nl: -d  --minimal  Moeite doen om een kleinere verzameling wijzigingen te vinden.

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
nl: --speed-large-files  Aannemen dat bestanden groot zijn en veel kleine, verspreide wijzigingen hebben.

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
nl: --strip-trailing-cr  Enter-teken CR aan einde van invoer weggooien.

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
nl: -t  --expand-tabs  Tabs uitschrijven naar spaties in uitvoer.

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
nl: -T  --initial-tab  Tabs uit laten lijnen door een tab in te voegen aan begin.

en: Patch Settings
nl: Patch Instellingen

en: Verbose patch diagnostics
nl: Uitgebreide patch diagnose

en: Assume patch is reversed
nl: Neem aan dat patch omgedraaid is

en: Auto strip level
nl: Automatisch strip niveau

en: Actions
nl: Acties

en: View differences
nl: Toon verschillen

en: View patch created differences
nl: Toon verschillen gecrekerd door patch

en: Apply patch to Hard Drive
nl: Patch toepassen naar Harde Schijf

en: Undo patch to Hard Drive
nl: Patch naar Harde Schijf ongedaan maken

en: About
nl: Info...

en: Compare...
nl: Vergelijken...

en: Clear
nl: Wissen

en: Down
nl: Omlaag

en: Up
nl: Omhoog

en: Next file
nl: Volgend bestand

en: Previous file
nl: Vorig bestand

en: Select highlight text color
nl: Textkleur highlight instellen

en: Select highlight background color
nl: Achtergrondkleur highlight instellen

en: Number view:
nl: Numerieke weergave:

en: There is no next difference
nl: Er is geen volgend verschil

en: Running
nl: Actief

en: There is no previous difference
nl: Er is geen eerder verschil

note: _("Directory or file selection")
en: Input
nl: Invoer

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
nl: -N  --new-file  Afwezige bestanden behandelen als leeg.

note: UNIDIRECTIONAL_NEW_FILE
en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
nl: --unidirectional-new-file  Afwezige eerste bestanden als leeg behandelen.

note: RECURSIVE
en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
nl: -r  --recursive  Recursief elke gevonden submappen vergelijken.

note: TEXT
en: -a  --text  Treat all files as text.
nl: -a  --text  Alle bestanden als tekst behandelen.

note: IGNORE_FILE_NAME_CASE
en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
nl: --ignore-file-name-case  Verschil in hoofdletter/kleine letter negeren bij het vergelijken van namen.

note: REPORT_IDENTICAL_FILES
en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
nl: -s  --report-identical-files  Rapporteren als twee bestanden hetzelfde zijn.

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
nl: -x PAT  --exclude=PAT  Bestanden uitsluiten als ze overeenkomen met PAT.

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
nl: -X BESTAND  --exclude-from=BESTAND  Bestanden uitsluiten die overeenkomen met een patroon in BESTAND.

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
nl: -S BESTAND  --starting-file=BESTAND  Beginnen met BESTAND bij vergelijken mappen.

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
nl: --from-file=BESTAND1  BESTAND1 vergelijken met alle operanden.  BESTAND1 kan een map zijn.

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
nl: --to-file=BESTAND2  Alle operanden met BESTAND2 vergelijken.  BESTAND2 kan een map zijn.

en: Output file
nl: Uitvoerbestand

note: default option normal
en: --normal  Output a normal diff.
nl: --normal  Een gewone diff weergeven.

en: Unified diff format
nl: Eenduidig diff formaat

en: Lines:
nl: Regels:

en: Show in Context
nl: In context tonen

note: ed
en: -e  --ed  Output an ed script.
nl: -e  --ed  Een ed-script weergeven.

note: rcs
en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
nl: -n  --rcs  Een RCS-formaat diff weergeven.

en: NAME
nl: NAAM

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
nl: -D NAAM  --ifdef=NAAM  Samengevoegde bestand weergeven om `#ifdef NAME' diffs te laten zien.

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
nl: -q  --brief  Alleen weergeven of bestanden verschillen.

en: Side-by-side merge of file differences.
nl: Bestandsverschillen naast elkaar samenvoegen.

en: Please select a name for the patch file in the next dialog.
nl: Selecteer een naam vor het patch-bestand in het volgende dialoogvenster.

en: standard output
nl: standaarduitvoer

en: Output to File...
nl: Uitvoer naar bestand...

note: convenience location of duplicate dialog texts non-static
en: No patch file has been selected.
nl: Geen patch-bestand geselecteerd.

en: No directory to apply patch has been selected.
nl: Geen map geselecteerd om de patch op toe te passen.

en: No left path has been selected.
nl: Geen linker pad geselecteerd.

en: No right path has been selected.
nl: Geen rechter pad geselecteerd.

note: static
en: Patch file can not be opened for read!
nl: Patch-bestand kan niet worden gelezen.

en: Files are identical
    (or binary files that may or may not differ)
nl: Bestanden zijn identiek
    (of binaire bestanden die al of niet verschillen).

en: Patch file is not in unified format
nl: Patch bestand is niet in ge-unificeerd formaat

en: ****Empty file****
nl: ****Leeg bestand****

en: No files found
nl: Geen bestanden gevonden

en: Number of subdirectories:
nl: Aantal submappen:

en: Binary comparison
nl: Binaire vergelijking

en: couldn't allocate color
nl: kon kleur niet toewijzen

en: Differences ...
nl: Verschillen ...

en: Available options
nl: Beschikbare opties

en: Verbose output debugging mode.
nl: Uitgebreide uitvoerdebugmodus.

en: Show version information
nl: Versie-informatie tonen

en: = stay on a single filesystem.
nl: Blijf op een bestandssysteem

en: Apply Recursively
nl: Recursief toepassen

en: octal_mode	= octal mode is the file mode in octal notation
nl: De rechten van het bestand, in octale notatie.

en: Enter password
nl: Geef wachtwoord

en: Loading data
nl: Gegevens laden

en: Select Custom Icon
nl: Aangepast pictogram selecteren

en: Please drag just one image to set a custom icon.
nl: Sleep slechts één afbeelding om een eigen pictogram in te stellen.
